• Bieg Pamięci

        • Dnia 12 maja w Sztutowie odbył się  XXV Bieg Pamięci Narodowej organizowany przez Muzeum Stutthof w Sztutowie Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny i Zagłady (1939-1945), Urząd Gminy w Sztutowie oraz Szkołę Podstawową im. Pamięci Ofiar Stutthofu w Sztutowie.

          Naszą szkołę godnie reprezentowali :

          • Kategoria dziewczęta młodsze: Julia Rutkowska, Małgorzata Miniewicz ,Gabriela Nockowska, Wiktoria Jakubowska
          • Kategoria chłopcy młodsi: Oskar Żwirek, Julian Mazur, Paweł Jakubowski, Dawid Stolarski, Wojciech Dębowski
          • Kategoria dziewczęta starsze: Aleksandra Miniewicz , Milena Pater , Maja Suchowiecka Zuzanna Tworek
          • Kategoria chłopcy starsi: Bartosz Jernas , Jakub Kos, Szymon Stefaniak, Maksymilian Papierowski, Zbigniew Rutkowski,Bartłomiej Trochimiuk

          Warto zaznaczyć ,że Julia Rutkowska wywalczyła pierwsze miejsce w swojej kategorii wiekowej a Oskar Żwirek drugie miejsce.

          Gratulujemy udanych występów oraz życzymy dalszych sukcesów.

        • NOWY SPRZĘT DO RATOWANIA ŻYCIA DLA UCZNIÓW SP TUJSK

        • 11 maja nasza szkoła otrzymała od organu prowadzącego szkołę- Urząd Gminy Stegna, urządzenie Life Vac. Przyrząd ten służy do ratowania życia dzieciom w wyniku zadławienia się. Life Vac został sklasyfikowany jako Medical Deviced Class I, od 2016 r. posiada certyfikat zgodności CE. Urządzenie to od kilku lat ratuje życie w Stanach Zjednoczonych, Anglii, Hiszpanii, Francji, a od niedawna także w Polsce.

          Teraz, taką skuteczną pomoc mamy w naszej szkole.

          Serdecznie dziękujemy organowi prowadzącemu za doposażenie naszej placówki w nowoczesne urządzenie do udzielenia pierwszej pomocy.!

        • ToMyJesteśmyPamięcią

        • „Z pokolenia niech głos nasz idzie w pokolenie:

          O pamięć, nie o zemstę proszą nasze cienie!

          Los nasz dla Was przestrogą ma być - nie legendą.

          Jeśli ludzie zamilkną, głazy wołać będą!”

          9 maja delegacja naszej szkoły wzięła udział w obchodach 77. rocznicy oswobodzenia KL Stutthof, aby uczcić pamięć ofiar niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego.

        • DZIECI DZIECIOM CHCĄ POKAZAĆ NASZ KRAJ

        • Z inicjatywy naszych uczniów zrodził się pomysł zorganizowania koncertu charytatywnego na rzecz uchodźców wojennych z Ukrainy. Wrażliwa na potrzeby innych młodzież zasugerowała, że nie  tylko potrzeby materialne są ważne. Dla dzieci, które po 24 lutego musiały opuścić swoje domy, szkoły, często rodziny, ważne jest, by dać im namiastkę normalności w tych szalonych czasach. Stało się to punktem wyjścia do zorganizowania zbiórki pieniędzy, które zostaną przeznaczone na AKCJĘ  - INTEGRACJA. Uczniowie SP w Tujsku i ukraińskie dzieci, które znalazły schronienie w naszej gminie, pojadą na wspólną wycieczkę dzięki hojnym datkom uczestników koncertu. Koncert odbył się w świetlicy w Rybinie 6 maja. Oprawę muzyczną zapewnił szkolny chór, który wzruszył i zachwycił publiczność szerokim repertuarem. Odbyły się również licytacje, podczas których można było wejść w posiadanie cennych voucherów.Uczniowie zaprezentowali również efekty swojej pracy w ramach projektu Unijnego Pomorskie Żagle Wiedzy, który realizowany jest w naszej szkole. Odbył się pokaz mody żuławskiej, podczas którego zaprezentowano zwiewne i eklektyczne kreacje zaprojektowane przez lokalnych kreatorów mody. Kreacje prezentowane były przez sławy szkolnego modelingu. Ważnym akcentem było przedstawienie legendy opowiadającej o powstaniu Mierzei Wiślanej. Podczas akcji zebraliśmy  3141,24 zł. Serdecznie dziękujemy ofiarodawcom, sponsorom i uczestnikom koncertu z hojność.

        • ZAJĘCIA EDUKACYJNE Z URZĘDNIKAMI PAŃSTWOWEJ INSPEKCJI OCHRONY ROŚLIN I NASIENNICTWA.

        • W dniu 28 kwietnia uczniowie kl. 2, kl. 3 oraz należący do koła naukowego „Dzieci Nauki” uczestniczyły zajęcia edukacyjne z urzędniczkami z  PIORiN. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się na czym polega praca takiego urzędnika.

