Dzisiejszy dzień -26 stycznia- w Gdańsku spędziliśmy aktywnie (coś dla ciała i umysłu) . Dzień rozpoczęliśmy wykładem popularnonaukowym o energii na auli Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego prowadzony przez profesor Joannę Gondek. Kolejnymi etapami naszej wycieczki były aktywności sportowe : kręgle i lodowisko. Tak naładowani energią wróciliśmy do szkoły by rozpocząć ferie zimowe :-)
Wycieczka do Gdańsk
Dzień Babci i Dziadka
Z okazji Dnia Babci i Dziadka koło teatralno-historyczne wraz z chórem przygotowało montaż słowno- muzyczny dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej Mors w Stegnie. Było energetycznie i emocjonalnie. Wspólne śpiewy, łzy wzruszenia i wielkie serducha naszych uczniów ożywiły seniorów. Dziękujemy za ten wspólny czas!
Kubuś Puchatek
18 stycznia przypada Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka. Z tej okazji uczniowie z klas 1-3 gościli w szkolnej bibliotece, gdzie mieli okazję sprawdzić się w quizie wiedzy o bohaterach powieści, rozwiązywali zagadki oraz wysłuchali fragmentu "Kubusia Puchatka". Na koniec przyszła pora na, jak zwykł mawiać Puchatek, małe co nieco.
1
Gminny Konkurs Plastyczny „Zdrowo i Bezpiecznie”
W dniu 14 grudnia w naszej szkole odbyło się wręczenie nagród w profilaktycznym konkursie plastycznym. Wzięli w nim udział uczniowie ze wszystkich szkół naszej gminy. To już 10 edycja, która odbywa się w Szkole Podstawowej w Tujsku, dzięki współpracy z Panią Wójt Ewą Dąbską i Gminną Komisją ds. Rozwiazywania Problemów Alkoholowych. Wręczenie nagród zostało wzbogacone występem artystycznym naszych uczennic z klasy 6.
W skład komisji konkursowej weszli w tym roku: Pełnomocnik Wójta ds. rozwiazywania problemów alkoholowych Pani Ewa Suchewicz, p.o Kierownika GOPS-u Pani Agnieszka Bazior, dzielnicowi Posterunku Policji w Stegnie asp Maciej Marzec, mł. asp. Łukasz Kłos. Gratulujemy wszystkim wyróżnionym i nagrodzonym uczniom. Dziękujemy za udział i piękne prace. Pragniemy również podziękować za przekazane środki na zakup nagród oraz słodycze, które każdego roku trafiają do wszystkich szkół.
PRZEDSZKOLE
- I-Marcelina Kot-Szkoła Podstawowa w Tujsku
- II-Ida Staniszewska-Szkoła Podstawowa w Tujsku
- III-Maja Jakubowska-Szkoła Podstawowa w Tujsku
Klasy I-II
- I-Hanna Antoniszewska-Szkoła Podstawowa im. Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Jantarze
- II-Amelia Kunicka-Zespół Szkolno-Przedszkolny w Drewnicy
- III-Nadia Kleinschmidt-Szkoła Podstawowa im. Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Jantarze
- wyróżnienie-Amelia Sosik-Szkoła Podstawowa im. Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Jantarze
- wyróżnienie-Agata Kieniksman-Szkoła Podstawowa im. Na Bursztynowym Szlaku w Mikoszewie
- wyróżnienie-Aleksander Woźniak-Szkoła Podstawowa im. Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Jantarze
Klasy III-IV
- I-Michalina Borzych-Zespół Szkół w Stegnie
- II-Agnieszka Pomorska-Zespół Szkół w Stegnie
- III-Antoni Mazur-Szkoła Podstawowa im. Na Bursztynowym Szlaku w Mikoszewie
- wyróżnienie-Katarzyna Czosnek-Szkoła Podstawowa w Tujsku
- wyróżnienie-Maria Dolińska-Szkoła Podstawowa w Tujsku
- wyróżnienie-Weronika Markowska-Szkoła Podstawowa w Tujsku
Klasa V-VI
- I-Kacper Stefaniak-Szkoła Podstawowa w Tujsku
- II-Kornel Bator-Zespół Szkół w Stegnie, Blanka Puszczewicz-Zespół Szkół w Stegnie
