W dniu 29 maja uczniowie Zespołu Szkół w Tujsku wspólnie z opiekunem Sylwią Kosek przeprowadzili akcję profilaktyczno-informacyjną: „Nasza droga do szkoły-bezpieczne przejście” przy drodze wojewódzkiej nr 502 w Tujsku. Akcję udało się przeprowadzić dzięki wsparciu ze strony funkcjonariuszy wydziału ruchu drogowego z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Gdańskim.
Akcja jest kolejnym z elementów uświadamiania kierowców o potrzebie zachowania szczególnej ostrożności w okolicy przejścia dla pieszych, które jest codziennie pokonywane przez uczniów w drodze do szkoły i do domu. W związku z trudnościami, na jakie napotykają dzieci i dorośli na widocznym przejściu, szkoła podejmuje wszelkie działania w celu poprawy bezpieczeństwa dzieci i dorosłych.
Dziękujemy za pozytywne reakcje ze strony kierowców, którzy z życzliwością i uśmiechem przyjmowali przygotowane przez szkołę materiały edukacyjne i nie wykazywali zniecierpliwienia prowadzonymi działaniami. Akcja będzie z pewnością powtarzana. Podziękowania dla KPP w Nowym Dworze Gdańskim za zapewnienie bezpieczeństwa i pomoc w przeprowadzeniu akcji, a także p. Katarzyny Pałuckiej za zdjęcia.
„Nasza droga do szkoły- bezpieczne przejście”
- 1
Akademia Pana Kleksa
Czy nauka w szkole może być przyjemnością? W takiej niezwykłej szkole, jak Akademia Ambrożego Kleksa - oczywiście! Kolorowy i roztańczony musical przygotowali uczniowie koła teatralno- historycznego i przenieśli najmłodsze dzieci naszej szkoły w niezapomnianą podróżą do świata wyobraźni...
Uczniów przygotowała pani Anna Garbowska.
Codzienne życie przedszkolaka
Każdego dnia przedszkolaki – grupa 3 i 4 latków przebywają na świeżym powietrzu. W poniedziałek spacerowały po Tujsku i poznawały rośliny kwitnące o tej porze roku. Ogródki przydomowe mieszkańców są przepiękne. Kwitną: irysy, piwonie, kalina, chabry ogrodowe, trzmielina, róże i inne. Szczególną uwagę wszystkich spacerowiczów przykuły pszczoły, które osiedliły się w lipie rosnącej przy tutejszym kościele.
Dzień Mamy i Taty w przedszkolu
Przedszkolaki - grupa 3 i 4 latków ze swoimi paniami zaprosiły na dzień 29 maja rodziców. Przygotowały Dzień Mamy i Taty. Dzieci nie zawiodły się, przyszli rodzice wszystkich dzieci a swoją obecnością zaszczyciła nas dyrektor pani Ewelina Parol-Kowalska. Dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki i wręczyły rodzicom upominki. Rodzice gromkimi brawami nagrodzili występy swoich maluchów. Następnie rodzice mieli rozpoznać się po krótkiej charakterystyce - wcześniej wychowawca zapisywał wypowiedź dziecka, którą nakleił na odwrocie pracy plastycznej dziecka Mój tata i mama W czasie słodkiego poczęstunku przedszkolaki chętnie bawiły się ze swoimi rodzicami i zapraszały do konkursów min. który tata najszybciej zaplecie warkocz swojej córce, kto najszybciej wykona mumię, kto rozpozna po dotyku swoją mamę. Ten dzień był niezwykle miły i radosny.
1
Kangur
Konkurs matematyczny KANGUR rozstrzygnięty. Miło mi poinformować w obecnym roku szkolnym 20218/2019 dwoje uczniów naszej szkoły otrzymało wyróżnienie w tym międzynarodowym konkursie.
Wyróżnienie otrzymali:
- Zofia Dzieciuch - uczennica kl. 3 SP
- Wiktor Gawroński - uczeń kl. III GIM.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Planeta Energii
Uczniowie klasy trzeciej Zespołu Szkół w Tujsku zostali zwycięzcami IX edycji ogólnopolskiego konkursu „Planeta Energii”.
Zadanie konkursowe polegało na przeprowadzeniu z dziećmi zajęć związanych z tematyką prądu elektrycznego (na podstawie zaproponowanych konspektów oraz własnych autorskich pomysłów). Uczniowie przez cały miesiąc wykonywali różnego rodzaju doświadczenia w celu zrozumienia istoty prądu elektrycznego i zasad bezpiecznego posługiwania się nim. Zdobytą wiedzę uczniowie wykorzystywali w różnego rodzajach zadaniach np. stworzenie komiksu o elektrośmieciach, makiety drogi prądu do domu, zbudowanie własnej latarki czy baterii warzywno –owocowej. W ramach zadań konkursowych uczniowie odwiedzili również farmę wiatrową w Nowotnej.
