• Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

        • 2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci. To święto nieprzypadkowo przypada na ten właśnie dzień. 2 kwietnia 1805 roku urodził się słynny duński baśniopisarz Hans Christian Andersen, autor takich klasyków jak „Brzydkie kaczątko”, „Calineczka” czy „Królowa Śniegu”. Nasza biblioteka miała swój skromny udział w obchodach tego święta. Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji.

        • "Dzieci Nauki Senior" na tropie wiedzy o ropie naftowej

        • W bieżącym roku szkolnym uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Tujsku po raz kolejny biorą udział w projekcie edukacyjnym Być jak Ignacy. Koło naukowe Senior, w skład którego wchodzą uczniowie z klas 7 i 8 w ramach projektu zajmuje się m.in. zagadnieniami związanymi z ropą naftową oraz twórcą przemysłu naftowego- Ignacym Łukasiewiczem.

          Łukasiewicz był polskim badaczem, który zasłynął jako twórca lampy naftowej. Po ukończeniu studiów farmaceutycznych, wspólnie z innym naukowcem, rozpoczął badania nad destylacją ropy naftowej, co poskutkowało wyodrębnieniem nafty. Złoża ropy naftowej istniały na Podkarpaciu, jednak w tamtym okresie sama ropa wykorzystywana była jedynie w niewielkim stopniu, np. jako smar do wozów. Łukasiewicz był przekonany, że złoża te można wykorzystać lepiej.

          Ignacy Łukasiewicz skonstruował pierwszą lampę naftową w pierwszej połowie 1853 roku. 30 marca tego samego roku zapłonęła ona po raz pierwszy na wystawie apteki. Było to wydarzenie z wielu powodów przełomowe. Po raz pierwszy lampa naftowa znalazła praktyczne zastosowanie podczas wykonywanej w nocy operacji w szpitalu w Lwowie 31 lipca 1853 roku. Od tamtej pory popularność lampy naftowej ciągle rosła.

          Wkrótce po tym Ignacy Łukasiewicz przeniósł się do Gorlic. To tam zapłonęła pierwsza na świecie uliczna lampa naftowa. W okolicach Gorlic i Krosna badacz zaczął szukać większych złóż ropy. Planował otworzyć własną destylarnię. Dzięki współpracy z okolicznymi mieszkańcami i właścicielami gruntów, gdzie znajdowały się złoża, zaczął zakładać kopalnie ropy. Ignacy Łukasiewicz wzbogacił się dzięki swojemu odkryciu oraz dzięki świetnie prosperującym kopalniom. Był przy tym dobrym pracodawcą, społecznikiem i patriotą. Po wybuchu powstania styczniowego wspierał powstańców finansowo, a później pomagał im się ukrywać. Ponadto Łukasiewicz wprowadził ubezpieczenie społeczne robotników i udzielał niskoprocentowych pożyczek. Dbał o rozwój wsi, propagował sadzenie drzew, głównie owocowych. Za własne pieniądze remontował drogi i mosty w okolicach Krosna. Ignacy Łukasiewicz otworzył także leczniczy zakład kąpielowy jodowo-bromowy, ufundował kościół w Zręcinie. Był posłem w Sejmie Galicyjskim. Przez papieża Piusa IX został odznaczony Orderem Św. Grzegorza i otrzymał tytuł Szambelana Papieskiego za działalność charytatywną.

          Ignacy Łukasiewicz zmarł w wieku 60 lat pozostawiając po sobie znaczną spuściznę. Był to nie tylko odkrywca lampy naftowej, ale także wizjoner i wybitny działacz społeczny. 

        • "Dzieci Nauki - junior" na tropie maszyn parowych

        • W bieżącym roku szkolnym uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Tujsku po raz kolejny biorą udział w projekcie edukacyjnym Być jak Ignacy. Koło naukowe Junior, w skład którego wchodzą uczniowie z klas 4-6 w ramach projektu zajmuje się m.in. zagadnieniami związanymi z historią powstania maszyny parowej.

          Maszyna parowa to parowy silnik tłokowy. Niekiedy zalicza się do nich pompy parowe powstałe przed silnikiem tłokowym. Za wynalazcę maszyny parowej uważa się Jamesa Watta, który w 1763 roku udoskonalił atmosferyczny silnik parowy zbudowany wcześniej przez T. Newcomena.