          W czasie zajęć uczniowie  wcielili się w rolę urzędników inspekcji i rozpoznawali nasiona. Zanim jednak zabrali się do ich rozpoznawania musieli sami przesiać przez sita próbę badawczą. Dzięki temu młodzi inspektorzy rozdzielili nasiona ze względu na ich wielkość. Poprzez te zajęcia dzieci utrwaliły wiedzę  o roślinach i ich nasionach. Po za tym dowiedziały się, jak pobiera się próby do badań, łapie owady oraz jak mierzy się wzrost zbóż..

        • Turniej Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom"

        • Dnia 25 kwietnia w Żuławskim Parku Historycznym w Nowym Dworze Gdańskim odbył się powiatowy finał Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież  zapobiega pożarom". Naszą szkołę w kategorii klas 1-4 godnie reprezentował Iwo Staniszewski , który na tym turnieju uplasował się  po dogrywce tuż za podium na 4 miejscu. 

          Gratulujemy udziału i życzymy Iwo dalszych sukcesów.

        • Nocka z żaglami w tle

        • W ramach programu Pomorskie Żagle Wiedzy 22 kwietnia odbyła się w naszej szkole nocka. Wszyscy uczniowie zapisani do projektu i chcący wziąć udział w nocce musieli posiadać jakiś element stroju pirackiego. Po przybyciu do szkoły i zapoznaniu z ogólnymi zasadami przebywania na nocce nasi dzielni kamraci przystąpili do wykonywania przygotowanych dla nich zadań.

          Pierwsze z nich polegało na zbudowaniu przez każdą z klas skrzyni na skarby. Następnie po otrzymaniu od kapitana szkolnego okrętu map skarbów każda grupa udała się w podróż wypełnioną różnego rodzaju zadaniami przygotowanymi przez nauczycieli. Zadania przygotowane były w zakresie nauk polonistycznych, matematycznych, językowych oraz przyrodniczych. Nad ich prawidłowym wykonaniem czuwali nauczyciele: p. Dariusz Różycki, p. Ewlina Parol-Kowalska, p. Sylwia Kosek, p. Dorota Majewska, p. Agnieszka Kwiatkowska, p. Anna Garbowska, p. Tomasz Haftkowski.

          Za prawidłowe wykonanie zadania każda z klas otrzymywała mu-szelki, które podarowane Królowej Mórz i Oceanów (Pani wicedyrektor Ewelinie Parol-Kowalskiej) zostały wymienione na gadżety fluorescencyjne.

          Po ciężkiej pracy każda załoga mogła posilić się w kambuzie wcześniej zamówioną pizzą.

          Kolejną atrakcją było starcie piratów. Nasi śmiałkowie musieli wykazać się w kilku konkurencjach. Piratów, których nie dopadło jeszcze zmęczenie czekała zabawa przy szantach. Ci, którzy okazali się mniej wytrwali mogli odpocząć w swoich kajutach i zrelaksować się podczas oglądania jednej z części „Piratów z Karaibów”.

          Nockę zwieńczyła podróż ku wschodzącemu słońcu, w którą podążyli najbardziej wytrwali uczniowie wraz z Panią Anną Garbowską i Agnieszką Kwiatkowską.

           

        • Wielkanocne zwyczaje

        • okazji  Świąt Wielkanocnych 13 kwietnia, uczniowie z klasy IV wraz z wychowawcą przygotowali krótki występ artystyczny. Zostały przypomniane najważniejsze zwyczaje i tradycje świąteczne, począwszy od przygotowywania palm, przez pisanki, typowe potrawy, po śmigusa dyngusa. O oprawę muzyczną jak zwykle zatroszczył się nasz chór z panią Tetianą.

        • Prąd, ale skąd?

        • Prąd elektryczny jest ważnym czynnikiem w codziennym funkcjonowaniu . Korzystamy z niego na każdym kroku, dlatego jednym z elementów lekcji fizyki jest poznanie podstawowych informacji o nim. Obecnie na zajęciach z fizyki klasa ósma poznaje tajniki dotyczące powstawiania prądu elektrycznego. W ostatnim czasie uczniowie zbudowali swoje własne detektory prądu elektrycznego  - elektroskopy.

        • Pierwszoklasiści w cyfrowym świecie

        • Od niedawna nasi pierwszoklasiści wraz z wychowawcą p. Anną Staszewska dołączyli do e-społeczności szkolnej na platformie Eduelo.  Poprzez interaktywne gry, quizy czy „pojedynki” dzieci mogą utrwalić swoją wiedzę zdobytą podczas zajęć lekcyjnych. Jednym z zalet programu jest to, że zadania nastawione są na samodzielną prace uczniów.  To znaczy, program jest tak skonstruowany by dziecko w jak najmniejszym stopniu musiało korzystać z pomocy osoby dorosłej. Z platformy uczniowie mogą korzystać również z domu w ramach samodoskonalenia się.

