• Projekt edukacyjny SZKOŁA Z WIATREM

        • W obecnym roku  nasza szkoła bierze  udział w projekcie edukacyjnym   Szkoła z wiatrem,   którego  organizatorem jest  Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej. Projekt ten ma na celu poszerzenia wiedzy ekologicznej dzieci w wieku szkolnym.  Za zaangażowanie i aktywny udział w tej akcji  uczniowie klasy 5 otrzymali indywidualne dyplomy oraz pakiety  gadżetów .  Na holu szkolnym wywieszony został  dyplom jaki otrzymała nasza szkoła za udział w tym projekcie .

          Obecnie uczniowie klasy 5 wspólnie z wychowawczynią  panią Małgorzatą Krajewską oraz nauczycielem fizyk Eweliną Parol-Kowalską tworzą projekty plastyczno – filmowy dotyczący energetyki wiatrowej.  Praca ta weźmie udział w ogólnopolskim  konkursie organizowanym przez PSEW.

          Trzymamy kciuki za naszych piątoklasistów

        • Dzień Edukacji Narodowej

        • Dzień Edukacji Narodowej to ważne święto zarówno dla uczniów, jaki i dla wszystkich pracowników szkoły. W tym roku Samorząd Uczniowski przygotował uroczysty apel dla swoich nauczycieli. Po długiej przerwie wymuszonej przez zakaz zgromadzeń związanych z pandemią, było to wydarzenie, które wniosło wiele radości w życie szkoły. Uczniowie przygotowali przedstawienie kabaretowe o pracy pedagogów. Zaproponowano również kilka wynalazków, które mogłyby ułatwić trudną pracę nauczyciela. O oprawę wokalną zadbał szkolny chór, a Rada Rodziców ofiarowała nauczycielom symboliczne kwiaty.

        • Pasowanie pierwszoklasistów

        • Pasowanie pierwszoklasistów na uczniów Szkoły Podstawowej w Tujsku uświetniło Dzień Edukacji Narodowej, który był w naszej szkole obchodzony bardzo uroczyście. Uczniowie zaprezentowali perfekcyjnie przygotowany montaż słowno - muzyczny. Byli bardzo przejęci zadaniami, jakie im stawiano, ale doskonale się z nich wywiązali.Potem dyrektor dokonał pasowania i wręczono pierwszoklasistom upominki.Przedszkolaki śledziły przebieg uroczystości z wielkim zainteresowaniem i radością, bo już za rok czy dwa, to oni będą najważniejsi w tym dniu.Oklaski, oklaski, oklaski... Podziękowania na ręce wychowawczyni i dzieci popłynęły od dyrektora, rodziców, przedstawicieli Urzędu Gminy, uczniów z klasy drugiej i trzeciej oraz od wszystkich przedszkolaków.Brawo pierwszoklasiści, witamy w naszym gronie !

        • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

        • W miniony tygodniu nasz szkoła wzięła udział w obchodach XI Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. W tym roku w obchodach tabliczki mnożenia uczestniczyło 5643 szkół. Tego dnia odbywały się podczas przerw egzaminy z tabliczki mnożenia. Egzaminatorami byli najstarsi uczniowie, którzy sprawdzali podczas patroli widzę sowich kolegów ze szkoły. Ochotnicy po zdanym egzaminie otrzymali certyfikat oraz emblemat z sówką, która jest symbolem tego wydarzenia.

          Dziękujemy wszystkim za udział w światowym Dniu Tabliczki Mnożenia oraz uczniom z kl. 8 za pomoc w organizacji.

        • Dzień Chłopaka

        • W czwartek 30 września obchodziliśmy Dzień Chłopaka.

          Przedstawicielki SU złożyły NASZYM MAŁYM I DUŻYM MĘŻCZYZNOM piękne życzenia, a żeńska część szkoły zaśpiewała tradycyjne STO LAT. Każdy otrzymał tego dnia słodki poczęstunek ufundowany przez Radę Rodziców.