- III-Natalia Dolińska-Szkoła Podstawowa w Tujsku
- wyróżnienie-Kacper Kisiel-Szkoła Podstawowa im. Na Bursztynowym Szlaku w Mikoszewie
- wyróżnienie-Nataniel Natkański-Szkoła Podstawowa im. Na Bursztynowym Szlaku w Mikoszewie
- wyróżnienie-Hanna Kośnikowska-Szkoła Podstawowa w Tujsku
Klasa VII-VIII
- I-Natalia Stypuła-Szkoła Podstawowa im. Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Jantarze
- II-Zuzanna Mateuszuk-Zespół Szkół w Stegnie
- III-Ada Misiaszek-Zespół Szkół w Stegnie
- wyróżnienie-Urszula Raboszuk-Zespół Szkolno-Przedszkolny w Drewnicy
- wyróżnienie-Ewelina Błoch-Szkoła Podstawowa im. Na Bursztynowym Szlaku w Mikoszewie
- wyróżnienie-Zuzanna Dolińska-Szkoła Podstawowa W Tujsku
3
Wyjazd do teatru
Uczniowie klasy pierwszej, drugiej i trzeciej 8 grudnia roku wybrali się do Gdańska na sztukę "Piękna i Bestia". Podróż przebiegała z przygodami, ale dotarliśmy na czas, aby uczestniczyć w tym pięknym widowisku. Aktorzy przenieśli nas w nieco inny świat, angażowali widownię, która z wielką radością uczestniczyła w tej grze. A główne przesłanie, że nie szata zdobi człowieka, na pewno przyda się w życiu codziennym.
Mikołajki
Szkolne Mikołajki to już tradycja naszej szkoły. Wszędzie dominował kolor czerwony i czapki Mikołaja. Dla wszystkich uczniów i przedszkolaków Rada Rodziców przygotowała słodki poczęstunek. Pomocnikami rodziców byli przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego. Jak co roku odwiedzili nas też Druhowie i Druhny z OSP Tujsk, którzy również mieli dla wszystkich słodkie prezenty.
Samorząd Uczniowski ufundował super niespodziankę-fotobudkę 360, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. To był miły i ciepły....chodź grudniowy dzień.
11
Mikołajki w bibliotece
6 grudnia obchodziliśmy Mikołajki również w naszej bibliotece. Chętni uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę w quizie wiedzy o Świętym Mikołaju. Na wszystkich uczestników quizu czekała słodka nagroda.
Wyjazd do Elbląga
4 grudnia nasi uczniowie wzięli udział w wycieczce do Elbląga. Najpierw obejrzeli spektakl teatralny "Opowieść wigilijna", który wprowadził ich w bożonarodzeniowy klimat, a następnie oddali się zabawie w parku trampolin.
Andrzejki
Raz w roku zdarza się taki dzień, w którym możemy sprawdzić, co nas spotka w przyszłości. To oczywiście Andrzejki! W naszej szkole impreza andrzejkowa odbyła się 30 listopada. Uczniowie z klas I-VIII oraz przedszkolaki mogli sobie wywróżyć swoją bliższą i dalszą przyszłość. Nie zabrakło dobrego humoru i super zabawy. Po wróżbach i poczęstunku odbyła się dyskoteka andrzejkowa. Organizatorem imprezy był jak co roku Samorząd Uczniowski. Mamy nadzieję, że Andrzejki i andrzejkowe wróżby były dla wszystkich bardzo udane.
1
Pasowanie na czytelnika
W dniu 28 listopada nasi pierwszoklasiści zostali pasowani na czytelników biblioteki szkolnej. Były quizy i zagadki o bibliotece i książkach, a na koniec złożenie uroczystej przysięgi. Nie obyło się bez pamiątkowych dyplomów i prezentów w postaci książek. Nowych czytelników zachęcamy do częstych odwiedzin w bibliotece.
Ptasia stołówka
28 listopada uczniowie klasy drugiej stworzyli ptasią stołówkę. Dziękujemy Rodzicom Jakuba i Leny, którzy wykonali karmniki i Panu Andrzejowi, który pospiesznie zamontował je na drzewie.
Gdy obowiązek został spełniony, była też radosna zabawa na śniegu, a potem obserwacja sroki, która opanowała stołówkę.