          Swoje pierwsze kroki na platformie Eduelo uczniowie zrobili podczas zajęć z edukacji informatycznej.   

        • Powiatowy Konkurs Piosenki Angielskiej

        • W dniu 8 kwietnia cztery uczennice: Nadia Bugaj, Marta Mydlarz, Maja Suchowiecka oraz Milena Zielińska reprezentowały naszą szkołę na Powiatowym Konkursie Piosenki Angielskiej, który odbył się w Liceum Ogólnokształcącym im ZIemi Żuławskiej w Nowym Dworze Gdańskim. Uczennice zostały wyłonione w szkolnych kwalifikacjach, które miały miejsce 17 marca. Zaśpiewały piosenkę "Lemon tree" zespoły Fool's Garden. Wszyscy uczestnicy konkursu reprezentowali wyjątkowo wysoki poziom i nasze reprezentantki również świetnie zaśpiewały swój utwór. W tym roku nie udało się zdobyć miejsca na podium, jednak wierzymy, że zdobyte doświadczenie pozwoli o nie powalczyć w przyszłym roku.  

        • RAZEM MOŻNA WIĘCEJ!!!

        • 30 marca w naszej szkole odbył się Dzień Solidarności z Ukrainą. Zbieraliśmy środki finansowe dla potrzebujących rodzin, które przybyły do naszych pobliskich miejscowości.

          Uczniowie i nauczyciele przygotowali krótki montaż słowno-muzyczny, podczas którego rozbrzmiewały piosenki i wiersze o tematyce wolności i nadziei. Ogromnym powodzeniem cieszyły się stoiska gastronomiczne przygotowane przez uczniów klas 4-8. Można tam było kupić pyszne ciasta, gofry, kanapki wiosenne, tosty, desery, koktajle i lemoniady. Uzbieraliśmy piorunującą kwotę w wysokości 2758,24 złotych.

          Klasy walczyły o cenne nagrody w postaci bonów podarunkowych. Główną nagrodą były 3 godziny lekcyjne spędzone na świeżym powietrzu pod opieką wykwalifikowanego instruktora personalnego.

          Oto wyniki klasyfikacji:

          • I miejsce: klasa 5 - 744,71 zł
          • II miejsce: klasa 7a – 480,82 zł
          • III miejsce: klasa 4 – 466, 95 zł
          • IV miejsce: klasa 7b – 421 zł
          • V miejsce: klasa 8 – 395,40 zł
          • VI miejsce: klasa 6 – 249,36 zł

          Dziękujemy wszystkim za wielkie zaangażowanie i pomoc przy organizacji tego dnia.

        • Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana – zajęcia edukacyjne

        • 29 marca uczniowie klasy trzeciej gościli na swoich zajęciach panią  Jolantę Bulak z Parku Krajobrazowego Mierzei Wiślanej. Pani Bulak opowiedział naszym uczniom o tym, czym jest bioróżnorodność i dlaczego jest ona ważna .  Uczniowie poznali różne gatunki zwierząt i  roślin, jakie możemy spotkać w naszej okolicy. Dzięki spotkaną  z specjalistami z różnych dziedzin nauki, zajęcia szkolne mają urozmaiconą formę i poszerzają widzę naszym podopiecznym.

          W ramach niespodzianki  trzecioklasiści otrzymali  grę planszową. - Ptasie Lato w parku krajobrazowym „Mierzeja Wiślana”.

          Dziękujemy za tą miłą niespodziankę, jaką sprawił park  krajobrazowym naszym uczniom.

           

        • Raz, dwa, trzy skaczesz ty

        • W poniedziałek 28 marca czekała dla uczniów kl. 1-3 mała niespodzianka. Na korytarzu zostały zamocowane specjalne kolorowe antypoślizgowe naklejki skoczki. Ta sensoryczna ścieżka ma urozmaicić uczniom czas spędzany podczas przerw. Dzięki zwabie ze skoczkami nasi najmłodsi uczniowie mogą ćwiczyć koordynacje ruchową, naukę literek i alfabetu.

        • Mistrzostwa gminy w pływaniu

        • Dnia 26 marca odbyły się Otwarte Mistrzostwa Gminy Stegna w pływaniu . Naszą szkołę  w swoich kategoriach wiekowych reprezentowali:

          • Oskar Żwirek - I m-ce
          • Gabriela Nockowska - IV m-ce
          • Mariann Kogut - IV m-ce

          Gratulujemy udanych występów i życzymy dalszych sukcesów.

        • Turniej Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom" 2022 r.

        • Dnia 24 marca odbyły się w szkole eliminacje do Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom".  Z 36 zgłoszonych  uczniów wyłoniono  reprezentantów  naszej szkoły.