          Przyjmij życzenia chłopie kochany

          dniu Twojego Święta od znajomej baby,

          niech Ci się spełnią wszystkie Twe marzenia

          i niech realne staną się pragnienia.

        • SP TUJSK - # SZKOŁA Z WIATREM (@PSEW)

        • Uczniowie klasy 5 uczestniczyli w zajęciach w ramach projektu #szkołazwiatrem, którego organizatorem jest Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (@PSEW). Podczas tych zajęć uczniowie dowiedzieli się o ważnej dziedzinie naszego życia, jaką jest pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych. Piątoklasiści poznali wady i zalety pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych, historię działania pierwszych wiatraków. Zastanawialiśmy się wspólnie, gdzie na terenie Polski opłacalna jest elektrownia wiatrowa, słoneczna oraz poznaliśmy schemat działa elektrowni wodnej, budowę wiatraków i paneli fotowoltaicznych.

          Zapraszamy do obejrzenia relacji zdjęciowo -filmowej z zajęć

        • Festyn rodzinny

        • 18 września w naszej szkole odbył się Festyn rodzinny. Cała społeczność szkolna długo czekała na ten dzień, ponieważ festyn połączony był  z oficjalnym otwarciem wymarzonego placu zabaw.

          W uroczystościach wzięli udział Wójt Gminy Stegna pani  Ewa Dąbska, sołtys sołectwa Tujsk pan Witold Kolasa, proboszcz parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Tujsku ksiądz Zdzisław Berliński, dyrektor GOK pan Łukasz Niedźwiedzki, nauczyciele, rodzice, mieszkańcy oraz licznie zgromadzone dzieci.

          Oficjalnego otwarcia placu zabaw dokonano poprzez tradycyjne przecięcie wstęgi i poświęcenie nowych urządzeń.

          Zgromadzeni na festynie rodzinnym mogli korzystać z mnóstwa atrakcji przygotowanych przez Radę Rodziców. Była zabawa z animatorem, dmuchańce ufundowane przez Gminny Ośrodek Kultury, pokaz Policji i Straży Pożarnej, malowanie twarzy, kolorowe plecione warkoczyki, nauka origami, punkt doświadczeń, loteria, licytacje, słodka kawiarenka, wspólne grillowanie, konkurencje sportowe oraz stoiska sołeckie. Oprawę muzyczną całego wydarzenia zapewnił niezastąpiony chór szkolny pod kierunkiem pani Tetiany Zaricznej.

          Podczas festynu rodzinnego zbierane były środki finansowe, które będą przeznaczone na zakup dywanu interaktywnego dla uczniów.

        • Moja droga do przedszkola

        • 15 września grupa 5 - latków "Motylki". Po zajęciach  "Moja droga do przedszkola" bezpieczeństwo na drodze, zapoznaniu z zasadami ruchu drogowego, wybraliśmy się na pobliskie przejścia dla pieszych. Dzieci ubrane w odblaskowe żółte kamizelki uczyły się praktycznie jak bezpiecznie przejść po pasach na drugą stronę jezdni, zachowując zasady bezpieczeństwa. Zapoznały się z podstawowymi znakami drogowymi ich wyglądem i znaczeniem. Teraz dzieci 5- letnie wiedzą jak bezpiecznie przejść przez ulicę i co mówią znaki drogowe. Pogoda nam dopisała i szczęśliwie wróciliśmy do szkoły i przedszkola.

        • To My Jesteśmy Pamięcią

        • 2 września delegacja naszej szkoły wzięła udział w 82.rocznicy pierwszego transportu więźniów do obozu Stutthof. Ta uroczystość była niezwykle podniosła i wyjątkowa, ponieważ pierwszy raz w historii obchodów uroczystości głosu nie zabrał żaden ŚWIADEK HISTORII. Wysłuchaliśmy wspomnień byłych więźniów, którzy dotarli do obozu pierwszym transportem. Pan dyrektor Muzeum Stutthof Piotr Tarnowski w swoim przemówieniu wielokrotnie podkreślał , że stoimy teraz przed trudnym wyzwaniem. Nazwał to wyzwanie WIELKĄ CISZĄ, ponieważ podczas kolejnych uroczystości już nigdy nie przemówi do nas ŚWIADEK tamtych dni.