8
Z wizytą u seniorów
28 listopada uczniowie naszej szkoły odwiedzili Dom Pomocy Społecznej MORS w Stegnie i zaprezentowali pensjonariuszom montaż słowno-muzyczny pt . Pociąg do wolności.
To było kolejne urocze spotkanie, które realizujemy w ramach innowacji pedagogicznej W ŚWIECIE TEATRU.
105 rocznica odzyskania Niepodległości
„Dzisiaj składamy hołd wszystkim, którzy przyczynili się do odrodzenia państwa polskiego. Dbajmy o to, żeby wartości przekazywane młodemu pokoleniu, stały na straży godności naszego Narodu, naszej historii, kultury i dziedzictwa naszych ojców. Świętując ten dzień bądźmy dumni z naszej Ojczyzny, bądźmy dumni, że jesteśmy Polakami!”
10 listopada uroczyście obchodziliśmy 105 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji odbył się apel uświadamiający, że to jedna z najważniejszych dat w naszym kalendarzu. Po 123 latach zaborów nasz kraj znów pojawił się na mapie Europy. Mogliśmy cieszyć się wolną Ojczyzną więc w związku z tym o godzinie 11:11 cała szkoła odśpiewała "Mazurka Dąbrowskiego". Część artystyczna przygotowana przez klasę 4 wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. Apel przede wszystkim miał przypomnieć tamte ciężkie czasy, ale także wzbudzić w nas refleksje. To była niezwykła lekcja historii.
6
Spotkanie z lekturą
Spotkanie z lekturą nie musi być nudne. Uczniowie klasy 4 omawiając lekturę Akademia pana Kleksa brali udział w niezwykłej lekcji kleksografii oraz w ciekawy sposób przedstawili historię szpaka Mateusza.
Przygotowali teatrzyk kukiełkowy wykazując się przy tym wielkim zaangażowaniem i kreatywnością.
2
Wycieczka do Gdańska
16 listopada uczniowie klas 4-8 wzięli udział w wycieczce do Gdańska.
W kinie Helios obejrzeli film pt. Kajtek Czarodziej na podstawie książki Janusza Korczaka, a na deskach sceny teatralnej NOT spektakl muzyczny Chłopcy z Placu Broni w wykonaniu Teatru Syrenka z Warszawy. Wzięli udział w aktywnych zajęciach w parku trampolin JumpCity, gdzie pokazali swoje umiejętności akrobatyczne.
To był dzień pełen niezapomnianych wrażeń. Następny wyjazd do Gdańska zaplanowaliśmy na styczeń...tuż przed feriami.
5
Prezenty dla "ISKIERKI"
13 listopada spotkaliśmy się z Prezesem Nowodworskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Zwierząt "ISKIERKA" Panem Jarosławem Dywizjuszem. Uczniowie klasy drugiej, wspomagani przez pozostałych uczniów naszej szkoły, zebrali karmę dla podopiecznych Schroniska. W czasie spotkania Pan Jarosław opowiedział, jak funkcjonuje schronisko. Przybliżył formy pomocy, podkreślił, jak należy dbać o zwierzęta. Otrzymaliśmy podziękowanie i my również podziękowaliśmy za ciekawą prelekcję. Na zakończenie zrobiliśmy wspólne zdjęcia, a uczniowie starszych klas pomogli zapakować karmę.
Mistrzostwa Powiatu w Tenisie Stołowym
W dniach 6-9 listopada w Szkole Podstawowej w Kmiecinie odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Tenisie Stołowym. Naszą szkołę w poszczególnych kategoriach wiekowych godnie reprezentowali:
- 06.11.2023 kategoria dziewczęta młodsze –Wiktoria Jakubowska, Dagmara Turkot, Dominika Turkot – II miejsce
- 07.11.2023 kategoria chłopcy młodsi- Igor Górecki, Konrad Chojna, Dominik Pajkowski – V miejsce
- 08.11.2023 kategoria dziewczęta starsze – Julia Rutkowska, Małgorzata Miniewicz, Zofia Dzieciuch – II miejsce
- 09.11.2023 kategoria chłopcy starsi – Jakubowski Paweł, Dębowski Wojcjiech, Porański Stanisław – IV m-ce
Dziękujemy za godne reprezentowanie szkoły i życzymy dalszych sukcesów.
