Nietypowe zajęcia związane z tematyką patriotyczną odbyły się 4 maja w pracowni geograficznej. Przedszkolaki usiadły w ławkach jak ich starsi koledzy. Pracowały z mapą, przypominały wcześniej omówione treści. Potrafiły bezbłędnie wymienić nasze symbole narodowe, przeliterować nazwy rzek oraz wymienionych w ćwiczeniach miast. Systematyczna praca w szkole i w domu przynosi efekty. Brawo 5-latki!
Pięciolatki literują
Spotkanie ze świadkiem historii
Dnia 28 kwietnia uczniowie koła teatralno-historycznego wzięli udział w nietypowej lekcji historii. Gościli na zajęciach panią Kazimierę Lesiak- najstarszą mieszkankę wsi Rybina i jedną z najstarszych mieszkanek Gminy Stegna.
Pani Kazimiera 5 kwietnia skończyła 96 lat, a w Rybinie mieszka od 6 lipca 1945 roku. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się jak wyglądały Żuławy zaraz po zakończeniu II wojny światowej, skąd napływali do pobliskich miejscowości pierwsi osadnicy i jak na przestrzeni lat zmieniały się tereny na których mieszkamy. Pani Kazimiera opowiadała o swoich przeżyciach podczas II wojny, o wyjeździe do Niemiec na roboty przymusowe, o przyjeździe do Rybiny oraz przygodach, które doświadczyła w swoim długim życiu. Uczniowie zadawali mnóstwo pytań, byli bardzo zaciekawieni odpowiedziami gościa, a spotkanie zapewne na długo pozostanie w ich pamięci.
Zaprosili panią Kazimierę na kolejną wizytę- miejmy nadzieję, że tym razem spotkamy się w szkole.
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
23 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.
Nasi uczniowie tego dnia promowali czytelnictwo i zachęcali do odwiedzania biblioteki:)
Kilka aforyzmów o książkach:
Kto czyta książki, żyje podwójnie.
Umberto Eco
Ludzie przestają myśleć, gdy przestają czytać.
Denis Diderot
Powiedz mi, jakie książki masz w domu, a powiem ci, kim jesteś.
Jarosław Iwaszkiewicz
Książki są jak towarzystwo, które sobie człowiek dobiera.
Monteskiusz
Postanów sobie czytać codziennie, choćby przez kwadrans, po roku odczujesz skutki...
Henryk Mann
Czytanie jest to odnajdywanie własnych bogactw i własnych możliwości przy pomocy cudzych słów.
Jarosław Iwaszkiewicz
Mieszkanie bez książki ciemniejsze jest niż bez lampy.
Henryk Sienkiewicz
Czytanie to najlepszy sposób uczenia się.
Aleksander Puszkin
Czytanie – czyli obserwacja życia innych ludzi w odbiciu…
Lew Tołstoj
WARTO CZYTAĆ!!!
14
Łączy nas pamięć - 78 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji społeczno-edukacyjnej "ŻONKILE" organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Wzięli udział w premierze filmu " Będę pisać" w reżyserii Hi-Story, opowiadającym o losach dwójki żydowskich nastolatków przed wojną i w trakcie wojny.
W ramach zajęć:
"Listy Natana i Zosi. Historia o pomocy i przyjaźni" uzupełniali karty pracy i komiks - materiały przygotowane przez muzeum.
23
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Uczniowie koła teatralno-historycznego przygotowali montaż słowno-muzyczny z okazji 81 rocznicy zbrodni dokonanej na polskich oficerach w lesie katyńskim.
Zapraszamy do obejrzenia.
Książkowe LEGO
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Tujsku z klas 1-3 brali udział w międzyszkolnym konkursie organizowanym przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Drewnicy. Zadaniem uczestników było zbudowanie z klocków lego scenki nawiązującej do ulubionej książki. Każdy uczestnik musiał samodzielnie opisać swoją pracę w maksymalnie 5 zdaniach.
Uczniowie naszej szkoły wykazali się dużą kreatywnością i zdobyli 3 pierwsze miejsca.
- I miejsce – Weronika Markowska klasa 1
- II miejsce – Kacper Stefaniak klasa 2
- III miejsce – Pola Chabzda klasa 3
Laureaci i uczestnicy otrzymają dyplomy, nagrody i upominki. GRATULUJEMY!
Poniżej zamieszczamy prace naszych uczniów.