          Po skończonej uroczystości obejrzeliśmy wystawę „Nieść chętną pomoc bliźnim. Harcerze w KL Stutthof” oraz zawiązaliśmy symboliczne Wstążki Pamięci.

        • Rozpoczęcie roku szkolnego

        • 1 września, jak co roku rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny. To już drugi początek odbywajacy się w raźimie sanitarnym. I tym razem nie było uroczystego apelu, ale mielismy okazję spotkać się z koleżankami i kolegami oraz wychowawcami w klasach. Wszyscy liczymy na to, że to już ostatnie takie taki poczatek i do końca roku szkolnego pozostaniemy w szkole.

        • Pożegnanie absolwentów klasy ósmej

        • W dniu 25 czerwca na sali gimnastycznej odbyło się pożegnanie naszych tegorocznych absolwentów. Uroczystość prowadziła wicedyrektor Pani Ewelina Parol-Kowalska.

          Dyrektor szkoły Pan Dariusz Różycki podsumował ten szczególnie trudny rok szkolny, podziękował uczniom, rodzicom i nauczycielom za włożony w mijającym roku trud pracy i nauki. Pandemia i zmieniona organizacja były ogromnym wyzwaniem dla całej społeczności szkolnej.

          Padło wiele wzruszających słów z ust wychowawcy klasy ósmej, Rady Rodziców, uczniów klasy ósmej i żegnającej ich klasy siódmej.

          Naszym absolwentom życzymy sukcesów w dalszej drodze edukacyjnej i dostania się do wymarzonej szkoły. Dziękujemy za lata współpracy i wspólne chwile w murach naszej szkoły.

          Wszystkim uczniom życzymy udanych wakacji, odpoczynku i powrotu do szkoły z uśmiechem i mnóstwem pozytywnej energii.

        • Wycieczki

        • Przed wakacjami postanowiliśmy zadbać o formę i aktywnie spędzaliśmy czas. W ostatni tygodniu roku szkolnego wzięliśmy udział w wielu wyjazdach, wycieczkach rowerowych, spacerach po okolicy, piknikach  oraz lekcjach w terenie.

          Wszyscy doskonale się bawili i z każdej wyprawy wracali z uśmiechami na twarzy.

        • Podziękowanie Strażakom, nagrody za rowerowy maj

        • 23 czerwca podziękowaliśmy naszym Strażakom za zorganizowanie wyjątkowego spotkania. Dyrektor szkoły pan Dariusz Różycki przekazał pamiątkowe zdjęcie, które, jak zapowiedział prezes OSP ,pan Kamil Parol, zostanie powieszone w budynku i ubarwi nieco te białe ściany. Na zakończenie pan Kamil przypomniał dzieciom o zachowaniu bezpieczeństwa w czasie wakacji. Jeszcze raz serdeczne dzięki. Dzisiaj także pani Agnieszka Masternak zakończyła rowerowy maj , wręczając uczestnikom odblaski i informując, że zajęliśmy II miejsce i w nagrodę we wrześniu pojedziemy do kina Za rogiem w Stegnie. Brawo 5-latki.

        • BYĆ JAK IGNACY –ZAKOŃCZENIE PROJEKTU

        • W tym roku szkolnym koło naukowe SP Tujsk „Dzieci Nauki” wzięło udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym Być jak Ignacy. W ostatnim etapie  uczniowie mieli za zadanie zaprezentować, jak będzie wyglądał świat wirtualny w roku 2070.

          W kategorii wirtualny świat nasi młodzi naukowcy zajęli 14 miejsce.