5
#przerwanaczytanie
W tym roku po raz pierwszy włączyliśmy się do akcji "Przerwa na czytanie-bicie rekordu w czytaniu na przerwie". Głównym celem akcji jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, ale ta cisza w czasie przerwy na korytarzu u naszych najmłodszych uczniów... bezcenna. Podziękowania dla Pani skarbnik Rady Rodziców oraz przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego za wsparcie akcji.
Światowy dzień tabliczki mnożenia
W dniu 17 października odbył się w naszej szkole Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Uczniowie od klasy trzeciej mogli sprawdzić swoje umiejętności posługiwaniu się tabliczka mnożenia podczas tzw. egzaminów i uzyskać tytuł eksperta. Uczniowie, którzy bezbłędnie zdali egzamin z tabliczki otrzymali certyfikat eksperta i pamiątkowy znaczek.
Dzień Nauczyciela
„Wiecznego uśmiechu, niezwykłego zdrowia, zniknięcia trosk, powolnego pośpiechu, anielskiej cierpliwości i ciągle nowych marzeń” to życzenia składane Nauczycielom w naszej szkole w dzień Święta Edukacji Narodowej, czyli Dnia Nauczyciela.
Akademia rozpoczęła się kabaretowym programem artystycznym, przygotowanym przez Samorząd Uczniowski i uczniów klasy 4. Było mnóstwo śmiechu, ciekawych anegdot z życia szkolnego oraz wspólnego śpiewania. Część artystyczną zakończyły życzenia i podziękowania skierowane do nauczycieli przez uczniów i Radę Rodziców. Na zakończenie pan Dyrektor Dariusz Różycki wręczył Nagrody Dyrektora nauczycielom za wzorowe wypełnianie obowiązków i trud wkładany w codzienną pracę.
11
Dzień słodkości
Nie próżnujemy i dzień słodkości kolejny raz organizujemy!!!
Samorząd Uczniowski zbierał środki finansowe na zakup rzeczy, które uatrakcyjnią uczniom przerwy, dofinansowanie wycieczek i inne potrzeby.
Dziękujemy rodzicom za wsparcie naszej akcji:)
Dzień Chłopaka
30 września z okazji Dnia Chłopaka w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Krawata, Muszki i Kapelusza. W związku z tym uczniowie musieli zadbać o to, aby głównym elementem ich stroju była mucha, krawat lub elegancki kapelusz. Jak zawsze, do akcji włączyła się spora liczba uczniów. Na korytarzach i w klasach można było zauważyć wiele kolorowych kapeluszy, muszek i krawatów, które ubarwiały i rozweselały szkolną rzeczywistość.
Rada Rodziców i Samorząd Uczniowski zadbali o słodki poczęstunek:)
4
Aktywna tablica
We wrześniu nasza szkoła otrzymała dofinansowanie z programu rządowego „Aktywna tablica”. Dofinansowanie te wynosiło 33 600 zł(co stanowiło 80% kosztów zakupionego sprzętu) W ramach tego programu szkoła zakupiła dwa monitory interaktywne, wraz z potrzebnym osprzętem oraz programy edukacyjnymi. Dzięki czemu zajęcia lekcyjne będą bardziej urozmaicone i umożliwi to korzystanie z nowoczesnej technologii w czasie lekcji . Nowe monitory znajdują się w pracowni matematycznej oraz w sali do edukacji wczesnoszkolnej.
Zawody lekkoatletyczne w Drewnicy
W dniu 22 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Spartakiadzie Lekkoatletycznej z okazji otwarcia hali sportowej w Drewnicy. W zmaganiach brali udział uczniowie z dziewięciu szkół podstawowych z powiatu nowodworskiego
Uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności w między innymi w biegu na krótki i długi dystans, skok w dal, rzut kulą, sztafecie oraz w przeróżnych konkurencjach grupowych.
W tym dniu uczestnicy spotkania mogli poznać i porozmawiać również z MISTRZYNIĄ ŚWIATA w lekkoatletyce (w biegach ) panią ANGELIKĄ CICHOCKĄ.