Ukoronowaniem całego projektu, było stworzenie z uczniami filmiku oraz plakatu „Planeta Energii”.
Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie się w realizacje zadań konkursowych oraz dbanie o przygotowanie dzieci do zajęć.
Opiekunami projektu były:
Aleksandra Galas i Ewelina Parol--Kowalska
2
Wycieczka rowerowa
Przez 3 dni uczniowie klasy 3 gimnazjum, pod opieką pań Kamili Zawilińskiej i Eweliny Parol-Kowalskiej, poznawali bliższą i dalszą okolicę, głównie na rowerach.🚴♀️🚴🏻♂️ Pierwszego dnia popłynęliśmy statkiem ⛴⚓️ do urokliwego Fromborka. Czas spędziliśmy na Wzgórzu Katedralnym, gdzie przewodnik przedstawił nam najważniejsze informacje związane z tym miejscem. Zwiedziliśmy katedrę, w planetarium obejrzeliśmy seans oraz podziwialiśmy panoramę Fromborka i okolic z wieży widokowej. Po ciekawej lekcji historii, statkiem wróciliśmy do Krynicy Morskiej. Stamtąd, już na rowerach udaliśmy się do miejsca noclegowego- Piasków. Wieczorem wybraliśmy się nad morze, by podziwiać zachód słońca, który dzięki słonecznej pogodzie był imponujący.🌅Kolejne dwa dni upłynęły na pieszych i rowerowych wycieczkach. Uczniowie byli na granicy Polski z Rosją oraz na szczycie latarni morskiej w Krynicy Morskiej. Nie obyło się bez mniejszych i większych upadków, ale ostatecznie wszystko dobrze się skończyło. Pogoda, humor oraz dobre samopoczucie dopisywały przez cały wyjazd. 🤪👍💪 Do domu wróciliśmy bardzo zadowoleni i bogatsi o nowe doświadczenia. Już myślimy o kolejnej podróży rowerowej... 🤔🚲
9
Wizyta na Farmie Wiatrowej
21 maja nasi trzecioklasiści oraz uczniowie należący do kola fizycznego odwiedzili Farmę Wiatrową w Nowotnej. Dzięki tej wizycie nasi uczniowie mogli dokładniej zapoznać się z budową wiatraków: ile mają metrów, co znajduje się w ich wnętrzu; sprawdzić, jak duża jest winda prowadząca na szczyt konstrukcji i wiele innych ciekawych rzeczy.
Dzięki życzliwości pracowników farmy, dzieci miały okazję również odwiedzić stację transformatorową, zobaczyć jak wygląda centrum sterowania nią.
Po zakończonej wizycie uczniowie otrzymali od przedstawicieli Farmy Wiatrowej Nowotna drobne upominki.
Dziękujemy pracownikom Farmy Wiatrowej Nowotna za serdeczne przyjęcie i poszerzenie wiedzy naszych uczniów w zakresie pozyskiwania energii elektrycznej.
3
Turniej wiosenny
18 maja w sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Tujsku odbył się I Wiosenny Międzyszkolny Turniej „dwójek siatkarskich” dziewcząt. Wzięły w nim udział dziewczęta z Zespołu Szkół w Tujku oraz Stegny. Turniej rozgrywano w systemie „każdy z każdym”. I miejsce zajęły Janik Kaludia oraz Syroka Aleksandra z Zespołu Szkół w Stegnie, II miejsce Danecka Natalia oraz Fanslau Julia z Zespołu Szkół w Stegnie, na III miejscu uplasowały się dziewczęta z Zespołu Szkół w Tujsku Martyna Obara oraz Wanesa Wiśniewska. Wszystkim uczestnikom należą się słowa uznania za udział w turnieju, zaangażowanie, walkę do ostatniego punktu oraz ducha fair- play w jakim rozgrywane były zawody. Szczególne podziękowania dla wszystkich osób, które wsparły turniej w postaci statuetek, dyplomów, słodkiego poczęstunku oraz wody mineralnej ( p.Wójt Ewa Dąbska, p. Rafał Tokarski, radny p. Michał Ligocki, Zespół Szkół w Tujsku oraz Stegny). Niech dla Was nagrodą i największym podziękowaniem będą uśmiechnięte twarze dziewcząt.Organizatorzy nauczyciele wychowania fizycznego Zespołu Szkół w Stegnie oraz Tujsku.