          Jak działa maszyna parowa? Spalając pod napełnionym kotłem drewno bądź węgiel, doprowadzano wodę do wrzenia. Wytworzona w ten sposób para była doprowadzana przez układ rozrządu do cylindra. Tłok wprawiany był w ruch poprzez naprzemienne wpuszczanie będącej pod wysokim ciśnieniem pary do przedniej i tylnej części cylindra. Następnie za pośrednictwem korbowodu przenoszono wytworzoną energię na wał korbowy i koło zamachowe. Do stabilizowania obrotów w maszynach parowych używano regulatora odśrodkowego.

          Pierwsze silniki były zasilane parą nasyconą, która częściowo skraplała się na chłodniejszych ściankach cylindra. Powodowało to znaczne straty cieplne i obniżało sprawność. Dopiero wprowadzenie przegrzewaczy i w ich konsekwencji użycie pary nienasyconej doprowadziło do poprawy sprawności termodynamicznej silnika parowego. Dalszy wzrost sprawności był możliwy poprzez zastosowanie silnika o podwójnym rozprężaniu. Para, pod dużym ciśnieniem, dopływała do cylindra wysokociśnieniowego, a następnie była źródłem zasilania znacznie większego cylindra niskociśnieniowego. W wyniku podwójnego rozprężania energia pary odlotowej była znacznie mniejsza niż przy jednokrotnym rozprężaniu, co zwiększało sprawność.

          Wynalezienie maszyny parowej było przełomem w przemyśle, co doprowadziło do rewolucji w tej dziedzinie. Dzięki zastosowaniu parowozu wzrosła szybkość i efektywność pracy, którą wcześniej ludzie wykonywali ręcznie. W efekcie nastąpił spadek cen usług i produktów, przez co stały się one dostępne dla większej liczby ludności.

          Mimo, iż maszyny parowe w klasycznym ujęciu są od dawna nieprodukowane, ich powstanie uznawane jest za jeden z najważniejszych wynalazków XVIII stulecia.

        • Apel Wielkanocny

        • W piątek 22 marca odbył się Apel Wielkanocny przygotowany przez  uczniów naszej szkoły 

          W radosnym nastroju uczniowie z klas czwartej, piątej, szóstej, siódmej i ósmej przypomnieli o tradycjach i zwyczajach związanych ze Świętem Zmartwychwstania Pańskiego

          Chór naszej szkoły (przygotowany przez Panią Tetianę Zariczną) uświetnił występy pięknie zaśpiewanymi piosenkami. Wspaniałe dekoracje zaprojektował i wykonał uczeń klasy siódmej Mateusz Czosnek. Elementy dekoracji wykonały uczennice klasy szóstej 

          Całość koordynowała Małgorzata Krajewska 

        • Młodzież zapobiega pożarom

        • Dnia 13 marca przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej w Tujsku przeprowadzili etap szkolny Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej – „Młodzież zapobiega pożarom”. Konkurs zgromadził 50 uczniów naszej szkoły z pośród ,których wyłoniono reprezentację na eliminacje gminne .

          Kategoria klas I-IV:

          1. Dorian Stefaniak 15 pkt
          2. Katarzyna Czosnek 14 pkt
          3. Julia Milanowska 13 pkt

          Kategoria klas V-VIII:

          1. Igor Górecki 23 pkt
          2. Iwo Staniszewski 20 pkt
          3. Zuzanna Walczyk 19 pkt

          Etap gminny Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej – „Młodzież zapobiega pożarom” odbył się również w naszej szkole dnia 20 marca. Uczestniczyły w nim reprezentacje 5 szkół naszej gminy a nad przebiegiem turnieju czuwali przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej.

          Igor Górecki okazał się najlepszym naszym reprezentantem i ostatecznie uplasował się na 5 pozycji.

          Gratulujemy występu i życzymy dalszych sukcesów.

          Szczególne podziękowania dla przedstawicieli Ochotniczej Straży Pożarnej w składzie:

          • Prezes -Kamil Parol
          • Skarbnik – Magdalena Tworek –Chojna
          • Gospodarz – Szymon Parol
          • Przewodniczący Komisji Rewizyjnej- Zbigniew Czarnecki
          • Strażak Ratownik -Izabela Parol
          • Strażak Ratownik- Ewa Czarnecka
        • Remont podłogi w sali gimnastycznej

        • W marcu tego roku uczniom Szkoły Podstawowej w Tujsku została oddana ponownie do użytku sala gimnastyczna. Przez ostatnie kilka miesięcy był wykonywany remont podłogi.