5
Ogromny sukces naszej uczennicy
Z wielką przyjemnością chcielibyśmy ogłosić ogromny sukces naszej uczennicy Roksany Kleszcz z klasy 8. W Wojewódzkim Konkursie Języka Angielskiego dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych województwa pomorskiego, który odbył się 16 lutego w II Liceum Ogólnokształcacym w Gdańsku, uzyskała tytuł finalisty.
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
III etap programu edukacyjnego „Być, jak Ignacy”
W dniu 22 marca w ramach cyklu zajęć programu edukacyjnego „Być , jak Ignacy” nasze koło naukowego „Dzieci Nauki” gościło na zajęciach panna Bartosza Śledź – specjalistę z Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”. Tym razem nasi mali naukowcy od ponad 1,5 miesiąca zgłębiają wiedzę dotycząca rozwoju transportu, techniki i miast przyszłości. Oczywiście rozwój Żuław nie byłby możliwy bez odpowiedniej infrastruktury wodnej. Między innymi to dzięki przekopowi Wisły i zainstalowaniu urządzeń wodnych takich, jak pompa w Chłodniewie Żuławy mają obecny kształt.
Podczas spotkania nasi młodzi odkrywcy nauki dowiedzieli się takich informacji, jak:
jak dawniej wyglądał teren Żuław,
jakie działania przyczyniły się do powstania Żuław w obecnym stanie
jakie niebezpieczeństwo niesie za sobą uszkodzenia urządzeń wodnych i wałów;
jak działają urządzenia wodne(śluzy, przepompownie itd.)
Oprócz ogólnej zasady działań urządzeń wodnych nasi uczniowie dowiedzieli się również, jak statki przedostają się przez śluzę „Gdańska Głowa” oraz jak mają wyglądać i działać wrota przeciwpowodziowe budowane obecnie na rzece Tuga.
Dzień Świętego Patryka
Z okazji Dnia Świętego Patryka koło języka angielskiego przygotowało prezentację multimedialną. Zapraszamy do jej obejrzenia.
TWORZYMY, PISZEMY, WYSYŁAMY z naszymi rówieśnikami kontakt mamy!!!
W dobie nowoczesnej komunikacji tradycyjne listy pisane na zdobionej papeterii przeszły do historii. My postanowiliśmy to zmienić!!! Uczniowie klas 4, 6a i 6b napisali listy do swoich rówieśników ze Szkoły Podstawowej im. Pamięci Ofiar Stutthofu w Sztutowie. Listy czekają już na odbiór przez NIEZNAJOMYCH, a my czekamy na szybkie odpowiedzi. Kto wie… może wkrótce zawiążą się nowe znajomości i przyjaźnie? Taki jest właśnie cel naszego projektu. A kiedy wrócimy już do nauczania stacjonarnego, mamy w planach wspólne spotkanie w jednej ze szkół.
19
Planeta Energii
W tym roku poraz kolejny nasza szkoła wzięła udział w autorskim programie edukacyjnym " Planeta Energii" który powstał z myślą o najmłodszych. Jego celem jest propagowanie wiedzy o energii elektrycznej, odpowiedzialnym i bezpiecznym korzystaniu z prądu, a także o innych ważnych tematach związanych ze zrównoważonym rozwojem. W ostatnim czasie mogliście śledzić na Facebooku niektóre aktywność uczniów kl. III dotyczące realizacji programu. Komisja konkursowa miała w tym roku bardzo trudne zadanie. Poziom prac i ich liczba przerosły ich oczekiwania. Ponad 300 szkół wzięło udział w X edycji programu. Tylko 14 miejsc zostało nagrodzonych. Szkoła w Tujsku znalazła się w tej szczęśliwej czternastce. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie.
1
Walentynkowe pary
Z okazji Walentynek 12 lutego w bibliotece szkolnej odbyła się zabawa walentynkowa. Zadaniem dzieci było losowanie połówki serduszka i dopasowanie jej do połówki serduszka wylosowanego przez inną osobę. Następnie każdy uczestnik przykleił swoją połówkę na arkusz papieru. W ten sposób powstały „Walentynkowe pary”. Zabawa wywołała sporo emocji i radości wśród dzieci.
Gotowe plakaty walentynkowe zostały umieszczone na tablicy biblioteki szkolnej.
Zabawy 5-latków
2 lutego korzystamy ze sprzyjającej pogody i wolną chwilkę spędzamy na dworze. Sport to zdrowie, więc ćwiczymy, biegamy, bawimy się na śniegu, lepimy bałwana - cieszymy się zimą i śniegiem. A gdy bałwan jest gotowy, śpiewamy i tańczymy. Zabawa na śniegu jest cudowna. Zdrowe rumieńce na buźkach 5 - latków świadczą o dobrej zabawie.