5
Bieg Pamięci
Dnia 10 maja w Sztutowie odbył się XXIV Bieg Pamięci Narodowej. Naszą szkołę reprezentowali w poszczególnych kategoriach wiekowych:
Dziewczęta młodsze V m-ce: Nikola Bugaj, Amelia Mazur, Klaudia Parol, Nadia Bugaj, Amanda Frąckiewicz, Karolina Kowalkowska
Chłopcy młodsi VIII m-ce: Bartosz Jernas, Maksymilian Papierowski, Oskar Żwirek, Bartosz Dębowski, Filip Bortkiewicz
Dziewczęta starsze VII m-ce: Patrycja Grabowska, Marta Śledź, Małgorzata Krycia, Wiktoria Trochimiuk, Sandra Pażątka- Lipińska, Weronika Wyrzykowska
Chłopcy starsi VII m-ce : Jakub Lewandowski, Przymysław Juś, Alan Frąckiewicz, Jakub Machula , Wiktor Gawroński
Wielkie Brawa za godne reprezentowanie Szkoły !!!
14
Projekt edukacyjny
W dniach 7 - 8 - 9 maja uczniowie naszej szkoły Bartosz Garbowski, Jakub Bratek, Wiktor Gawroński, Marcin Mydlarz i Dawid Stenka uczestniczyli w projekcie edukacyjnym Dni Patrona PAMIĘCI OFIAR STUTTHOFU dla szkół Mierzei Wiślanej i Żuław. Głównym hasłem tegorocznych Dni patrona była WOLNOŚĆ. Uczniowie wzięli udział we wszystkich działaniach projektowych: wycieczce do Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, przygotowaniu prezentacji na temat wolności, spotkaniu z pracownikiem Muzeum Stutthof, zwiedzaniu Muzeum Stutthof od kuchni, spotkaniu w wychowankami Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kamionku Wielkim, debacie oxfordzkiej na temat wolności - Każdy może być wolnym, jeżeli tylko tego chce oraz uroczystościach 74 rocznicy oswobodzenia KL Stutthof. Mieli też okazję spotkać się z byłym więźniem KL Stutthof panem Markiem Dunin- Wąsowiczem, który opowiedział, jak wiele przeżył podczas pobytu w obozie.
Uczniowie z wielkim zaangażowaniem wykonywali powierzone im zadania, a ich postawa pełna szacunku i oddania jest godna naśladowania.
Jesteśmy dumni, że uczestniczymy w KOALICJI PAMIĘCI.
Opiekunem grupy projektowej była pani Anna Garbowska.24
Laureat konkursu
W dniu 5 kwietnia odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń laureatom konkursów kuratoryjnym na poziomie Gimnazjum w sali BHP Stoczni Gdańskiej. Wśród zaszczytnego grona najbardziej uzdolnionej młodzieży województwa Pomorskie znalazł się uczeń naszej szkoły Wiktor. Gawroński. Wiktor uzyskał tytuł laureata wojewódzkiego konkursu z matematyki, co gwarantuje wynik 100% z części matematycznej na egzaminie. Tytuł laureata daje uczniowi również pierwszeństwo przyjęcia do szkoły podczas rekrutacji.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Mali obrońcy przyrody
Grupa 5-latków na zajęciach zastanawiała się jaka jest nasza planeta.Połowa naszej Ziemi powstała z naturalnych materiałów, a kolejne pół było z odpadów/śmieci. To co się stało z planetą, gdy weszły na nią dzieci było bardzo obrazowe...Przedszkolaki zastanawiały się co można zrobić, by nasz Świat był znów piękny.Śmieci zostały posegregowane a rośliny podlane.
5
Egzaminy, egzaminy
W dniach 10,11,12 kwietnia odbył się egzamin gimnazjalny. Nasi gimnazjaliści w pierwszym dniu egzaminu sprawdzali swoja wiedzę z j. polskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie. Drugi dzień należał do przedmiotów przyrodniczych i matematyki. W ostatni dniu nasi uczniowie sprawdzali swoje umiejętności posługiwaniem się j. angielskim.
Kolejny tydzień należał do naszych ósmoklasistów. W dniach 15,16,17 kwietnia odbyły się egzaminy ósmoklasisty. Uczniowie kończący edukację w Szkole Podstawowej podczas egzaminu musieli wykazać się wiadomościami i umiejętnościami z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego.