          Remont podłogi obejmował:

          • -przełożenie parkietu,
          • -wymiana wadliwych klepek,
          • -cyklinowanie,
          • - założenie nowych listew przypodłogowych,
          • oraz położenie nowego lakieru wraz z naniesieniem linii boisk.

          Całkowity koszt odnowienia podłogi wyniósł 41 614,33 zł.  

          Kwota ta, została w całości pokryta z budżetu Gminy Stegna

        • Sukces naszych uczniów

        • 12 marca uczniowie naszej szkoły zajęli II miejsce w II Powiatowym Konkursie Języka Angielskiego z Elementami Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych organizowanym przez Zespół Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim. Członkowie naszego zespołu w składzie: Zofia Dzieciuch, Hubert Gacoń i Kacper Rosa musieli zmierzyć się z trzema zadaniami. Pierwszy etap polegał na wypełnieniu testu z pytaniami zamkniętymi i otwartymi, drugi na ocenie wysłanych wcześniej tiktoków na temat zdrowego żywienia, a trzeci na odegraniu scenki, na której przygotowanie uczniowie mieli 15 minut. Gratulujemy sukcesu!

        • Akcja "Zakochaj się w książce"

        • Już po raz kolejny nasi uczniowie 14 lutego wzięli udział w walentynkowej zabawie, podczas której wybierali jedną spośród pięknie zapakowanych książek- niespodzianek.

          Kto wie, może czytanie stanie się miłością na całe życie.

        • Zabawa karnawałowa

        • 13 lutego w naszej szkole odbył się bal karnawałowy Był to dzień niecierpliwie oczekiwany. Tego dnia hol zamienił się w prawdziwą salę balową. Zadaniem każdej klasy było przygotowanie ciekawostek na temat zwyczajów karnawałowych w różnych krajach. Uczniowie dowiedzieli się jak obchodzony jest karnawał w Wenecji, Tenerifie, Brazylii, Wenezueli i Nowym Orleanie.

          W rywalizacji klas I miejsce zajęła klasa 4, II miejsce klasa 5, III miejsce klasa 6- otrzymując nagrody pieniężne. Pozostałe miejsca zajęła klasa 8 zdobywając IV miejsce i klasa 7 zdobyła V miejsce. Uczniowie klasy 7 i 8 otrzymali nagrodę w postaci Dnia bez pytania i kartkówek.

          Po ciekawych i barwnych prezentacjach nadszedł czas na dyskotekę. Przy dźwiękach muzyki z różnych stron świata uczniowie bawili się znakomicie.

          Czas zabawy szybko minął, zadowoleni i pełni wrażeń wszyscy wrócili do swych domów.

           

        • Wycieczka do Gdańsk

        • Dzisiejszy dzień -26 stycznia- w Gdańsku spędziliśmy aktywnie (coś dla ciała i umysłu) . Dzień rozpoczęliśmy  wykładem popularnonaukowym o energii na auli Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego prowadzony przez profesor Joannę Gondek. Kolejnymi etapami naszej wycieczki były aktywności sportowe : kręgle i lodowisko. Tak naładowani energią wróciliśmy do szkoły by rozpocząć ferie zimowe :-)

        • Dzień Babci i Dziadka

        • Z okazji Dnia Babci i Dziadka koło teatralno-historyczne wraz z chórem przygotowało montaż słowno- muzyczny dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej Mors w Stegnie. Było energetycznie i emocjonalnie. Wspólne śpiewy, łzy wzruszenia i wielkie serducha naszych uczniów ożywiły seniorów. Dziękujemy za ten wspólny czas!

        • Kubuś Puchatek

        • 18 stycznia przypada Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka. Z tej okazji uczniowie z klas 1-3 gościli w szkolnej bibliotece, gdzie mieli okazję sprawdzić się w quizie wiedzy o bohaterach powieści, rozwiązywali zagadki oraz wysłuchali fragmentu "Kubusia Puchatka". Na koniec przyszła pora na, jak zwykł mawiać Puchatek, małe co nieco.