8
Dzień Babci i Dziadka
Dnia 21 stycznia z okazji Dnia Babci i Dziadka grupa 3-4 latków "Biedronki" odświętnie ubrana przedstawiła wirtualne życzenia, piosenkę i wiersz. Uczyły się tylko 3 dni powrocie z ferii zimowych wykonały laurki kalendarze, które zabrały do domu, by popołudniu wręczyć Kochanym Babciom i Dziadkom 100 lat i zdrowia dla wszystkich dziadków w dniu ich święta.
Zajęcia online w Żuławki Ośrodku Kultury
Koło naukowe kolejny raz odwiedziło w formie online ŻOK. Na zajęciach konstruktorzy online przeprowadziliśmy razem z panem Piotrem Opizz, doświadczenie polegającym na uzyskani wodoru z wody. Woda jest jednym z ważnych składników w przyrodzie. Nie tylko jest ona źródłem życia ale również można z niej uzyskać energię do poruszania samochodów. Zaletami stosowania wodoru w pojazdach są: względnie duży zasięg, krótki czas tankowania i do tego zerowa emisja.
Następnym projektem, jaki jest planowany do wykonania w ramach programu edukacyjnego „Być, jak Ignacy” jest pojazd przyszłości. Na pewno wiedza i zdobyte umiejętności na zajęciach przydadzą się w kolejnym wyzwaniu, które czeka nasze koło.
Odwiedziny specjalistów na zajęciach koła „Dzieci Nauki”
W ostatnim czasie koło naukowe „Dzieci Nauki” gościło na swoich zajęciach botanika panią Jolantę Bulak z Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana”. Podczas tego spotkania nasi uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych informacji o bioróżnorodności Mierzei Wiślanej. Mogli sprawdzić, ile znają gatunków roślin i zwierząt zamieszkujących nasz teren (zwłaszcza gatunki chronione). Podczas spotkanie uczniowie dowiedzieli się od pani Bulak interesujących ich informacji dotyczącą otaczającej nas przyrody. Nasi uczniowie zobaczyli również, jak wygląda oczyszczalnia ścieków „Mierzeja”. Na wycieczkę online po oczyszczalni zabrał naszych naukowców pana Andrzej Chojna – specjalista do sprawa oczyszczalni ścieków. Nasi młodzi naukowcy dowiedzieli się między innymi, jak funkcjonuje oczyszczalnia, jakie są etapu oczyszczania oraz jak wygląda już woda po oczyszczeniu.
Spotkania te poszerzyły horyzonty i wiedzę z zakresu biologii oraz ekologii.
Eko prezentacja dla klas szóstych
Czas po feriach zaczął się intensywnie dla koła naukowego „Dzieci Nauki”. Na członków koła czekały zaplanowane jeszcze w grudniu spotkania ze specjalistami, zajęcia kreatywne oraz wycieczka online.. Członkowie koła postanowili również podzielić się zdobytą wiedza podczas zajęć z innymi uczniami naszej szkoły. W dniu 26.01.2021 Maja- reprezentanta koła naukowego, przedstawiła prezentacje klasom szóstym naszej szkoły dotycząca zanieczyszczenia powietrza. Podczas tej prezentacji uczniowie dowiedzie się m.in. z czego składa się powietrze, ile nasze płuca dziennie wdychają powietrza czym jest smog i jakie są jego skutki.
Drugie wydanie gazetki naukowej on-line
Zapraszamy do przeczytania kolejnego numeru gazetki naukowej wydanej przez koło "Dzieci Nauki". Tym razem artykuł poświęciliśmy tematyce wody. Woda - jest jedną z najważniejszych substancji potrzebnych do życia. Chcecie wiecej informacji - zajrzyjcie do gazetki. Link do gazetki znajduje się poniżej (gazetka jest w formacie pdf).
Koło naukowe SP Tujsk
Dzieci Nauki
Być, jak Ignacy – Ekologia
Kolejna odsłona programu edukacyjnego w którym bierze udział nasze koło naukowe „Dzieci Nauki” jest pod hasłem ekologii. Jednym z tematów, które pogłębiali nasi uczniowie to problem odpadków.
Poprzez różne gry uczniowie sprawdzili swoją wiedzę dotyczącą recyklingu.