Życzymy naszym uczniom jak najlepszych wyników z egzaminów.
Turniej Wiedzy Pożarniczej-finał
Powiatowy Finał Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem "Młodzież zapobiega pożarom" odbył się 3 kwietnia w Żuławskim Parku Historycznym. Naszą Szkołę reprezentowała uczennica klasy III gimnazjum Wiktoria Trochimiuk, która w eliminacjach awansowała do ścisłego finału gdzie zajęła V miejsce. Gratulacje!
P.S Szczególne podziękowania należą się OSP STEGNA i p.Krzysztofowi Seremak, który zapewnił bezpieczny transport na eliminacje. Dziękujemy!!!
Dnia 29 marca w Szkole Podstawowej w Drewnicy odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM" . W kategorii 10-14 lat Naszą szkołę na Turnieju Gminnym reprezentowali :
Abigail Cunnington, Kornel Kuling oraz Mikołaj Ziarkowski.
W kategorii 15-16 lat : Michał Tworek , Aleksandra Kołek oraz Wiktoria Trochimiuk -która zakwalifikowała się do finału powiatowego.
Wizyta w starostwie
29 kwietnia uczniowie klasy 4a i 4b pod opieką p. Anny Garbowskiej i p. Doroty Jachimowicz odwiedzili Starostwo Powiatowe w Nowym Dworze Gdańskim. Zostali przywitani przez Starostę Nowodworskiego p. Jacka Grossa, Wicestarostę p. Barbarę Ogrodowską oraz Sekretarza Powiatu p. Martę Dorobek. Następnie wzięli udział w grze miejskiej Strategia dla Starostwa podczas której poznali urząd " od środka". Uczniowie rozwiązali wszystkie zadania perfekcyjnie i zdobyli wszystkie litery-klucze tworzące hasło Przyjazne Starostwo. Była to bardzo ciekawa i nietypowa lekcja wychowania obywatelskiego.
8
We Know That, Das Wissen Wir
Miłosz Gawlik, Kornel Kuling i Bartek Garbowski zajęli drugie miejsce w Międzyszkolnym Konkursie We Know That, Das Wissen Wir zorganizowanym przez Szkołę Podstawową w Sztutowie, który odbył się 27 marca. Nasza drużyna wykazała się dużą wiedzą na temat krajów anglo- i niemieckojęzycznych. Zadania konkursowe o zróżnicowanym poziomie trudności sprawiły wszystkim uczestnikom frajdę. Brawo chłopcy. Dziękujemy pani Aleksandrze Dawidowicz za opiekę oraz za dopingowanie naszej drużyny.
1
Powiatowy Konkurs Ekologiczny
We wtorek 26 marca odbył się jubileuszowy, XV Konkurs Wiedzy Ekologicznej. W tym roku hasło przewodnie konkursu brzmiało "Ziemia- wspólne dobro" W konkursie jak co roku wzięły udział szkoły z całego powiatu nowodworskiego. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy trzeciej gimnazjum, które zakwalifikowały się do etapu powiatowego po eliminacjach szkolnych. Do Nowego Dworu Gdanskiego pojechały: Wiktoria Trochimiuk, Małgorzata Krycia, Sandra Pażątka – Lipińska i Weronika Wyrzykowska. Po napisaniu testu konkursowego wszyscy uczniowie wzieli udział w projekcji filmu "SOS dla Ziemi" do którego komentarz przygotowała pani Jolanta Bulak.
🏆🏆Hip hip hurra!!
Wiktor Gawroński, uczeń klasy ||| gimnazjum został laureatem kuratoryjnego konkursu z matematyki. Dzięki temu sukcesowi Wiktor jest zwolniony z egzaminu gimnazjalnego z matematyki. Wiktor został również finalistą konkursu kuratoryjnego z geografii, co na pewno ułatwi mu dostanie się do wymarzonej szkoły. Gratulujemy i życzymy dalszych tak spektakularnych osiągnięć‼️
Targi edukacyjne
Tegoroczni absolwenci klas III gimnazjum i 8 sp uczestniczyli 22 marca w targach edukacyjnych zorganizowanych przez Szkołę Podstawową Nr 1 w Nowym Dworze Gd. Uczniowie mogli uzyskać różnorodne informacje o działalności ponad 20 okolicznych szkół. Udział w targach zapewne ułatwi im podjęcie niełatwej decyzji związanej z wyborem nowej szkoły.