        • Gminny Konkurs Plastyczny „Zdrowo i Bezpiecznie”

        • W dniu 14 grudnia w naszej szkole odbyło się wręczenie nagród w profilaktycznym konkursie plastycznym. Wzięli w nim udział uczniowie ze wszystkich szkół naszej gminy. To już 10 edycja, która odbywa się w Szkole Podstawowej w Tujsku, dzięki współpracy z Panią Wójt Ewą Dąbską i Gminną Komisją ds. Rozwiazywania Problemów Alkoholowych. Wręczenie nagród zostało wzbogacone występem artystycznym naszych uczennic z klasy 6.

          W skład komisji konkursowej weszli w tym roku: Pełnomocnik Wójta ds. rozwiazywania problemów alkoholowych Pani Ewa Suchewicz, p.o Kierownika GOPS-u Pani Agnieszka Bazior, dzielnicowi Posterunku Policji w Stegnie asp Maciej Marzec, mł. asp. Łukasz Kłos. Gratulujemy wszystkim wyróżnionym i nagrodzonym uczniom. Dziękujemy za udział i piękne prace. Pragniemy również podziękować za przekazane środki na zakup nagród oraz słodycze, które każdego roku trafiają do wszystkich szkół.

          PRZEDSZKOLE

          • I-Marcelina Kot-Szkoła Podstawowa w Tujsku
          • II-Ida Staniszewska-Szkoła Podstawowa w Tujsku
          • III-Maja Jakubowska-Szkoła Podstawowa w Tujsku

          Klasy I-II

          • I-Hanna Antoniszewska-Szkoła Podstawowa im. Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Jantarze
          • II-Amelia Kunicka-Zespół Szkolno-Przedszkolny w Drewnicy
          • III-Nadia Kleinschmidt-Szkoła Podstawowa im. Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Jantarze
          • wyróżnienie-Amelia Sosik-Szkoła Podstawowa im. Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Jantarze
          • wyróżnienie-Agata Kieniksman-Szkoła Podstawowa im. Na Bursztynowym Szlaku w Mikoszewie
          • wyróżnienie-Aleksander Woźniak-Szkoła Podstawowa im. Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Jantarze

          Klasy III-IV

          • I-Michalina Borzych-Zespół Szkół w Stegnie
          • II-Agnieszka Pomorska-Zespół Szkół w Stegnie
          • III-Antoni Mazur-Szkoła Podstawowa im. Na Bursztynowym Szlaku w Mikoszewie
          • wyróżnienie-Katarzyna Czosnek-Szkoła Podstawowa w Tujsku
          • wyróżnienie-Maria Dolińska-Szkoła Podstawowa w Tujsku
          • wyróżnienie-Weronika Markowska-Szkoła Podstawowa w Tujsku

          Klasa V-VI

          • I-Kacper Stefaniak-Szkoła Podstawowa w Tujsku
          • II-Kornel Bator-Zespół Szkół w Stegnie, Blanka Puszczewicz-Zespół Szkół w Stegnie
          • III-Natalia Dolińska-Szkoła Podstawowa w Tujsku
          • wyróżnienie-Kacper Kisiel-Szkoła Podstawowa im. Na Bursztynowym Szlaku w Mikoszewie
          • wyróżnienie-Nataniel Natkański-Szkoła Podstawowa im. Na Bursztynowym Szlaku w Mikoszewie
          • wyróżnienie-Hanna Kośnikowska-Szkoła Podstawowa w Tujsku

          Klasa VII-VIII

          • I-Natalia Stypuła-Szkoła Podstawowa im. Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Jantarze
          • II-Zuzanna Mateuszuk-Zespół Szkół w Stegnie
          • III-Ada Misiaszek-Zespół Szkół w Stegnie
          • wyróżnienie-Urszula Raboszuk-Zespół Szkolno-Przedszkolny w Drewnicy
          • wyróżnienie-Ewelina Błoch-Szkoła Podstawowa im. Na Bursztynowym Szlaku w Mikoszewie
          • wyróżnienie-Zuzanna Dolińska-Szkoła Podstawowa W Tujsku

           

        • Wyjazd do teatru

        • Uczniowie klasy pierwszej, drugiej i trzeciej 8 grudnia roku wybrali się do Gdańska na sztukę  "Piękna i Bestia". Podróż przebiegała z przygodami, ale dotarliśmy na czas, aby uczestniczyć w tym pięknym widowisku. Aktorzy przenieśli nas  w nieco inny świat, angażowali widownię, która z wielką radością uczestniczyła w tej grze. A główne przesłanie, że nie szata zdobi człowieka, na pewno przyda się w życiu codziennym.