W tych towarzyskim spotkaniu sportowym nasi uczniowie uzyskali następujące miejsca:
- kl. 1-3 - III miejsce w rozgrywkach grupowych
- Gabriela Nockowska - II miejsce w kategorii bieg długi dziewcząt
- Dawid Stolarski - III miejsce w kategorii bieg długi chłopców
- Mikołaj Serafin – III miejsce w kategorii rzut kulą chłopców
Nasi reprezentacji oprócz indywidualnych medali przywieźli do szkoły dwa puchary (które znalazły się w gablocie szkolnej) oraz zestaw gier planszowych (z których uczniowie mogą korzystać na świetlicy szkolnej).
Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim reprezentantom za ich zaangażowanie.
5
Rozpoczęcie roku szkolnego
W tym roku uroczyste rozpoczecie roku szkolnego miało miejsce 4 września. To wydarzenie jest szczególnie ważne dla uczniów klasy pierwszej i ósmej, czyli zaczynajacych i kończacych ten etap edukacyjny.
Tradycyjnie wszystkich zebranych powitał Pan dyrektor Dariusz Różycki.
Jak co roku był również czas na przypomnienie rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Uroczystości w Obozie Stutthof
" Na współczesnym etapie historii powszechnie wiemy, że miejsca takie jak Muzeum Stutthof w Sztutowie pełnią trudną rolę zachowania pamięci o ofiarach niemieckiego nazistowskiego terroru. [...] „84 lata temu, 2 września 1939 r., na niewielką polanę w nadmorskiej miejscowości Stutthof Niemcy przetransportowali grupę 150 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska. Byli to aresztowani w większości dzień wcześniej działacze polskich organizacji na Pomorzu, urzędnicy, nauczyciele oraz księża. Ich los zapoczątkował trwającą 2077 dni tragiczną historię obozu Stutthof.Aby uczcić Ich pamięć, delegacja naszej szkoły, tego dnia wzięła udział w uroczystych obchodach pierwszego transportu więźniów do Obozu Koncentracyjnego Stutthof w Sztutowie.
ROK SZKOLNY 2022/2023
Zakończenie roku szkolnego
W dniu 23 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023.To chwila na którą czekają wszyscy uczniowie. Szczególnie ważna dla absolwentów klas 8. W tym roku pożegnaliśmy aż dwie klasy, których wychawczyniami były Pani Dorota Majewska i Pani Anna Garbowska. Obie Panie pożegnały swoich uczniów w wielu ciepłych słowach i z łezką w oku.
W trakcie uroczystego apelu zastępca Wójta wręczył nagrody dwóm uczennicom oraz uroczyście powierzył funkcję dyrektora szkoły Panu Dariuszowi Różyckiemu. Wychowawcy klas wręczyli świadectwa i nagrody wyróżnionym uczniom. Wiele ważnych i miłych słów do całej społeczności szkolnej skierowały przedstawicielki rady rodziców oraz rodzice tegorocznych absolwentów naszej szkoły. Podsumowano projekt edukacyjny „Są wśród nas” i podziękowano uczestniczącym w apelu służbom mundurowym.
Wszystkim życzymy udanych i bezpiecznych wakacji, a naszym absolwentom kontynuowania nauki w wymarzonej szkole średniej.
21
Eko-zwierzątko z surowców wtórnych
Do VI Gminnego Konkursu Ekologicznego „Eko-zwierzątko z surowców wtórnych” organizowanego przez Urząd Gminy w Stegnie przystąpiło łącznie 75 uczniów, w tym 29 uczniów w kategorii klas 1-4 oraz 46 uczniów w kategorii klas 5-8.
Szkolna komisja konkursowa wyróżniła następujące prace:
w kategorii klas 1-4
- I miejsce – Klaudia Jakubowska – klasa 3
- II miejsce – Julia Jamróz – klasa 4
- III miejsce – Kacper Stefania – klasa 4
wyróżnienia:
- Amelia Malecka – klasa 4
- Dominika Ponikowska – klasa 2
- Zuzanna Walczyk – klasa 4
w kategorii klas 5-8
- I miejsce – Dominik Pajkowski – klas 5
- II miejsce – Hanna Kośnikowska – klasa 5
- III miejsce – Mateusz Czosnek – klasa 6
wyróżnienia:
- Agata Juś – klasa 6
- Weronika Kowalska – klasa 8a
- Zuzanna Dolińska – klasa 7
Rozdanie nagród odbylo się 22 czerwca w Urzadzie Gminy Stegna.