           W klasyfikacji generalnej za wykonanie czterech projektów dotyczących energii, ekologii, transportu przyszłości i wirtualnego świata  koło naukowej naszej szkoły zajęło 23 miejscu

          Gratulujemy sukcesu 

           Poniżej znajduje się link do filmiku przedstawiającego projekt w wykonaniu naszych uczniów pod tytułem Świat wirtualny 2070

        • Wycieczka nad morze

        • Tym razem 14 czerwca starsze grupy przedszkolne pojechały nad morze do Stegny. Piękna, słoneczna pogoda sprzyjała zabawie. Obserwacja spienionych fal i sprawdzanie temperatury wody przyniosły wiele radości. Dzieci miały też okazję samodzielnie wybrać i zakupić lody. Ich konsumpcja w lodziarni w towarzystwie turystów była doskonałą lekcją savoir - vivrego.

        • Kolejna wizyta w bibliotece przedszkolaków

        • Zaproszenie do wiejskiej biblioteki zostało przyjęte i było realizowane wielokrotnie. Chętne 5 i 6 - latki za przyzwoleniem rodziców stały się czytelnikami. Wypożyczają książki, w domu czytają z rodzicami i dziadkami, zbierają naklejki, za które otrzymają nagrodę niespodziankę. Każda wizyta w bibliotece jest urozmaicona baśniami, czytanymi przez panią bibliotekarkę. A przy okazji plac zabaw musiał być zaliczony. Zobaczyliśmy też na drzewie młodą sowę, a w gnieździe cztery ! młode bocianki, które rosną i powoli przygotowują się do odlotu.

        • Konkurs plastyczny

        •  przyjemnością informujemy, że zorganizowany przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Nowym Dworze Gdańskim konkurs plastyczny pt. Rodzina zastępcza - bezpieczny dom został 9 czerwca rozstrzygnięty.Celem konkursu było propagowanie rodzicielstwa zastępczego.Podopieczna z grupy 6-latków Agatka Parol przelała na papier swój kreatywny pomysł. Jury konkursowe nagradzając ją trzecim miejscem, doceniło jej ogromne zaangażowanie, wyobraźnię oraz pracę twórczą.Agatka za swój wysiłek otrzymała wiele wspaniałych nagród rzeczowych. Najlepszą nagrodą jednak, zdaniem dziewczynki, była satysfakcja z wykonanej pracy artystycznej.

        • Wizyta w OSP

        • 8 czerwca odbyliśmy kolejną wycieczkę. Tym razem była OSP w Tujsku. Panowie : Szymon Parol, Mariusz Ziarkowski, Jakub Parol i Mateusz Ziarkowski przyjęli nas z wielką sympatią. Ich pokaz był niezwykle profesjonalny - co widać na poszczególnych zdjęciach. W wypowiedziach kierowanych do dzieci język prosty i zrozumiały, wypełniony ciekawostkami. Na twarzach uśmiech. Spowodowaliście, że dzieci były radosne i szczęśliwe. A prezenty z okazji Dnia Dziecka były prawdziwą niespodzianką. Panowie, chylimy czoła przed Wami, Waszym zaangażowaniem, poświęceniem, profesjonalizmem. Jesteśmy z Was dumne. Miło było usłyszeć od swoich wychowanków- mieliśmy dobrych nauczycieli. Wielkie podziękowania dla Pana Kamila Parola, który nam zorganizował i umożliwił poznanie szerokiego spektrum działania Naszych Strażaków oraz Panów, którzy poświęcili nam swój cenny czas.

        • Dzień Dziecka u starszaków

        • 1 czerwca to ważny dzień dla naszych dzieci, dlatego zrobiliśmy wszystko, aby był radosny. Najpierw czas wypełniony zabawą i grami sportowymi na wiejskim placu zabaw. Dopełnieniem były lody i piknik na kocykach. Potem przerwa na obiad i kontynuacja konkurencji na naszym placu. Były wyścigi w workach, przeciąganie liny, rzucanie do celu. Noszenie jajek na łyżkach to był prawdziwy majstersztyk. Była też okazja do wypróbowania świątecznych prezentów-puszczania baniek. Cały dzień dzieci były radosne i szczęśliwe, my także, bo ich szczęście jest też naszym.