        • Mikołajki

        • Szkolne Mikołajki to już tradycja naszej szkoły. Wszędzie dominował kolor czerwony i czapki Mikołaja. Dla wszystkich uczniów i przedszkolaków Rada Rodziców przygotowała słodki poczęstunek. Pomocnikami rodziców byli przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego. Jak co roku odwiedzili nas też Druhowie i Druhny z OSP Tujsk, którzy również mieli dla wszystkich słodkie prezenty.

          Samorząd Uczniowski ufundował super niespodziankę-fotobudkę 360, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. To był miły i ciepły....chodź grudniowy dzień.

        • Mikołajki w bibliotece

        •  6 grudnia obchodziliśmy Mikołajki również w naszej bibliotece. Chętni uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę w quizie wiedzy o Świętym Mikołaju. Na wszystkich uczestników quizu czekała słodka nagroda. 

        • Wyjazd do Elbląga

        • 4 grudnia nasi uczniowie wzięli udział w wycieczce do Elbląga. Najpierw obejrzeli spektakl teatralny "Opowieść wigilijna", który wprowadził ich w bożonarodzeniowy klimat, a następnie oddali się zabawie w parku trampolin.

        • Andrzejki

        • Raz w roku zdarza się taki dzień, w którym możemy sprawdzić, co nas spotka w przyszłości. To oczywiście Andrzejki! W naszej szkole impreza andrzejkowa odbyła się 30 listopada. Uczniowie z klas I-VIII oraz przedszkolaki mogli sobie wywróżyć swoją bliższą i dalszą przyszłość. Nie zabrakło dobrego humoru i super zabawy. Po wróżbach i poczęstunku odbyła się dyskoteka andrzejkowa.  Organizatorem imprezy był jak co roku Samorząd Uczniowski. Mamy nadzieję, że Andrzejki i andrzejkowe wróżby były dla wszystkich bardzo udane.

        • Pasowanie na czytelnika

        • W dniu 28 listopada nasi pierwszoklasiści zostali pasowani na czytelników biblioteki szkolnej. Były quizy i zagadki o bibliotece i książkach, a na koniec złożenie uroczystej przysięgi. Nie obyło się bez pamiątkowych dyplomów i prezentów w postaci książek. Nowych czytelników zachęcamy do częstych odwiedzin w bibliotece.

        • Ptasia stołówka

        • 28 listopada uczniowie klasy drugiej stworzyli ptasią stołówkę. Dziękujemy Rodzicom Jakuba i Leny, którzy wykonali karmniki i Panu Andrzejowi, który pospiesznie zamontował je na drzewie.

          Gdy obowiązek został spełniony, była też radosna zabawa na śniegu, a potem obserwacja sroki, która opanowała stołówkę.

        • Z wizytą u seniorów

        • 28 listopada uczniowie naszej szkoły odwiedzili Dom Pomocy Społecznej MORS w Stegnie i zaprezentowali pensjonariuszom montaż słowno-muzyczny pt . Pociąg do wolności.

          To było kolejne urocze spotkanie, które realizujemy w ramach innowacji pedagogicznej W ŚWIECIE TEATRU.

        • 105 rocznica odzyskania Niepodległości

        •  „Dzisiaj składamy hołd wszystkim, którzy przyczynili się do odrodzenia państwa polskiego. Dbajmy o to, żeby wartości przekazywane młodemu pokoleniu, stały na straży godności naszego Narodu, naszej historii, kultury i dziedzictwa naszych ojców. Świętując ten dzień bądźmy dumni z naszej Ojczyzny, bądźmy dumni, że jesteśmy Polakami!”