Gratulujemy wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym.
Dzień sportu
Dzisiaj 21 czerwca u nas Dzień Sportu. Będziemy zdobywać medale w biegach, rzucie kulą, siatkówce, piłce nożnej i w tak zwanej desce. Każdy będzie mógł skorzystać z napoju ufundowanego przez Radę Rodziców. Jutro natomiast będziemy wręczać nagrody uczniom (sponsorowane również przez Radę Rodziców), którzy wykazali się szczególnymi umiejętności podczas dzisiejszego dnia.
Dodatkowo przy sali gimnastycznej przypomnimy sobie jak udzielać pierwszej pomocy. Uczniowie będą mieli okazję ćwiczyć na fantomach pod okiem OSP Tujsk oraz pogotowia ratowniczego.
Z wizytą u strażaków
W dniu 14 czerwca odbyło się drugie spotkanie naszych uczniów z ochotnikami z OSP w Tujsku. Tym razem dla uczniów klas 1-3. Dziękujemy za miłe i profesjonalne przyjęcie oraz możliwość zapoznania się z wszelkimi aspektami pracy strażaków ochotników. Należy pamiętać, ze zawsze poruszane są tematy bezpieczeństwa i właściwych zachowań w sytuacji jakiegokolwiek zagrożenia.
Festyn rodzinny
W dniu 3 czerwca w naszej szkole odbył się coroczny festyn rodzinny, w tym roku będący częścią projektu edukacyjnego „SĄ WŚRÓD NAS”. Słoneczna pogoda pozwoliła na wspaniałą zabawę i wspólnie spędzony czas. W trakcie festynu zorganizowano grilla, popcorn, watę cukrową, kawiarenkę z pysznymi smakołykami, przygotowanymi przez naszych rodziców. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się loteria fantowa i licytacje kilkudziesięciu bonów i voucherów. Dzieci mogły skorzystać z zabaw na dmuchańcach, spróbować swoich sił w turnieju tenisa stołowego i innych zabawach sportowych. W trakcie festynu gościliśmy funkcjonariuszy Straży Granicznej z Krynicy Morskiej, strażaków ochotników : OSP z Chełmka – Osady, OSP z Tujska, OSP ze Stegny oraz funkcjonariuszy Policji z KPP z Nowego Dworu Gdańskiego. Obecne służby cieszyły się dużym zainteresowaniem, szczególnie możliwość skorzystania z podnośnika, który użyczyła OSP w Stegnie. Trudno nie wspomnieć też o Złomku, który cieszył oko zarówno najmłodszych jak starszych uczestników naszej imprezy. Na koniec odbył się pokaz OSP w Tujsku z użyciem sprzętu, który jest wykorzystywany w przypadku kolizji i wypadków drogowych.
Pragniemy podziękować wszystkim zaangażowanym w organizację festynu, rodzicom za przekazane fanty na loterię, przygotowanie ciast i pomoc w sprawnym przygotowaniu stoisk, obsługę i sprzątanie. Szczególne podziękowania kierujemy do Rady Rodziców za owocną współpracę.