          • Kategoria klas I-IV : Flawia Kuling, Iwo Staniszewski, Igor Górecki.
          • Kategoria klas V-VIII:  Bartosz Jernas , Mateusz Pajkowski, Adam Ziarkowski. 

          29 marca w Szkole Podstawowej w Stegnie odbyły się eliminacje gminne .  Z Naszej reprezentacji awans do finału powiatowego uzyskał Iwo Staniszewski. 

          Gratulujemy sukcesu i życzymy powodzenia.

          Szczególne podziękowania należą się członkom Ochotniczej Straży Pożarnej w Tujsku za przeprowadzenie eliminacji szkolnych :

          -prezesowi Kamilowi Parol

          -gospodarzowi Szymonowi Parol

          -przewodniczącemu komisji rewizyjnej Zbigniewowi Czarneckiemu

          Dziękujemy :)

        • Finał konkursu ekologicznego

        • Miło jest mi poinformować, że 24 marca obył się  finał konkursu: "Jestem Integralną Częścią Przyrody", organizowanego przez Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana.

          Etapy szkolne i międzyszkolny odbyły się w listopadzie 2021.  W etapie szkolnym uczestniczyli uczniowie klas siódmych i ósmej. Do etapu międzyszkolnego zakwalifikowali się: 

          • Kacper Jaworski kl 8
          • Szymon Stefaniak kl. 8
          • Mateusz Pajkowski kl. 7a
          • Adam Ziarkowski kl. 7a
          • Oskar Żwirek kl. 7b.

          Do etapu powiatowego(finałowego) przystąpiło 27 uczniów z ośmiu szkół. Test składał się z 25 pytań zamkniętych i 10 praktycznych – rozpoznawanie ze zdjęć gatunków zwierząt.

          W finale naszą szkołę reprezentowali: Kacper i Szymon z klasy ósmej oraz Oskar z klasy 7b. 

          Wszyscy uczniowie zostali nagrodzeni książkami i dyplomami oraz otrzymali  nagrody w postaci sprzętu turystycznego.

          Bardzo serdecznie gratuluję i zachęcam do udziału w kolejnych konkursach!

        • # szkoła z wiatrem

        • W dniu 16 marca została przekazana na ręce gospodarza klasy 5 wyczekiwana przez uczniów nagroda otrzymana w ramach konkursy szkoła z wiatrem.

          Ten wspaniała zestaw lego przypada naszym uczniom do gustu. Zgodnie z decyzją uczniów klasy piątej zostanie on przez nich wspólnie złożony i jako trofeum, będzie ustawiony na honorowym miejscu w sali biologiczno-chemicznej.

          Jeszcze raz gratulujemy i życzymy udanej zabawy przy składaniu.

        • Edukacja prawna dla najmłodszych

        • W piątek 11 marca uczniowie klas 1-3 oraz gr. przedszkolnych  5 i 6-latków  gościły pana Tomasz Witt- radce prawnego. Pan Tomasz zaznajomi podopiecznych naszej szkoły z zawodem radcy prawnego- czyli czym taki radca się zajmuje.

          Uczniowie przedszkola mogli wysłuchać opowiadania czytanego przez pana Tomasz Witt o przygodach radcy prawnego. Nasi najmłodsi dowiedzieli się również, co to jest kodeks karny, jakie uczniowie i dzieci mają obowiązki i prawa. Pan Radca odpowiedział na wszystkie pytania nurtujące naszych uczniów. Duża atrakcją dla dzieci była możliwość zobaczenia i przymierzenia prawdziwej togi adwokackiej.

          Zajęcia te odbyły się w ramach udział naszej szkoły w ogólnopolskiej akcji zorganizowanej przez Krajowa Izbę Radców Prawnych.- edukacja prawna dla najmłodszych. W ramach  tego programu oprócz zajęć z radcą prawnym do naszej biblioteki trafiło kilka pozycji książkowych pt. „Od radców prawnych bajka ciekawa o obowiązkach dziecka i prawach!” oraz  „Przygody Radka i Darii, dzielnych radców z kancelarii” napisane  w formie bajki i skierowane  są zarówno do dzieci młodszych jak i starszych.

        • Konkursy przedmiotowe

        • W ostatnim czasie nasi uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę w dwóch konkursach:

          • ogólnopolskim konkursie przyrodniczym Świetlik (08.03.2022 )
          • oraz międzynarodowym konkursie matematycznym Kangur (17.03.2022).

          Każdy z uczestników w obydwóch konkursach otrzymał drobny upominek zagwarantowany przez organizatorów. Wyniki uczniowie poznają za miesiąc. Trzymamy kciuki.