          10 listopada uroczyście obchodziliśmy 105 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji odbył się apel uświadamiający, że to jedna z najważniejszych dat w naszym kalendarzu. Po 123 latach zaborów nasz kraj znów pojawił się na mapie Europy. Mogliśmy cieszyć się wolną Ojczyzną więc w związku z tym o godzinie 11:11 cała szkoła odśpiewała "Mazurka Dąbrowskiego". Część artystyczna przygotowana przez klasę 4 wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. Apel przede wszystkim miał przypomnieć tamte ciężkie czasy, ale także wzbudzić w nas refleksje. To była niezwykła lekcja historii.

        • Spotkanie z lekturą

        • Spotkanie z lekturą nie musi być nudne. Uczniowie klasy 4 omawiając lekturę Akademia pana Kleksa brali udział w niezwykłej lekcji kleksografii oraz w ciekawy sposób przedstawili historię szpaka Mateusza.

          Przygotowali teatrzyk kukiełkowy wykazując  się przy tym wielkim zaangażowaniem i kreatywnością. 

        • Wycieczka do Gdańska

        • 16 listopada uczniowie klas 4-8 wzięli udział w wycieczce do Gdańska.

          W kinie Helios obejrzeli film pt. Kajtek Czarodziej na podstawie książki Janusza Korczaka, a na deskach sceny teatralnej NOT spektakl muzyczny Chłopcy z Placu Broni w wykonaniu Teatru Syrenka z Warszawy. Wzięli udział w aktywnych zajęciach w parku trampolin JumpCity, gdzie pokazali swoje umiejętności akrobatyczne.

          To był dzień pełen niezapomnianych wrażeń. Następny wyjazd do Gdańska zaplanowaliśmy na styczeń...tuż przed feriami.

        • Prezenty dla "ISKIERKI"

        • 13 listopada spotkaliśmy się z Prezesem Nowodworskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Zwierząt "ISKIERKA" Panem Jarosławem Dywizjuszem. Uczniowie klasy drugiej, wspomagani przez pozostałych uczniów naszej szkoły, zebrali karmę dla podopiecznych Schroniska. W czasie spotkania Pan Jarosław opowiedział, jak funkcjonuje schronisko. Przybliżył formy pomocy, podkreślił, jak należy dbać o zwierzęta. Otrzymaliśmy podziękowanie i my również podziękowaliśmy za ciekawą prelekcję. Na zakończenie zrobiliśmy wspólne zdjęcia, a uczniowie starszych klas pomogli zapakować karmę.

        • Mistrzostwa Powiatu w Tenisie Stołowym

        • W dniach 6-9 listopada w Szkole Podstawowej w Kmiecinie odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Tenisie Stołowym. Naszą szkołę w poszczególnych kategoriach wiekowych godnie reprezentowali:

          • 06.11.2023 kategoria dziewczęta młodsze –Wiktoria Jakubowska, Dagmara Turkot, Dominika Turkot – II miejsce
          • 07.11.2023 kategoria chłopcy młodsi- Igor Górecki, Konrad Chojna, Dominik Pajkowski V miejsce
          • 08.11.2023 kategoria dziewczęta starsze – Julia Rutkowska, Małgorzata Miniewicz, Zofia Dzieciuch   II miejsce
          • 09.11.2023 kategoria chłopcy starsi – Jakubowski Paweł, Dębowski Wojcjiech, Porański Stanisław – IV m-ce

          Dziękujemy za godne reprezentowanie szkoły i życzymy dalszych sukcesów.

        • #przerwanaczytanie

        • W tym roku po raz pierwszy włączyliśmy się do akcji "Przerwa na czytanie-bicie rekordu w czytaniu na przerwie". Głównym celem akcji jest promocja  czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, ale ta cisza w czasie przerwy na korytarzu u  naszych najmłodszych uczniów... bezcenna. Podziękowania dla Pani skarbnik Rady Rodziców oraz przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego za wsparcie akcji.

        • Światowy dzień tabliczki mnożenia

        • W dniu 17 października odbył się w naszej szkole Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Uczniowie od klasy trzeciej mogli sprawdzić swoje umiejętności posługiwaniu się tabliczka mnożenia podczas tzw. egzaminów i uzyskać tytuł eksperta. Uczniowie, którzy bezbłędnie zdali egzamin z tabliczki otrzymali certyfikat eksperta i pamiątkowy znaczek. 