28
Poznajemy Tatry i Podhale
Uczniowie klas 4-8 wzięli udział w czterodniowej wycieczce do Krakowa, Zakopanego i Energylandii.Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Wzgórza Wawelskiego, gdzie spotkaliśmy się z przewodnikiem. Byliśmy na Dziedzińcu, Katedrze na Wawelu, podziwialiśmy Dzwon Zygmunta i Groby Królewskie. Następnie przeszliśmy Drogą Królewską, odbyliśmy spacer ulicami Krakowa i udaliśmy się pod Pałac Biskupi, gdzie ujrzeliśmy okno Papieskie, z którego Papież Jan Paweł II przemawiał podczas swoich pielgrzymek do Polski. Kolejnym punktem naszego zwiedzania było Collegium Maius, Rynek Główny, Sukiennice, Kościół Mariacki i pomnik Adama Mickiewicza. Po intensywnym zwiedzaniu udaliśmy się w dalszą podróż. W godzinach wieczornych dotarliśmy do Zębu, najwyżej położonej miejscowości w Polsce ( 1013 m n.p.m ) z której pochodzi nasz słynny skoczek narciarski Kamil Stoch.W drugim dniu wycieczki pojechaliśmy do Tatrzańskiego Parku Narodowego i z przewodnikiem udaliśmy się na długi spacer na Rusinową Polanę, gdzie podziwialiśmy zachwycającą panoramę Tatr. Następnie odbyliśmy ciężką wspinaczkę na Gęsią Szyję 1489 m n.p.m. Po długiej wędrówce, skosztowaniu oscypków w bacówce, udaliśmy się do Zakopanego. Spacerowaliśmy Krupówkami, czyli reprezentacyjną ulicą Zakopanego położoną w centrum miasta. Kupiliśmy pamiątki i kosztowaliśmy najlepszych lodów na Podhalu w słynnej lodziarni u ŻarneckichTrzeci dzień wycieczki spędziliśmy na kolejnej górskiej wędrówce. Tym razem była to Hala Gąsiennicowa i Czarny Staw Gąsiennicowy położony 1624 m n.p.m. Dla uczniów spacer był okazją do zabaw w śniegu, a nawet turlania się z górki.Ostatnim przystankiem naszej podróży była Energylandia w Zatorze, czyli największy park rozrywki w Europie.Co tam się działo..... adrenalina, śmiech, strach i zabawa na całego. Takie emocje dostarczyły roler-coastery: Dragon, Formuła, Mayan, Speed Water. Najodważniejsi śmiałkowie skorzystali z najwyższego i najszybszego Mega Coastera w Europie Hyperion oraz najnowszego drewnianego coastera Zadra.Uśmiech na twarzach uczestników, mnóstwo przeżyć i emocji, wspaniała zabawa to pełen obraz wizyty w tym fantastycznym miejscu.Zarówno dla uczniów jak i opiekunów cała wycieczka była bardzo udana. Przeżyliśmy wspaniałe chwile, poznaliśmy ciekawe miejsca. Wróciliśmy zmęczeni i zadowoleni.
11
Lekcja matematyka
W ostatnim czasie uczniowie klasy szóstej na lekcji matematyki dowiedzieli się czym, charakteryzują się graniastosłupy. Aby zagłębić wiedzę korzystali z pieczątek edukacyjnych, które zostały zafundowane naszym uczniom przez koło naukowe -Dzieci Nauki.
Koło to w ubiegłym roku szkolnym zdobyło pierwsze miejsce w programie edukacyjnym Być jak Ignacy i otrzymało czek na 10 000 zł. Nasi mistrzowie (Dzieci Nauki) część nagrody przeznaczyli na pomoce edukacyjne dla szkoły oraz dofinansowane wycieczki do Gdańska i Krakowa, by móc dalej poszerzać swoją wiedzę.
2
„SĄ WŚRÓD NAS” – OSP Tujsk
Kolejne wspaniałe spotkanie naszych najmłodszych uczniów ze strażakami. Tym razem gościliśmy w OSP w Tujsku. Pogoda ponownie była łaskawa, dlatego udało się pokazać dzieciom sprzęt, zapoznać z ich przeznaczeniem i omówić zasady bezpieczeństwa, o których powinni wszyscy pamiętać. Dzieci zobaczyły wozy bojowe, poznały możliwości użytkowanych w nich urządzeń. Radość wywołało lanie wody (szybkie natarcie i działko wodno-pianowe). Dzieci weszły do garażu, zobaczyły znajdujący się tam sprzęt i poznały zasady uruchamiania syren alarmowych. Bardzo dziękujemy Panu Kamilowi Parolowi, Panu Mariuszowi Ziarkowskiemu, Pani Izabeli Parol oraz Zbigniewowi Czarneckiemu za poświęcony dzieciom i opiekunom czas. Ciekawe i ważne informacje, połączone z zabawą spowodowały, że dzieci były żywo zainteresowane i bardzo zadowolone. Czekamy na kolejne spotkanie uczniów z klas 1-3 zaplanowane w najbliższym czasie.