Witaj wiosno
Nareszcie, po tak długiej zimie, nadszedł ten upragniony dzień - PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY!!! W naszej szkole świętowaliśmy go uroczyście, wesoło i śpiewająco. Z tej okazji zorganizowano przegląd piosenki, w którym wzięły udział grupy przedszkolne oraz klasy I, II, III. Konkurs muzyczny nosił nazwę „ Witaj wiosno”.
Zwycięzców w dwóch kategoriach wiekowych wyłoniło Jury, na podstawie liczby zgromadzonych punktów przez uczestników za: dobór repertuaru, umiejętności wokalne, intonacyjne, wiosenne stroje, ogólny wyraz artystyczny i zaangażowanie całej grupy.
Konkurs na stałe wpisał się w kalendarz imprez naszej szkoły. Cieszy się dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych uczniów. A co najważniejsze pozwala rozwijać pasje, odkrywać młode talenty wokalne, popularyzować piosenki w języku polskim o walorach wychowawczych oraz propagować kulturę muzyczną wśród dzieci.19
Powitanie Wiosny
21 marca w naszej szkole odbyło uroczyste powitanie Wiosny. W zabawie uczestniczyły klasy IV- VIII szkoły podstawowej i III gimnazjum. W tym dniu uczniowie przyszli do szkoły ubrani na kolorowo (klasy losowały różne kolory), przygotowali Marzanny i wzięli udział w konkursie na Najbardziej Wiosenną Pannę Wiosnę. Podczas apelu odbył się pochód z Marzannami tak aby tradycyjnie pożegnać Zimę i powitać Wiosnę. Wszyscy obecni wzięli udział w quizie dotyczącym wiedzy o wiośnie. Po Apelu uczniowie i wychowawcy w wiosennych nastrojach rozeszli się do klas.
9
Dzień kolorowej skarpetki
W dniu 21 marca przyłączyliśmy się do akcji „Skarpety nie do pary” w ramach ŚWIATOWEGO DNIA ZESPOŁU DOWNA. Było radośnie, kolorowo i różnorodnie. To jedyny dzień, w którym skarpety nie do pary były bardzo mile widziane. Dzień kolorowej skarpetki w ŻOK 😍 zorganizowany został przez nauczycieli z SOSW im. Ireny Sendlerowej w Nowym Dworze Gdańskim. Zespół Szkół w Tujsku swoimi pracami reprezentowali uczniowie: Wanesa Wiśniewska, Martyna Kołek, Martyna Ponikowska, Agnieszka Delega, Miłosz Gawlik. Opiekun Tomasz Haftkowski. Światowy Dzień Zespołu Downa w naszej szkole uczy tolerancji i otwartości wobec innych ludzi. Dziękujemy za zaangażowanie wśród uczniów i pracowników.
12
Dzień Kobiet
W dniu 8 marca w naszej szkole odbył się uroczysty apel połączony z zabawą mini playback show dla kobiet na okoliczność Dnia Kobiet. W zabawie brały udział klasy IV-VII i klasa III gimnazjum. Uczniowie pokazali niesamowity kunszt aktorski i muzyczny, kiedy w przebraniu kobiet śpiewali przy podłożonej muzyce i głosie. Na koniec zabawy, która wszystkich wprowadziła w stan radości i euforii, Dyrektor Szkoły p. Dariusz Różycki złożył Najserdeczniejsze życzenia z okazji Dnia Kobiet dla wszystkich uczennic szkoły oraz wszystkim Paniom Nauczycielkom, wręczając symbolicznego kwiatka. Zabawa została zorganizowana przez Pana Sławomir Żukowskiego przy udziale Samorządu Uczniowskiego pod kierownictwem Pani Anny Garbowskiej.
15
Wycieczka do teatru
5 marca uczniowie klas 4, 5 i 6 wzięli udział w wyjeździe do Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Sewruka w Elblągu na spektakl „ Ania z Zielonego Wzgórza”. Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Aleksandra Dawidowicz, Anna Garbowska i Ewa Otfinowska.