        • Dzień Nauczyciela

        • „Wiecznego uśmiechu, niezwykłego zdrowia, zniknięcia trosk, powolnego pośpiechu, anielskiej cierpliwości i ciągle nowych marzeń” to życzenia składane Nauczycielom w naszej szkole w dzień  Święta Edukacji Narodowej, czyli Dnia Nauczyciela.

          Akademia rozpoczęła się  kabaretowym programem artystycznym, przygotowanym przez Samorząd Uczniowski i uczniów klasy 4. Było mnóstwo śmiechu, ciekawych anegdot z życia szkolnego oraz wspólnego śpiewania. Część artystyczną zakończyły życzenia i podziękowania skierowane do nauczycieli przez uczniów i Radę Rodziców. Na zakończenie pan Dyrektor Dariusz Różycki wręczył Nagrody Dyrektora nauczycielom za wzorowe wypełnianie obowiązków i trud wkładany w codzienną pracę. 

        • Dzień słodkości

        • Nie próżnujemy i dzień słodkości kolejny raz organizujemy!!!

          Samorząd Uczniowski zbierał środki finansowe na zakup rzeczy, które uatrakcyjnią uczniom przerwy, dofinansowanie wycieczek i inne potrzeby.

          Dziękujemy rodzicom za wsparcie naszej akcji:)

        • Dzień Chłopaka

        • 30 września z okazji Dnia Chłopaka w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Krawata, Muszki i Kapelusza. W związku z tym uczniowie musieli zadbać o to, aby głównym elementem ich stroju była mucha, krawat lub elegancki kapelusz. Jak zawsze, do akcji włączyła się spora liczba uczniów. Na korytarzach i w klasach można było zauważyć wiele kolorowych kapeluszy, muszek i krawatów, które ubarwiały i rozweselały szkolną rzeczywistość.

          Rada Rodziców i Samorząd Uczniowski zadbali o słodki poczęstunek:)

        • Aktywna tablica

        • We wrześniu nasza szkoła otrzymała dofinansowanie z programu rządowego „Aktywna tablica”. Dofinansowanie te wynosiło 33 600 zł(co stanowiło 80% kosztów zakupionego sprzętu)  W ramach tego programu szkoła zakupiła dwa monitory interaktywne, wraz z potrzebnym osprzętem oraz programy edukacyjnymi. Dzięki czemu zajęcia lekcyjne będą bardziej urozmaicone i umożliwi to korzystanie z nowoczesnej technologii w czasie lekcji . Nowe monitory znajdują się w pracowni matematycznej oraz w sali do edukacji wczesnoszkolnej.

        • Zawody lekkoatletyczne w Drewnicy

        • W dniu 22 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Spartakiadzie Lekkoatletycznej z okazji otwarcia hali sportowej w Drewnicy. W zmaganiach brali udział uczniowie z dziewięciu szkół podstawowych z powiatu nowodworskiego

          Uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności w między innymi w biegu na krótki i długi dystans, skok w dal, rzut kulą, sztafecie oraz w przeróżnych konkurencjach grupowych.

          W tym dniu uczestnicy spotkania mogli poznać i porozmawiać również z MISTRZYNIĄ ŚWIATA w lekkoatletyce (w biegach ) panią ANGELIKĄ CICHOCKĄ.

          W tych towarzyskim spotkaniu sportowym nasi uczniowie uzyskali następujące miejsca:

          • kl. 1-3  - III miejsce w rozgrywkach grupowych
          • Gabriela Nockowska - II miejsce w kategorii bieg długi dziewcząt
          • Dawid Stolarski - III miejsce w kategorii bieg długi chłopców
          • Mikołaj Serafin – III miejsce w kategorii rzut kulą chłopców

          Nasi reprezentacji oprócz indywidualnych medali przywieźli do szkoły dwa puchary (które znalazły się w gablocie szkolnej) oraz zestaw gier planszowych (z których uczniowie mogą korzystać na świetlicy szkolnej).

          Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim reprezentantom za ich zaangażowanie.

        • Rozpoczęcie roku szkolnego

        • W tym roku uroczyste rozpoczecie roku szkolnego miało miejsce 4 września. To wydarzenie jest szczególnie ważne dla uczniów klasy pierwszej i ósmej, czyli zaczynajacych i kończacych ten etap edukacyjny. 

          Tradycyjnie wszystkich zebranych powitał Pan dyrektor Dariusz Różycki.