Podczas zajęć poruszona została problematyka zanieczyszczania wód np. koła Hawajów znajduje się wielka wyspa stworzona przez prądy morskie z śmieci zwana Wielką Pacyficzna Plamą Śmieci. Dużym problemem jest również ginięcie zwierząt, które przypadkiem zjadły odpady plastikowe. Przykładem takim jest martwy kaszalot znaleziony w Indonezji. W jego żołądku znaleziono 6 kg odpadów plastikowych. Na zajęciach uczniowie zmierzyli, ile mniej więcej waży jeden worek plastików. Nasz worek ważył 2kg. Czyli w organizmie kaszalota było takich worków aż 3.
Pamiętajmy aby zawsze dbać o środowisko i śmieci wyrzucać zawsze do kosza z odpowiednim kolorem.
Andrzejki 5-latków
W dniu 27 listopada cieszyliśmy się każdą chwilą spędzoną razem przy andrzejkowych wróżbach. Poznawaliśmy imiona naszych przyjaciół, zwierzątek, którymi zaopiekujemy się w przyszłości, a także w jakim zawodzie przyjdzie nam spełniać swoje marzenia. Rzucaliśmy wybranymi monetami do celu i wróżyliśmy z butów. A wszystko odbywało się w atmosferze ogromnej radości.
8
Projekt „Być, jak Ignacy” część pt. ENERGIA -zakończony
Nasze koło naukowe „Dzieci Nauki” w ostatnim czasie wykonało prace podsumowująca zdobytą wiedzę o energii. Teraz czekamy, czy nasza praca znajdzie uznaje u kapituły konkursowej „Być, jak Ignacy”.
Prace, które znajdą się w pierwszej 20-ste, wezmą udział w plebiscycie publiczności na stronie facebook programu edukacyjnego „Być, jak Ignacy”.
Zamian , jednak zacznie się głosowanie na najlepszy projekt wybrany przez użytkowników facebooka, chcieliśmy zaprezentować efekt naszej pracy.
Obecnie makieta umieszczona jest na holu głównym szkoły.
2
Odwiedziny w Żuławskim Ośrodku Kultury
Nasze koło „Dzieci Nauki” postanowiło wybrać się z wizytą do Żuławskiego Ośrodka Kultury i tam trochę dowiedzieć się czegoś o energii. W końcu chcąc „Być, jak Ignacy” należy wszędzie poszukiwać wiedzy i poszerzać horyzonty. Wirtualne spotkanie w Żuławskim Ośrodku Kultury poprowadził pan Piotr Opizz, który prowadzi zajęcia konstruktorzy (obecnie konstruktorzy online). Na zajęciach nasi przyszli naukowcy zdobyli dużo informacji o sposobach magazynowania energii. Okazała się, że pomimo, iż mamy coraz nowsze technologie produkcji energii elektrycznej, nadal mamy problem z jej przechowywaniem. Oczywiście, nie odbyło się bez pokazów modeli przygotowanych przez pana Opizza na nasze spotkanie. Pan Piotr Opizz zaprosił również nasze koło na zajęcia konstruktorów online.
Na kolejnych zajęciach, jak przystało na naukowców, będziemy tworzyć i konstruować.
Spotkanie ze specjalistą z farmy wiatrowej „NOWOTNA”
W dniu 23 listopada koło naukowe „Dzieci Nauki” zaprosiło na swoje zajęcia pana Damiana Jasińskiego, kierownika Farmy Wiatrowej „Nowotna”. Któż może więcej wiedzieć o działaniu elektrowni wiatrowej i wytwarzaniu przez nią energii, jak nie osoba dbająca codziennie o jej prawidłowe funkcjonowanie. Na spotkaniu nasi przyszli naukowcy zostali zapoznani z działaniem farmy i dowiedzieli się również, jak ona powstała. Z ciekawostek dotyczącej farmy, nasi uczniowie dowiedzieli się, że jest na niej zainstalowany specjalny system ostrzegawczy dla ptaków, by w czasie swojego lotu nie zderzyły się z wiatrakami. Oczywiście na spotkaniu nie zabrakło czasu na pytania. Pan Jasiński odpowiedział na wszystkie nurtujące naszych uczniów pytania dotyczące funkcjonowania farmy wiatrowej, jak również o przyszłości energetyki wiatrowej. Spotkanie na pewno wzbogaciło wiedzę dotyczącą pozyskiwania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, którą nasi uczniowie zdobywają w ramach programu edukacyjnego „Być, jak Ignacy”.