        • KOŁO NAUKOWE SP TUJSK W WIRTUALNYM ŚWIECIE. V EDYCJA PROGRAMU BYĆ JAK IGNACY

        • W tym roku szkolnym koło naukowe SP Tusk „Dzieci nauki” przystąpiło do ogólnopolskiego programy edukacyjnego „Być jak Ignacy”. Ostatnie dwa miesiące mali naukowcy spędzili na odkrywaniu tajników wirtualnego świata i rozwoju robotyki. Podczas zajęć zapoznali się z rozwojem technik nagrań filmowych oraz, jak roboty wspierają rozwój współczesnej gospodarki.

          Mali naukowcy również wykorzystali swoje internetowe umiejętności do wzięcia udziału w Regionalnym Festiwalu Naukowym E(x)plory 2021, który odbył się 29 kwietnia w formie online. Podczas festiwalu uczniowie wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez  dr Katarzynę Kołacz i dr Adam Czyżewski dotyczących „Prognozowanie pogody” oraz wysłuchali wykładu pt. Robotyka, wczoraj dziś i jutro” prowadzonego przez Mikołaj Zieliński i Konrad Szafera.

          Obecnie uzyskaną podczas zajęć wiedzę, uczniowie wykorzystują do  stworzenia projekt edukacyjnego w ramach programu „Być jak Ignacy”. Praca ta będzie przedstawiała wirtualny świat przyszłości.

        • Wycieczka do biblioteki

        • Kolejna wycieczka 5-latków odbyła się 19 maja. Tym razem udaliśmy się do wiejskiej biblioteki. Tam czekała już na nas pani Ewa. Dzieci miały możliwość poznać bogaty księgozbiór, skorzystać z wybranych pozycji, poszaleć z misiem i posłuchać bajek w wykonaniu pani bibliotekarki. A potem wykonać ilustrację do wybranej bajki. Skorzystaliśmy z uprzejmości pani Tereski, która nie tylko udostępniła nam stoliki, ale też klocki. Zabawa była wspaniała, ciężko było ją kończyć, ale czas naglił, bo w szkolnej stołówce czekał  już na nas obiad. A w czwartek mieliśmy zajęcia w naszej szkolnej bibliotece. Tu dzieci czuły się bardzo swobodnie. Całe królestwo książek należało do nas. Na zakończenie powstała ilustracja, podsumowująca  zapamiętane treści usłyszanych utworów.

        • Zwiedzamy gospodarstwo rolne

        • 11 maja był dla 5-latków dniem wyjątkowym. Po zajęciach udały się na wiejski plac zabaw. Z wielka radością korzystały ze sprzętu. A potem odwiedziły gospodarstwo dziadków Kacpra. Dzięki uprzejmości gospodarzy mogły przyjrzeć się zwierzętom hodowanym w wiejskiej zagrodzie, a także zobaczyć z bliska maszyny rolnicze oraz charakterystyczne gospodarskie zabudowania. Teoretyczna wiedza została skonfrontowana z rzeczywistością. Państwu Czarneckim serdecznie dziękujemy.

        • Pięciolatki literują

        • Nietypowe zajęcia związane z tematyką patriotyczną odbyły się 4 maja w pracowni geograficznej. Przedszkolaki usiadły w ławkach jak ich starsi koledzy. Pracowały z mapą, przypominały wcześniej omówione treści. Potrafiły bezbłędnie wymienić nasze symbole narodowe, przeliterować nazwy rzek oraz wymienionych w ćwiczeniach miast. Systematyczna praca w szkole i w domu przynosi efekty. Brawo 5-latki!