          Jak co roku był również czas na przypomnienie rocznicy wybuchu II wojny światowej.

        • Uroczystości w Obozie Stutthof

        • " Na współczesnym etapie historii powszechnie wiemy, że miejsca takie jak Muzeum Stutthof w Sztutowie pełnią trudną rolę zachowania pamięci o ofiarach niemieckiego nazistowskiego terroru. [...] „84 lata temu, 2 września 1939 r., na niewielką polanę w nadmorskiej miejscowości Stutthof Niemcy przetransportowali grupę 150 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska. Byli to aresztowani w większości dzień wcześniej działacze polskich organizacji na Pomorzu, urzędnicy, nauczyciele oraz księża. Ich los zapoczątkował trwającą 2077 dni tragiczną historię obozu Stutthof.Aby uczcić Ich pamięć, delegacja naszej szkoły, tego dnia wzięła udział w uroczystych obchodach pierwszego transportu więźniów do Obozu Koncentracyjnego Stutthof w Sztutowie.

        • Zakończenie roku szkolnego

        • W dniu 23 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023.To chwila na którą czekają wszyscy uczniowie. Szczególnie ważna dla absolwentów klas 8. W tym roku pożegnaliśmy aż dwie klasy, których wychawczyniami były Pani Dorota Majewska i Pani Anna Garbowska. Obie Panie pożegnały swoich uczniów w wielu ciepłych słowach i z łezką w oku.

          W trakcie uroczystego apelu zastępca Wójta wręczył nagrody dwóm uczennicom oraz uroczyście powierzył funkcję dyrektora szkoły Panu Dariuszowi Różyckiemu. Wychowawcy klas wręczyli świadectwa i nagrody wyróżnionym uczniom. Wiele ważnych i miłych słów do całej społeczności szkolnej skierowały przedstawicielki rady rodziców oraz rodzice tegorocznych absolwentów naszej szkoły. Podsumowano projekt edukacyjny „Są wśród nas” i podziękowano uczestniczącym w apelu służbom mundurowym.

          Wszystkim życzymy udanych i bezpiecznych wakacji, a naszym absolwentom kontynuowania nauki w wymarzonej szkole średniej.

        • Eko-zwierzątko z surowców wtórnych

        • Do VI Gminnego Konkursu Ekologicznego „Eko-zwierzątko z surowców wtórnych” organizowanego przez Urząd Gminy w Stegnie przystąpiło łącznie 75 uczniów, w tym 29 uczniów w kategorii klas 1-4 oraz 46 uczniów w kategorii klas 5-8.

          Szkolna komisja konkursowa wyróżniła następujące prace:

          w kategorii klas 1-4

          • I miejsce – Klaudia Jakubowska – klasa 3
          • II miejsce – Julia Jamróz – klasa 4
          • III miejsce – Kacper Stefania – klasa 4

          wyróżnienia:

          • Amelia Malecka – klasa 4
          • Dominika Ponikowska – klasa 2
          • Zuzanna Walczyk – klasa 4

          w kategorii klas 5-8

          • I miejsce – Dominik Pajkowski – klas 5
          • II miejsce – Hanna Kośnikowska – klasa 5
          • III miejsce – Mateusz Czosnek – klasa 6

          wyróżnienia:

          • Agata Juś – klasa 6
          • Weronika Kowalska – klasa 8a
          • Zuzanna Dolińska – klasa 7

          Rozdanie nagród odbylo się 22 czerwca w Urzadzie Gminy Stegna.

          Gratulujemy wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym.

        • Dzień sportu

        • Dzisiaj 21 czerwca u nas Dzień Sportu. Będziemy zdobywać medale w biegach, rzucie kulą, siatkówce, piłce nożnej i w tak zwanej desce. Każdy będzie mógł skorzystać z napoju ufundowanego przez Radę Rodziców. Jutro natomiast będziemy wręczać nagrody uczniom (sponsorowane również przez Radę Rodziców), którzy wykazali się szczególnymi umiejętności podczas dzisiejszego dnia.

          Dodatkowo przy sali gimnastycznej przypomnimy sobie jak udzielać pierwszej pomocy. Uczniowie będą mieli okazję ćwiczyć na fantomach pod okiem OSP Tujsk oraz pogotowia ratowniczego.