Po zajęciu miejsc, wszyscy czekali z niecierpliwością na rozpoczęcie przedstawienia. Kiedy rozbłysły światła reflektorów i na scenie pojawili się aktorzy, widownia poczuła prawdziwą magię teatru. Zobaczyliśmy nietypowo ubranych aktorów, a scenografia oddawała klimat epoki, w której żyła Ania. Naszą uwagę przykuwały wykwintne kapelusze i parasolki kobiet, ich długie suknie, surowe wyposażenie kuchni i symboliczna sypialnia bohaterki. Przede wszystkim zauroczyła nas wiśnia zajmująca centralne miejsce na scenie. Na drzewie skupiała się gra świateł podczas spektaklu. Efektom świetlnym towarzyszyła oprawa muzyczna, co podobało się nam, bo piosenki pomagały zrozumieć uczucia postaci, wprowadzały odpowiedni nastrój. Gra aktorów pełna swobody i naturalności wywołała na naszych twarzach śmiech, a innym razem zaskoczenie lub smutek. Ania wzruszyła nas swoją historią. Obdarzona bujną wyobraźnią rozgadana rudowłosa dziewczynka zaraziła widzów optymizmem i zapewniła im dobrą zabawę.Spektakl podobał się zarówno młodzieży, jak i dorosłym. Po przedstawieniu bowiem rozległy się gromkie brawa i okrzyki radości. To przedstawienie pozostanie na długo w w pamięci uczniów.
Wiosenne przebudzenia i powroty
2 marca przedszkolaków i uczniów z klas I - III odwiedziła pani Jolanta Bulak - pracownik Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana. Przyjechała z prezentacją pt. Wiosenne przebudzenia i powroty. Dzieci oglądały kwiaty, które zakwitają najwcześniej wiosną - przebiśniegi, krokusy, ciemierniki, ranniki, miłki wiosenne, śnieżyce; krzewy - leszczynę, wierzbę.Dowiedziały się jakie ptaki przylatują wiosną: już w lutym są: skowronki, krzyżodzioby, żurawie i świergotki; w marcu przylatują: gęsi, czajki, rudziki, kukułki, bociany, a w kwietniu: jaskółki, pierwiosnki i kukułki. Dzieci rozpoznawały ptaki po głosach. Zapoznały się z terminami - wiosna termiczna i wiosna fenologiczna. Była to bardzo piękne i udane spotkanie.
Tradycje i zwyczaje.
Już pod koniec lutego dzieciaki grupy przedszkolnej 3-4 latkówvposzukiwały wiosny. Najpierw zakwitły przebiśniegi, których w Tujsku jest bardzo dużo, następnie leszczyna i bazie kotki. Przyleciały już dzikie kaczki i gęsi. Dni są coraz dłuższe. Zima na pewno nie wróci.
W tłusty czwartek przedszkolaki zajadały się smacznymi pączkami, które dla całej grupy zakupili rodzice.
Dzieci świętują dzień swoich urodzin. Dla każdego dziecka dzień urodzin jest wielkim przeżyciem. Tego dnia jubilat otrzymuje życzenia od każdej koleżanki, kolegi i wychowawców. Wszyscy śpiewamy tradycyjne sto lat. Jubilat otrzymuje koronę, którą nosi cały dzień w przedszkolu, a następnie zabiera do domu.Tego dnia rodzice jubilata przygotowują niespodziankę dla całej grupy - przyjęcie urodzinowe.
4
Konkurs powiatowy „Fizyka w zadaniach” i „Chemia w zadaniach”
28 lutego w Zespole Szkół nr 1 w Nowym Dworze Gdańskim zostały rozstrzygnięte dwa konkurs powiatowe z fizyki i chemii. Naszą szkołę podczas finałowej runy reprezentowali:
Fizyka w zadaniach – Wiktor Gawroński, Wojciech Englre
Chemia w zadaniach – Wiktor Gawroński
Uczniowie czekając na wnyki, mieli przyjemność posłuchać wykładu pana Andrzeja Kasperka dotyczący historii Żuław oraz powstania książki pt. „Mój płaski kraj Żuławy”
Uczeń naszej szkoły Wiktor Gawroński zdobył III miejscu na konkursie powiatowym „Fizyka w zadaniach”
Gratulujemy
Więcej zdjęć oraz informacji można znaleźć na stronie :
„Na marginesie”
Od października w naszej szkole ukazuje się gazetka „Na marginesie”. Opiekunem jest p. Kamila Zawilińska, która wraz z dziewczętami z klasy VIII redaguje czasopismo. Do stałych działów można zaliczyć: Z życia szkoły, Kalendarz świąt nietypowych, Kącik języka angielskiego, Wywiad-ówka. Oprócz tego w każdym z numerów można znaleźć ciekawe konkursy.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
W ostatnim tygodniu lutego już po raz drugi obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto ma za zadanie przypomnieć, jak ważny jest szacunek dla języka polskiego i dbałość o jego przetrwanie.