"SĄ WŚRÓD NAS"- Straż Graniczna
W dniu 29 maja uczniowie z klas 4-8 odwiedzili placówkę Straży Granicznej w Krynicy Morskiej, w ramach nawiązanej współpracy. Wyjazd był współfinansowany ze środków Rady Rodziców. Słoneczna pogoda pozwoliła na odwiedzenie placówki, obejrzenie dostępnego w tym czasie sprzętu funkcjonariuszy SG. Miłym akcentem było przygotowane dla nas ognisko, a kiełbaski smakowały wyjątkowo dobrze. Po ognisku udaliśmy się na Wielbłądzi Garb oraz weszliśmy na plażę w Krynicy Morskiej. Wyjazd był udany, dziękujemy za gościnę ze strony funkcjonariuszy Straży Granicznej, a Radzie Rodziców za wsparcie wyjazdu.
Bukiecik dla mamy
26 maja to święto ważne dla każdego człowieka. Tego dnia uczniowie klasy pierwszej z wielkim zaangażowaniem tworzyli dla mam kwiatki, które umieścili w wykonanych własnoręcznie wazonach. Wręczą mamom z okazji ich święta, a taki stworzony przez dziecko prezent przynosi najwięcej radości.
Wszystkiego najlepszego wszystkim MAMOM w dniu ich święta.
Egzaminy ósmoklasisty
23-25 maja to czas egzaminów dla uczniów klas ósmych. Przez trzy dni uczniowie zmagali się z testami z jezyka polskiego, matematyki i języka nowożytnego. Po porannym stresie zwiazanym z oczekiwaniem na testy, później humory dopisywały, bo zadania okazały się łatwiejsze niż sądzili. Najtrudniejsze za nimi, teraz czas oczekiwania na wyniki. Do końca roku pozostał już tylko miesiąc.
12
"Mądre Sówki"
Koło naukowe "Mądre Sówki" z klasy 3 w ramach realizacji projektu edukacyjnego "Być jak Ignacy. Zostań Ambasadorem Nauki" zajęło się tematem "Kryptologia, szyfry i matematyka w życiu".Celem zajęć było wprowadzenie uczniów w świat szyfrów oraz zapoznanie z postaciami trzech wybitnych poznańskich kryptologów: Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego, których za złamanie kodów niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma, 5 sierpnia 2014 roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Inżynierów IEEE uhonorowało prestiżowym wyróżnieniem Milestone.
Uczniowie na zajęciach poznali kilka szyfrów, takich jak szyfr Cezara, szyfr obrazkowy, szyfr Polibiusz oraz alfabet Morse'a. Najciekawszym elementem zajęć była gra dydaktyczna w formie Escape room - misja podsumowująca wiedzę zdobytą na zajęciach. Uczniowie rozwiązywali różne zagadki, dekodowali wiadomości, korzystając z wiedzy o szyfrach, odgadywali hasła, wykorzystywali otrzymane informacje w celu rozszyfrowania komunikatu, ćwiczyli spostrzegawczość, kojarzyli fakty, doskonalili umiejętność pracy w grupie. Wszyscy świetnie sprostali wyzwaniu.To była wspaniała lekcja kryptologii, szyfrowania i królowej nauk - matematyki w nieco innym wydaniu.
Najmłodsi ratownicy
W dniu 8 maja naszą szkołę odwiedzili członkowie OSP z Chełmka- Osady w składzie: Pan Mirosław Wojtkowski (prezes OSP Chełmek -Osada), Pan Marcin Baranowicz, Pan Paweł Graban i Pan Sebastian Wojtkowski (funkcjonariusz PSP w Elblągu).
Spotkanie było jednym z działań, w ramach projektu edukacyjnego „SĄ WŚRÓD NAS”. Tym razem przeznaczone dla naszych najmłodszych uczniów z klas 1-3 oraz przedszkolaków. Pogoda sprzyjała spotkaniu, pozwoliła naszym przedszkolakom na obejrzenie wozu strażackiego oraz innego sprzętu z bliska.
Głównym tematem spotkania było udzielanie pierwszej pomocy oraz zachowanie zasad bezpieczeństwa w sytuacjach zagrożenia. Dzieci zobaczyły również, jak działa ratujący życie defibrylator. Chętne dzieci mogły pod okiem naszych gości spróbować swoich sił w udzielaniu pierwszej pomocy na profesjonalnych fantomach. Spotkanie było bardzo ciekawe i owocne. Dziękujemy naszym gościom za wizytę, a Radzie Rodziców za współorganizację i udział w spotkaniu.
4