        • Pomorskie Żagle Wiedzy

        • W obecnym roku kalendarzowym,  placówki oświatowe  z gminy Stegna biorą udział w programie Pomorskie Żagle Wiedzy.   Podczas niego uczniowie będą mieli możliwości nauki pływania na żaglówkach. Po za tym, nasi uczniowie korzystają z dodatkowych darmowych zajęć  zakresu j. polskiego, matematyki, j. angielskiego oraz nauk przyrodniczych. Dzięki tej formie wsparcia zapewnionej przez Gminę Stegna możemy pomóc naszym uczniom w rozwijaniu swoich umiejętności. Jest to szczególnie ważne po okresie nauki zdalnej. Zajęcia zorganizowane są tak, by uczniowie nie musieli zostawać dłużej w szkole (niż wynika to z ich planu)

        • Sukces klasy 5

        • Z przyjemnością informujemy, iż praca konkursowa #szkołazwiatrem przygotowana przez uczniów klasy 5 spotkała się z uznaniem komisji  konkursowej i znalazła się w gronie zwycięzców. 

          Wyniki konkursu ogłoszone są na profilu fb    https://www.facebook.com/psew.pwea organizatora konkursu.

           

        • Egzaminy próbne

        • W minionym tygodniu odbyły się w szkole egzaminy próbne dla uczniów klasy ósmej. Uczniowie zostali przeszkoleni od strony technicznej z procedur obowiązujących podczas egzaminu oraz z formy arkusza egzaminacyjnego. W najbliższym czasie ósmoklasiści poznają  wyniki egzaminów próbny.  Sprawdzą , które elementy z podstawy programowej mają opanowane perfekcyjne a nad którymi należy jeszcze popracować.By móc jak najlepiej wesprzeć naszych uczniów, w tym półroczu uczniowie mogą skorzystać z zajęć przygotowawczych do egzaminów. Cześć uczniów skorzystała już z oferty przygotowanej przez naszą szkołę i w czasie ferii zimowych uczestniczyła w zajęciach przygotowawczych do egzaminu.

        • Świąteczny czas

        • Grudzień w naszej szkole zdominowały przygotowania do świąt. Jest to czas, który rozjaśnia szarą uczniowską rzeczywistość, w związku z czym, Samorząd Uczniowski podjął szereg inicjatyw umilających oczekiwanie na przerwę świąteczną. Wszystkie klasy udekorowały drzwi od swoich sal lekcyjnych. Odbył się również zainicjowany przez Panią Ewę Otfinowską przegląd kolęd i pastorałek. Wysłuchaliśmy wzruszających interpretacji znanych polskich kolęd w wykonaniu uczniów naszej szkoły.  Ważnym elementem były warsztaty świąteczne podczas, których uczniowie dekorowali pierniczki – w tym miejscu serdecznie dziękujemy mamom za przygotowanie profesjonalnych wypieków.  Uczniowie przygotowali również imponujących rozmiarów łańcuchy najdłuższy wykonała klasa 8. Zwieńczeniem okresu przedświątecznego było wspólne udekorowanie choinki ozdobami wykonanymi podczas warsztatów świątecznych.

        • Konkurs plastyczny HIV/AIDS

        • Uczennice klasy VII a i VII b zostały laureatkami powiatowego konkursu plastycznego pt. HIV/AIDS - jestem świadomy, nie ryzykuję. Organizatorem konkursu była Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Nowym Dworze Gdańskim.Naszym siódmoklasistkom, Amandzie Frąckiewicz, która zajęła III miejsce oraz Marcie Mydlarz i Mai Suchowieckiej, które otrzymały wyróżnienia serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów twórczości artystycznej.

        • Wolontariat

        • Listopad i grudzień były dla naszych wolontariuszy bardzo pracowitymi miesiącami.

          Zaczęliśmy od wsparcia naszych milusińskich i zorganizowaliśmy zbiórkę karmy, zabawek i innych potrzebnych artykułów dla Nowodworskiego Stowarzyszenia Pomocy Zwierzętom „Iskierka”. Uczniowie naszej szkoły stanęli na wysokości zadania i udało nam się zebrać sporo produktów-z pewnością zwierzęta z Iskierki są wdzięczne, a my dziękujemy wszystkim darczyńcom w ich imieniu.

          Kolejną akcją była zbiórka w ramach Szlachetnej Paczki. Przyłączyliśmy się do WWF i wsparliśmy potrzebującą rodzinę środkami higienicznymi, chemią oraz artykułami  spożywczymi z długim terminem przydatności. Udało nam się zorganizować sporą ilość rzeczy-nasza społeczność lokalna jest niesamowita pod tym względem. Bardzo dziękujemy za każdą pomoc-macie wielkie serducha.

        • „Zbrodnia Piaśnicka – Młodzi Pamiętają”

        • Z wielką radością informujemy, że Alicja Engler, nasza absolwentka w zeszłym roku otrzymała nagrodę w konkursie „Zbrodnia Piaśnicka – Młodzi Pamiętają”. Alicja napisała opowiadanie, a do konkursu przygotowywała się z nauczycielem Dominiką Rybicką-Ozga. Niestety ze względu na sytuację pandemiczną nagrodę otzrymała dopiero w tym roku. Uczniowie naszej szkoły otrzymali również dyplom od Gdańskiej Kurator Oświaty z podziękowaniem za promowanie wartości patriotycznych. Gratulujemy i  życzymy dalszych sukcesów.