We wszystkich grupach wiekowych przeprowadzono konkursy humanistyczne. Najmłodsi mierzyli się ze sobą w konkursie kaligraficznym. Starsi rywalizowali w rozgrywkach międzyklasowych, w których bawili się w kalambury i poszukiwaczy błędów, czytali łamańce językowe, układali przysłowia oraz pisali krótkie opowiadanie. Najstarsi uczniowie napisali zaś test sprawdzający ogólną wiedzę z języka. Po wyłonieniu zwycięzców odbędzie się wręczenie nagród.
Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego przygotowała p. Kamila Zawilińska z pomocą Aleksandry Dawidowicz, Anny Garbowskiej i uczennic klasy III gimnazjum: Patrycji Grabowskiej, Martyny Grzywacz, Małgorzaty Kryci i Wiktorii Trochimiuk.
2
Turnieju Wiedzy Pożarniczej
Dnia 27 lutego w Zespole Szkół w Tujsku odbyły się eliminacje szkolne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM" . W kategorii 10-14 lat ( 29 uczestników) Naszą szkołę na Turnieju Gminnym reprezentować będą :
Abigail Cunnington, Kornel Kuling oraz Mikołaj Ziarkowski.
W kategorii 15-16 lat (24 uczestników) awans wywalczyli : Michał Tworek , Aleksandra Kołek oraz Wiktoria Trochimiuk.
Gratulujemy udziału Wszystkim uczestnikom Turnieju oraz życzymy powodzenia finalistom.
Szczególne podziękowania należą się przedstawicielom jury w składzie :
1.Prezes OSP ,strażak ratownik Kamil Parol - Przewodniczący
2.Gospodarz OSP ,strażak ratownik Zbigniew Czarnecki - Sekretarz
3.Strażak ratownik Szymon Parol - członek
Wycieczka do Gdańska
8 lutego odbyła się wycieczka do Gdańska. Pierwszym punktem, były zajęcia na Uniwersytet Gdański. Zobaczyliśmy, jak wygląda aula wykładowa. Następnie zwiedziliśmy pracownie fizyczne, gdzie można było przeprowadzić kila doświadczeń –poczuć się, jak studenci fizyki. Następnym punktem wycieczki było kino i film pt „O psie, który wrócił do domu”. Zwieńczeniem wyjazdu były zajęcia sportowe. Najmłodsi uczestnicy mogli zadbać o swoja kondycję fizyczną w centrum zabaw Loopy's World a ci trochę starsi poćwiczyć umiejętności gry w kręgle. Korzystając z tego, że byliśmy w Gdańsku oczywiście przespacerowaliśmy się ulicami starówki i zwiedziliśmy Bazylikę Mariacką.
11
Zabawa karnawałowa
W tym roku zabawa karnawałowa odbyła się w naszej szkole we wtorek 5 lutego. Hol szkoły zamienił się w salę balową udekorowaną kolorowymi balonami zachęcając wszystkich do zabawy. Tego dnia uczniom towarzyszyło wiele emocji i wrażeń, ponieważ przed balem odbył się konkurs talentów. Uczniowie zaprezentowali swoje talenty i zdolności w konkursie Mam talent. Były tańce, śpiewy, gra na instrumencie. Jury w składzie pan Sławomir Żukowski i panie Aleksandra Dawidowicz i Ewa Otfinowska wyłoniło zwycięzców w dwóch kategoriach.I miejsce w kategorii zespołów zdobyli uczniowie klasy 4b, drugie miejsce zajęły uczennice klasy III gimnazjum a trzecie chłopcy z klasy 4a. W kategorii indywidualnej zwycięzcą został Oskar Żwirek również z klasy 4b, drugie miejsce zajęła Zuzanna Tworek z klasy 4b a trzecie Adam Ziarkowski z klasy 4a. Potem nadszedł czas na zabawę.Wszyscy bawili się znakomicie, bo dobry humor dopisywał zarówno dzieciom jak i nauczycielom. Były korowody, kółeczka i tańce w parach. Wszystkich do tańca i zabawy porwała znakomita animatorka pani Aleksandra Tyburska z Agencji artystycznej Do Białego Rana.Tegoroczna zabawa należała niewątpliwie do bardzo udanych.
W tym samym czasie przedszkolaki i uczniowie klas młodszych bawili się na sali gimnastycznej. Tradycyjnie "maluszki" chętnie przebierały się za swoje ulubione postacie. Na parkiecie spotkać można było niejedną księżniczkę albo dzielnego policjanta.