        • Spotkanie ze świadkiem historii

        • Dnia 28 kwietnia uczniowie koła teatralno-historycznego wzięli udział w nietypowej lekcji historii. Gościli na zajęciach panią Kazimierę Lesiak- najstarszą mieszkankę wsi Rybina i jedną z najstarszych mieszkanek Gminy Stegna.

          Pani Kazimiera 5 kwietnia skończyła 96 lat, a w Rybinie mieszka od 6 lipca 1945 roku. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się jak wyglądały Żuławy zaraz po zakończeniu II wojny światowej, skąd napływali do pobliskich miejscowości pierwsi osadnicy i jak na przestrzeni lat zmieniały się tereny na których mieszkamy. Pani Kazimiera opowiadała o swoich przeżyciach podczas II wojny, o wyjeździe do Niemiec na roboty przymusowe, o przyjeździe do Rybiny oraz przygodach, które doświadczyła w swoim długim życiu. Uczniowie zadawali mnóstwo pytań, byli bardzo zaciekawieni odpowiedziami gościa, a spotkanie zapewne na długo pozostanie w ich pamięci.

          Zaprosili panią Kazimierę na kolejną wizytę- miejmy nadzieję, że tym razem spotkamy się w szkole. 

        • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

        • 23 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

          Nasi uczniowie tego dnia promowali czytelnictwo i zachęcali do odwiedzania biblioteki:)

          Kilka aforyzmów o książkach:

          Kto czyta książki, żyje podwójnie.

          Umberto Eco

          Ludzie przestają myśleć, gdy przestają czytać.

          Denis Diderot

          Powiedz mi, jakie książki masz w domu, a powiem ci, kim jesteś.

          Jarosław Iwaszkiewicz

          Książki są jak towarzystwo, które sobie człowiek dobiera.

          Monteskiusz

          Postanów sobie czytać codziennie, choćby przez kwadrans, po roku odczujesz skutki...

          Henryk Mann

          Czytanie jest to odnajdywanie własnych bogactw i własnych możliwości przy pomocy cudzych słów.

          Jarosław Iwaszkiewicz

          Mieszkanie bez książki ciemniejsze jest niż bez lampy.

          Henryk Sienkiewicz

          Czytanie to najlepszy sposób uczenia się.

          Aleksander Puszkin

          Czytanie – czyli obserwacja życia innych ludzi w odbiciu…

          Lew Tołstoj

          WARTO CZYTAĆ!!!

        • Łączy nas pamięć - 78 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

        • Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji społeczno-edukacyjnej "ŻONKILE" organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

          Wzięli udział w premierze filmu " Będę pisać" w reżyserii Hi-Story, opowiadającym o losach dwójki żydowskich nastolatków przed wojną i w trakcie wojny.

          W ramach zajęć:

          "Listy Natana i Zosi. Historia o pomocy i przyjaźni" uzupełniali karty pracy i komiks - materiały przygotowane przez muzeum.

        • Książkowe LEGO

        • Uczniowie Szkoły Podstawowej w Tujsku z klas 1-3 brali udział w międzyszkolnym konkursie organizowanym przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Drewnicy. Zadaniem uczestników było zbudowanie z klocków lego scenki nawiązującej do ulubionej książki. Każdy uczestnik musiał samodzielnie opisać swoją pracę w maksymalnie 5 zdaniach.

          Uczniowie naszej szkoły wykazali się dużą kreatywnością i zdobyli 3 pierwsze miejsca.

          • I miejsce – Weronika Markowska klasa 1
          • II miejsce – Kacper Stefaniak klasa 2
          • III miejsce – Pola Chabzda klasa 3

          Laureaci i uczestnicy otrzymają dyplomy, nagrody i upominki. GRATULUJEMY!

          Poniżej zamieszczamy prace naszych uczniów.