        • Odblaski dla uczniów

        • W ostatnich dniach uczniowie naszej szkoły otrzymali od firmy „Remopian” odblaski, dzięki którym będą bardziej widoczni dla innych uczestników dróg.

          Poprawa bezpieczeństwa jest szczególnie ważna w okresie jesienno-zimowym. Dzieci, które nie były obecne w szkole, otrzymają odblaski od wychowawców lub pedagoga. Dziękujemy za przekazane przez firmę odblaski.

           

        • Dzień kinowy w szkole

        • Obecnie bardzo ważną umiejętnością ułatwiającą funkcjonowanie we współczesnym świecie jest przedsiębiorczość. Samorząd Uczniowski podczas DNIA KINOWEGO podjął akcję rozwijającą talenty ekonomiczne uczniów. Uczniowie wraz z opiekunami  Anną Garbowską i Dominiką Rybicką oraz nieocenionym wsparciu Pani Anny Nockowskiej-Kolk przygotowali MINI BAR, w którym sprzedawali popcorn, napoje oraz Nachos. Wszystkim serdecznie dziękujemy za wsparcie naszej akcji, a szczególnie Radzie Rodziców, która zawsze z wielkim zaangażowaniem i determinacją wspiera szalone inicjatywy SU.

        • Wyjazd do kina

        • Dnia 9 grudnia grupy przedszkolne 5-cio i 6 latki wybrały się na wycieczkę do kina "Za rogiem" GOK w Stegnie. Dzieci miały okazję obejrzeć film animowany pt.: „Renifer Nico ratuje święta”. Wielka przygoda, małego renifera Nico z przesłaniem przynależności, więzi rodzinnych i tradycji świąt Bożego Narodzenia. Dzieci z zainteresowaniem oglądały film, było dużo przygód i akcji. Dzieci były zachwycone. Uśmiechnięte buzie oraz pełne przejęcia komentarze były potwierdzeniem dobrze spędzonego przedświątecznego czasu. Wyjazd miał na celu szerzenie edukacji kinowej, kultury w miejscach publicznych i autokarze, oraz przybliżenie atmosfery świąt Bożego Narodzenia i jako prezent z okazji Mikołajek. W drodze powrotnej do szkoły, zrobiliśmy zdjęcia grupowe przed kinem i w ramce oraz bombce dekoracyjnej. Świąteczny nastrój przywieźliśmy do przedszkola.

        • Pasowanie na czytelnika

        • W dniu 8 grudnia uczniowie klasy I zostali uroczyście powitani w progach biblioteki szkolnej. Po wykazaniu się wielką wiedzą na temat książek oraz zasad panujących w bibliotekach, pierwszoklasiści zostali zaprzysiężeni na czytelników. Następnie pan dyrektor Dariusz Różycki wręczył nowym czytelnikom naszej biblioteki upominki. Na koniec nadszedł moment, na który czekali wszyscy pierwszoklasiści -wypożyczenie książek.

        • Mikołajki

        • Ho, ho, ho! Wreszcie nadszedł ten długo oczekiwany przez dużych i małych dzień. Mikołajki w naszej szkole to tradycyjnie bardzo huczna impreza. Rada Rodziców zadbała o przygotowanie słodkości dla wszystkich grzecznych dzieci. Rodziców wsparli bardzo dorodni Mikołajowie z OSP Tujsk oraz Policji. Wszystkie dzieciaki wiedzą, że strudzonemu Mikołajowi należy się szklanka mleka i ciasteczko. SU przygotował słodki poczęstunek w wersji de luxe dla orszaku św. Mikołaja.Radzie Rodziców, strażakom z OSP Tujsk oraz Policji dziękujemy za upominki.Okres świąteczny, zatem uważamy za uroczyście rozpoczęty.

        • Wycieczka do Gdańska

        • Celem naszej grudniowej wycieczki był Gdańsk. Ponieważ ten miesiąc rozpoczynają Mikołajki, Rada Rodziców postanowiła dofinansować nam ten wyjazd, za co bardzo dziękujemy. Dodatkowo część uczniów z klasy IV wykorzystała wygraną z planety energii.

          Głównym punktem wycieczki była wizyta w Muzeum II Wojny Światowej. Przez 3 godziny z audio przewodnikami spacerowaliśmy między ekspozycjami muzeum i wsłuchiwaliśmy się w tajemnice tego światowego konfliktu. Musimy przyznać, że muzeum robi niesamowite wrażenie.

          Kolejnym punktem naszej wyprawy był taras widokowy Olivia Star . Część z nas przełamywała swój lęk przed wysokością, ale było warto-widoki zapierają dech w piersiach.

          Po tylu wrażeniach przyszła pora na trochę sportu w Jump City-było super. Skakaliśmy, robiliśmy różne akrobacje, ćwiczyliśmy refleks.