38
Dokarmiajmy mądrze
Dnia 4 lutego odbyło się spotkanie z pracownikiem Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana - z Panią Jolantą Bulak. Odwiedziła wpierw grupę 3-4 latków następnie spotkała się w szkole z grupami 5-6 latków oraz klasami I-III SP. Pani Jola przyjechała z lekcją dydaktyczną "Dokarmiajmy mądrze". Dzieci dowiedziały się jak należy właściwie przede wszystkim dokarmiać ptaki. Na pewno wszyscy zapamiętali maksymę z tego spotkania - "Lepiej nie dokarmiać wcale niż robić to źle, bo zamiast pomagać krzywdzimy".
4
Próbny egzamin gimnazjalny
W dniach 7-9 stycznia uczniowie ostatniej klasy gimnazjum przystąpili do próbnych egzaminów. To były trudne dni. Uczniowie musieli się mierzyć aż z sześcioma testami. W skupieniu i koncentracji rozwiązywali przygotowane zadania. Wyniki już znają, teraz przed nimi ostatnie powtórki i utrwalenia.
Egzaminy właściwe w kwietniu, za które trzymamy kciuki!
FERYJNIADA TWÓRCZEJ ZABAWY -UZALEŻNIENIOM MÓWIMY STOP!
W dniu 1 lutego w naszej szkole odbył się piknik rodzinny zorganizowany przez Urząd Gminy w Stegnie.Celem spotkania była profilaktyka uzależnień i wskazanie alternatywnych sposobów spędzania czasu wolnego. Cennym doświadczeniem dla młodzieży było skorzystanie z alkogogli i narkogogli,dzięki którym można było się przekonać jakie zaburzenia w odbiorze rzeczywistości wywołują środki psychoaktywne. Organizatorzy przygotowali również liczne gry i zabawy dla uczniów w różnym wieku. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się gry na xboksie, a także tradycyjne drewniane klocki, z których powstawały niezwykłe budowle.Hitem był również popcorn serwowany bez ograniczeń. Zajęcia bardzo podobały się młodzieży i dzieciom młodzszym oraz ich rodzicom.
30
Bezpieczne ferie
30 stycznia nasi uczniowie mieli okazję uczestniczyć w bardzo ciekawych zajęciach. W szkole obejrzeli prezentację multimedialną dotyczącą BEZPIECZNYCH FERII, przygotowaną przez funkcjonariuszy Policji i Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Dworze Gdańskim. Następnie uczniowie i nauczyciele udali się nad rzekę Tugę i oglądali pokaz wyjaśniający zasady udzielania pomocy osobom, pod którymi złamał się lód i wpadły do wody.
To była niezwykle cenna i pouczająca lekcja!!!21
Zajęcia ornitologiczne
29 stycznia odbyły się w nasze szkole zajęcia ornitologiczne poświęcone wyjątkowej grupie ptaków – sokołom wędrownym, jastrzębiom i sowom. Uczniowie poznali zwyczaje, techniki polowania, sposoby ich życia i wyboru kryjówek.
Mieli okazję z bliska zobaczyć, posłuchać, a co niektórzy dotknąć pięknych drapieżnych ptaków.5
Dzień Łamigłówki
29 stycznia to Dzień Łamigłówki. Nasi uczniowie tego dnia mieli okazję trochę pogłówkować. Samorząd Uczniowski przygotował zadania, krzyżówki i łamigłówki, które uczniowie rozwiązywali w czasie przerw.
Dzień Seniora
25 stycznia odbyło się w naszej szkole wyjątkowe święto. Tego dnia uroczyście świętowaliśmy Dzień Seniora.Zaproszeni goście licznie przybyli, aby podziwiać występy swoich wnucząt i prawnucząt. Serdeczne powitanie, piękna sala, przyjazna i uroczysta atmosfera a przede wszystkim najbliżsi sercu na scenie sprawili, że piątkowe popołudnie wypełnione było radością wszystkich uczestniczących w spotkaniu. Występy uczniów zostały nagrodzone gromkimi brawami, natomiast uśmiech na twarzach Seniorów był największą nagrodą dla dzieci i opiekunów. Program artystyczny został przygotowany przez panie Annę Garbowską i Ewę Otfinowską, a oprawę muzyczną zapewnił niezastąpiony chór pod kierunkiem pani Tetiany Zaricznej. Swoją obecnością zaszczycił nas ksiądz proboszcz Zdzisław Berliński.
Po występach nasi goście spotkali się na wspólnym biesiadowaniu, rozkoszując się pysznymi ciastami domowego wypieku. Wizyta przebiegała w ciepłej i rodzinnej atmosferze.
Naszym Seniorom jeszcze raz życzymy samych pogodnych dni i dużo, dużo zdrowia.2