        • Ogromny sukces naszej uczennicy

        • Z wielką przyjemnością chcielibyśmy ogłosić ogromny sukces naszej uczennicy Roksany Kleszcz z klasy 8. W Wojewódzkim Konkursie Języka Angielskiego dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych województwa pomorskiego, który odbył się 16 lutego w II Liceum Ogólnokształcacym w Gdańsku, uzyskała tytuł finalisty.

          Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

        • III etap programu edukacyjnego „Być, jak Ignacy”

        • W dniu 22 marca w ramach cyklu zajęć programu edukacyjnego „Być , jak Ignacy” nasze koło naukowego „Dzieci Nauki” gościło na zajęciach panna Bartosza Śledź – specjalistę z Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”. Tym razem nasi mali naukowcy od ponad 1,5 miesiąca zgłębiają wiedzę dotycząca rozwoju transportu, techniki i miast przyszłości. Oczywiście rozwój Żuław nie byłby możliwy bez odpowiedniej infrastruktury wodnej. Między innymi to dzięki przekopowi Wisły i zainstalowaniu urządzeń wodnych takich, jak pompa w Chłodniewie Żuławy mają obecny kształt.
          Podczas spotkania nasi młodzi odkrywcy nauki dowiedzieli się takich informacji, jak:
           jak dawniej wyglądał teren Żuław,
           jakie działania przyczyniły się do powstania Żuław w obecnym stanie
           jakie niebezpieczeństwo niesie za sobą uszkodzenia urządzeń wodnych i wałów;
           jak działają urządzenia wodne(śluzy, przepompownie itd.)
          Oprócz ogólnej zasady działań urządzeń wodnych nasi uczniowie dowiedzieli się również, jak statki przedostają się przez śluzę „Gdańska Głowa” oraz jak mają wyglądać i działać wrota przeciwpowodziowe budowane obecnie na rzece Tuga.

        • TWORZYMY, PISZEMY, WYSYŁAMY z naszymi rówieśnikami kontakt mamy!!!

        • W dobie nowoczesnej komunikacji tradycyjne listy pisane na zdobionej papeterii przeszły do historii. My postanowiliśmy to zmienić!!! Uczniowie klas 4, 6a i 6b napisali listy do swoich rówieśników ze Szkoły Podstawowej im. Pamięci Ofiar Stutthofu w Sztutowie. Listy czekają już na odbiór przez NIEZNAJOMYCH, a my czekamy na szybkie odpowiedzi. Kto wie… może wkrótce zawiążą się nowe znajomości i przyjaźnie? Taki jest właśnie cel naszego projektu. A kiedy wrócimy już do nauczania stacjonarnego, mamy w planach wspólne spotkanie w jednej ze szkół.

        • Planeta Energii

        • W tym roku poraz kolejny nasza szkoła wzięła udział w  autorskim programie edukacyjnym " Planeta Energii" który powstał z myślą o najmłodszych. Jego celem jest propagowanie wiedzy o energii elektrycznej, odpowiedzialnym i bezpiecznym korzystaniu z prądu, a także o innych ważnych tematach związanych ze zrównoważonym rozwojem. W ostatnim czasie mogliście śledzić na Facebooku niektóre aktywność uczniów kl. III dotyczące realizacji programu. Komisja konkursowa miała w tym roku bardzo trudne zadanie. Poziom prac i ich liczba przerosły ich oczekiwania. Ponad 300 szkół wzięło  udział w X edycji programu. Tylko 14 miejsc zostało nagrodzonych.  Szkoła w Tujsku znalazła się w tej szczęśliwej czternastce. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie.

        • Walentynkowe pary

        • Z okazji Walentynek 12 lutego w bibliotece szkolnej odbyła się zabawa walentynkowa. Zadaniem dzieci było losowanie połówki serduszka i dopasowanie jej do połówki serduszka wylosowanego przez  inną osobę. Następnie każdy uczestnik przykleił swoją połówkę na arkusz papieru. W ten sposób powstały „Walentynkowe pary”. Zabawa wywołała sporo emocji i radości wśród dzieci.

           Gotowe plakaty walentynkowe zostały umieszczone na tablicy biblioteki szkolnej.