          To był wspaniały dzień, pełen wrażeń i atrakcji-z pewnością go jeszcze powtórzymy. 

        • Z myślą o uczniu

        • W grudniu nasz szkoła otrzymała certyfikat „Szkoła z pasją do matematyki” związku z realizacją innowacyjnej metody wspierającą naukę matematyki za pomocą kart.

          Nasi najmłodsi uczniowie podczas zajęć rozwijających matematycznie oprócz tradycyjnych metod nauki wykorzystują Kary Grabowskiego do opanowania umiejętności takich jak dodawanie, odejmowanie czy mnożenie.

          Poza tym również w szkole realizujemy zajęcia rozwijające kreatywność, logiczne myślenie oraz wspierające rozwój uczniów. Dzięki czemu poprzez niepozorne ćwiczenia lub zabawy uczniowie lepiej przyswajają wiedzę.

          By weprzeć umiejętność uczenia się, niekiedy nasi uczniowie podczas zajęć wychodzą ze szkolnych murów by oderwać się od wirtualnego świata, podręczników i samemu zaobserwować świat - przyrodę . Czy czytane strof w książce nie staja się bardziej zrozumiałe, lepiej zapamiętam kiedy zagłębiając się w lekturze możemy odwołać się do własnych wspomnień i odczuć ?

        • Andrzejki

        • Andrzejki to dzień  wróżb od wieków obecny w naszej tradycji. 29 listopada uczniowie naszej szkoły zorganizowali niezapomniane spotkanie z adeptami magii. Wróżki, wiedźmy i inne magiczne postacie odkrywały przed uczniami i nauczycielami karty przyszłości. Można było skorzystać z wróżb tradycyjnych, jak lanie wosku, oraz zupełnie nowoczesnych. Podczas wróżb SU zebrał 898,51 zł. Niekwestionowalny rekord zbiórki należy do klasy 5.Wszystkim dziękujemy za udział w naszej akcji

          Tego dnia w przedszkolu również zapanowała magiczna atmosfera, ponieważ świętowane były Andrzejki. Dekoracje na holach i w salach sprawiły, że uczniowie i przedszkolaki przebrani w magiczne stroje przeniosły się w krainę czarów i wróżb. Ten dzień był dniem radosnych zabaw i wróżb, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Czary i wróżby przygotował też nasz SU, w którym brali udział również młodsze dzieci. W salach nie mogło zabraknąć ustawiania bucików, przekłuwania serduszek z imionami, losy z zawodami na przyszłość, wróżenia magicznych  liczb itd. Wróżby przeplatane były tańcami i poczęstunkiem. W obecnym czasie do wróżb podchodzi się z przymrużeniem oka i uważa jako wesołą zabawę.  Andrzejki w przedszkolu były niezwykle udane.

        • Światowy Dzień Pluszowego Misia

        • Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci. /Janusz Galewicz/

          Nie wyobrażamy sobie bowiem życia bez tego pluszaka. Jak napisała Helena Bechlerowa: „Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś!” I trudno z tym cytatem się nie zgodzić. Towarzyszy nam on od najmłodszych lat. Możemy się do niego przytulić, zabrać go w podróż, pobawić się z nim, wypłakać do niego, gdy jest nam źle i nikt nas nie rozumie. Miś jest najpopularniejszą zabawką, w dodatku jest bardzo ważny dla rozwoju emocjonalnego dziecka i z tego powodu został uhonorowany nawet swoim świętem. Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest 25 listopada i świętujemy go od 2002 roku, na pamiątkę setnej rocznicy powstania tej przytulanki.

          Także u nas dnia 25 listopada 2021 przedszkolaki z grupy 6 latków i 5 latków z grupy : „Motylki oraz uczniowie klas 1-3 SP Tujsk uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Każde dziecko przyszło do szkoły i przedszkola przebrane w strój w kolorystyce wybranego misia lub emblematami i opaskami z motywem misia. Uroczysty dzień rozpoczął się od zapoznania się z legendą Pluszowego Misia. Spotkały się z wielkim misiem. Rozpoznawaliśmy i nazywaliśmy znane misie z bajek. Opisywaliśmy swojego pluszaka z domu. Każda klasa i grupa w swoich salach ze względu na pandemię. Śpiewaliśmy piosenki „Jadą misie”, "Dwa malutkie misie", pląs „Niedźwiadek” i „Stary niedźwiedź mocno śpi”. Dzieci wykonały prace plastyczne z wizerunkiem misia. Na koniec wykonaliśmy zdjęcia z Wielkim pluszowym misiem oraz w misiowej ramce.

          Ten dzień w przedszkolu i klasach 1-3 SP Tujsk był pełen uśmiechu, radości oraz zabawy. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas.