        • Zabawy 5-latków

        • 2 lutego korzystamy ze sprzyjającej pogody i wolną chwilkę spędzamy na dworze. Sport to zdrowie, więc ćwiczymy, biegamy, bawimy się na śniegu, lepimy bałwana - cieszymy się zimą i śniegiem. A gdy bałwan jest gotowy, śpiewamy i tańczymy. Zabawa na śniegu jest cudowna. Zdrowe rumieńce na buźkach 5 - latków  świadczą o dobrej zabawie.

        • Dzień Babci i Dziadka

        • Dnia 21 stycznia z okazji Dnia Babci i Dziadka grupa 3-4 latków "Biedronki" odświętnie ubrana przedstawiła wirtualne życzenia, piosenkę i wiersz. Uczyły się tylko 3 dni powrocie z ferii zimowych wykonały laurki kalendarze, które zabrały do domu, by popołudniu wręczyć Kochanym Babciom i Dziadkom 100 lat i zdrowia dla wszystkich dziadków w dniu ich święta.

        • Zajęcia online w Żuławki Ośrodku Kultury

        • Koło naukowe kolejny raz odwiedziło w formie online ŻOK. Na zajęciach konstruktorzy online przeprowadziliśmy razem z panem Piotrem Opizz, doświadczenie polegającym na uzyskani wodoru z wody. Woda jest jednym z ważnych składników w przyrodzie. Nie tylko jest ona źródłem życia ale również można z niej uzyskać energię do poruszania samochodów. Zaletami stosowania wodoru w pojazdach są: względnie duży zasięg, krótki czas tankowania i do tego zerowa emisja.

          Następnym projektem, jaki jest planowany do wykonania w ramach programu edukacyjnego „Być, jak Ignacy” jest pojazd przyszłości. Na pewno wiedza i zdobyte umiejętności na zajęciach przydadzą się w kolejnym wyzwaniu, które czeka nasze koło.

        • Odwiedziny specjalistów na zajęciach koła „Dzieci Nauki”

        • W ostatnim czasie koło naukowe „Dzieci Nauki” gościło na swoich zajęciach botanika panią Jolantę Bulak z Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana”. Podczas tego spotkania nasi uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych informacji o bioróżnorodności Mierzei Wiślanej. Mogli sprawdzić, ile znają gatunków roślin i zwierząt zamieszkujących nasz teren (zwłaszcza gatunki chronione). Podczas spotkanie uczniowie dowiedzieli się od pani Bulak interesujących ich informacji dotyczącą otaczającej nas przyrody. Nasi uczniowie zobaczyli również, jak wygląda oczyszczalnia ścieków „Mierzeja”. Na wycieczkę online po oczyszczalni zabrał naszych naukowców pana Andrzej Chojna – specjalista do sprawa oczyszczalni ścieków. Nasi młodzi naukowcy dowiedzieli się między innymi, jak funkcjonuje oczyszczalnia, jakie są etapu oczyszczania oraz jak wygląda już woda po oczyszczeniu.
          Spotkania te poszerzyły horyzonty i wiedzę z zakresu biologii oraz ekologii.

        • Eko prezentacja dla klas szóstych

        • Czas po feriach zaczął się intensywnie dla  koła naukowego „Dzieci Nauki”. Na członków koła czekały zaplanowane jeszcze w grudniu spotkania ze specjalistami, zajęcia kreatywne oraz wycieczka online.. Członkowie koła postanowili również podzielić się zdobytą wiedza podczas zajęć z innymi uczniami naszej szkoły. W dniu 26.01.2021 Maja- reprezentanta koła naukowego, przedstawiła prezentacje klasom szóstym naszej szkoły dotycząca zanieczyszczenia powietrza. Podczas tej prezentacji uczniowie dowiedzie się m.in. z czego składa się powietrze, ile nasze płuca dziennie wdychają powietrza czym jest smog i jakie są jego skutki.