        • Wycieczka do Malborka

        • 24 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wycieczce do Malborka. Wyjazd został zorganizowany w ramach ogólnopolskiej akcji „Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich”. Celem wycieczki było zwiedzanie zamku, który stanowi najpotężniejszy gotycki zespół zamkowy na świecie. Przez ponad 3 godziny z przewodnikami zwiedzaliśmy krzyżacką twierdzę. Przewodnicy poprowadzili nas przez korytarze i komnaty zamczyska. Widzieliśmy m.in. piękną komnatę, którą zamieszkiwał krzyżacki Mistrz, obejrzeliśmy wystawę dzieł z bursztynu, wyposażenie komnat, w których znajdowały się oryginalne fragmenty pierwotnego zamku krzyżackiego, freski, zbroje rycerskie, mennicę, wystawę strojów krzyżackich, zamkowe kuchnie i refektarze, a nawet krzyżackie toalety! Dowiedzieliśmy się o malborskim zamku wiele ciekawych rzeczy!!!

          Po wyczerpującym spacerze po grodzie udaliśmy się na posiłek .To była wspaniała wycieczka. Wróciliśmy bardzo zadowoleni i oczarowani pięknem malborskiego zamku.

        • Narodowe Święto Niepodległości

        • Z okazji rocznicy Odzyskania Niepodległości 10 listopada Samorząd Uczniowski zorganizował Dzień Patriotyczny. Uczniowie wzięli udział w konkurencjach, których motywem przewodnim była Polska. Wspólnie stworzyli "Listy do Niepodległej". Klasy przygotowały również w formie aktywnej prezentacji najważniejsze  dla naszego kraju wydarzenia historyczne, zaprezentowali także sylwetki znanych Polaków.

          Wiele emocji wzbudził konkurs JAKA TO MELODIA..., podczas którego społeczność szkolna wykazała się bogatą wiedzą z zakresu polskiej muzyki.

          Była to niezapomniana lekcja historii i patriotyzmu. 

        • Dzień Dyni u 5-latków

        • Zamiast Halloween u nas niewątpliwą gwiazdą tegorocznej jesieni została DYNIA.

          Dnia 29 października w naszej szkole, przedszkolaki z grupy „Motylki” 5-latki obchodziły „Dzień Dyni”. Poznały jak zdrowe i wartościowe jest to warzywo. Dynia zainspirowała nas do poznania warzywa bliżej, wykonania pracy plastycznej i zabaw muzyczno-ruchowych. Tego dnia przynieśliśmy do przedszkola różnego rodzaju dynie, na głowach mieliśmy opaski z dynią, ubraliśmy się na kolor pomarańczowy- można było poczuć się jak na dyniowej grządce w ogrodzie. „Dzień Dyni” pozwolił nam na naukę i zabawę. Oglądaliśmy i dotykaliśmy różnych faktur na dyniach- omówiliśmy je. Po przecięciu wydrążaliśmy każdy swój kawałek dyni wyszukując co kryje w sobie dynia i co możemy z tym zrobić. Każdy przeliczał swoje pestki. Wydobyte pestki rozłożyliśmy na papierze do osuszenia. Słuchaliśmy jak można wykorzystać dynię w kuchni. Wysłuchaliśmy wiersza pt. „Głodne dynie” Anny Wójcik. Zabawa matematyczna „Ile dyń?” Wspólnie i indywidualnie przeliczaliśmy dynie, które są w miskach, badaliśmy ciężar, porównywaliśmy gdzie jest więcej, a gdzie mniej oraz dzieląc wg koloru i kształtu. Wzięliśmy udział w licznych zabawach ruchowych z udziałem dyni: dynia górą, mosty z dynią, slalom dyniowy, skoki przez dynię oraz ziarnko do ziarnka. Bawiliśmy się przy piosenkach : „Dynia jak bania” sł. i muz. Cezary Cesarz i  „Piosenka o dyni” sł. i muz. Maria  Tomaszewska . Zrobiliśmy pracę plastyczną wypełnianie kulkami krepiny konturów dyni. Na koniec zajęć każdy zrobił sobie zdjęcie, na pamiątkę w dyniowej ramce i każdy z przedszkolaków otrzymał dyplom.

          Zadowolone miny dzieci były dowodem na to, że była to dla nich świetna zabawa, pełna wrażeń, radości i zadowolenia. Na długo pozostaną miłe wspomnienia.

        • Wycieczka do Gdańska

        • 28 października uczniowie klas 4-8 wzięli udział w wycieczce do Gdańska. Odwiedziliśmy Gdański Ogród Zoologiczny, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta i ptaki. Przemierzając alejki ogrodu, oglądaliśmy z bliska zwierzęta, poznaliśmy ich wygląd i tryb życia. Pogoda dopisała, więc z przyjemnością spacerowaliśmy po pięknym, jesiennym ogrodzie. Kolejną atrakcją wycieczki był seans w kinie Helios, gdzie obejrzeliśmy film Rodzina Addamsów 2. Do szkoły wróciliśmy zmęczeni, ale i pełni wrażeń.