Dziękujemy całemu zespołowi Farmy Wiatrowej „Nowotna”, która zawsze chętnie spotyka się z naszymi uczniami, by poszerzyć ich wiedzę z zakresu energetyki wiatrowej.
Gazetka szkolna on-line wydana przez Szkolne Koło Naukowe „DZIECI NAUKI”
Hej, nie możemy spotkać się w szkole, by móc przeczytać informacje zamieszczone na naszych gazetkach ściennych. Postanowiliśmy więc, jako koło naukowe wydać gazetkę w formie online. Jak wam wiadomo obecnie w ramach projektu „Być, jak Ignacy” zajmujemy się tematyką energii. Dlatego, postanowiliśmy poświęcić nasz pierwszy artykuł właśnie temu tematowi.
Zapraszam do przeczytania pierwszego wydania gazetki szkolnej w formie online.
Gazetka jest w formie pliku PDF.
Koło naukowe SP Tujsk „Dzieci Nauki”
gazetka.pdf
SPOTKANIE KLAS SZÓSTYCH W RAMACH PROJEKTU „BYĆ, JAK IGNACY”
Uczestnictwo w kole naukowym „Dzieci Nauki” to nie tylko pozyskiwanie wiedzy z różnych dziedzin nauk przyrodniczych. Wiedzą, którą nie dzielimy się z innymi jest wiedzą martwą. Znika wraz z osobami ją posiadającymi. Bardzo ważne jest, aby dzielić się nią z innymi osobami.
Dlatego nasze koło postanowiło zorganizować spotkanie klas szóstych i porozmawiać z uczniami spoza koła o źródłach energii odnawialnej. Podczas tego spotkania dyskutowaliśmy :
-
Skąd się bierze energia?.
-
Skąd ludzie kiedyś pozyskiwali energię?
-
Jak kiedyś wykorzystywano energię żywiołów takich ,jak wiat, woda, ogień?
-
Jak dziś pozyskujemy energię i do czego ona nam służy?
No i oczywiście nie zabrakło kilku słów o patronie naszego koła –Ignacym Łukasiewiczu
Spotkanie poprowadziła Zuzia, która należy do naszego koła naukowego.
Podzieliła się ona swoją wiedzą ale również zmotywowała zebranych do dyskusji na temat energii.
-
MISJA RATOWANIA PLANETY ENERGII
Uczniowie klas III podjęli się misji ratowania Planety Energii. Tym razem nasi kosmiczni przyjaciele potrzebują pomocy w doprowadzeniu swojej planety do czystości. Planeta Energii jest strasznie zaśmiecona, gdyż jej mieszkańcy nie potrafią segregować śmieci i odzyskiwać z nich surowców. W konsekwencji na planecie Energii zaczyna brakować surowców do budowy rakiet międzyplanetarnych. Na pierwszym spotkaniu z kosmicznymi przyjaciółmi trzecioklasiści pomogli posprzątać energoludką planetę. Pokazali im jak należy segregować śmieci i co należy zrobić zanim śmieci wyrzucimy do kosza. Oczywiście zajęcia Planety Energii nie mogły rozpocząć się bez doświadczenia z prądem.
Życzymy powodzenia trzecioklasistą w misji ratowania Planety Energii
Święto Niepodległości
Co roku w naszej szkole organizowany jest uroczysty apel z okazji rocznicy odzyskania niepodlełości przez Polskę.
W związku z sytuacją epidemiologiczną nie mogliśmy się spotkać na tradycyjnym apelu z okazji Święta Niepodległości. W związku z tym uczniowie klasy 8 przygotowali filmik, który miał być namiastką naszych tradycyjnych akademii. Zapraszamy do oglądania.
Spis rolny oczami przedszkolaków
W październiku dzieci z oddziałów 5 i 6-latków wzięły udział w organizowanym przez GUS konkursie pt. Spis Rolny w oczach malucha. Przygotowanie prac plastycznych zajęło nam wiele czasu.6-latki pracowały pilnie nad przygotowaniem swojej pracy. Zaangażowanie 5-latków jest widoczne na zdjęciach. Najbardziej wytrwali poświęcali przygotowaniu elementów do makiety każdą wolną chwilę. Na wyniki konkursu musimy poczekać. Mamy nadzieję, że nasze zaangażowanie zostanie docenione.
5
TABLICZKA MNOŻENIA W KAMERZE
RAZ, DWA, TRZY ZAGRAJ ZE MNĄ TY - tymi słowami uczniowie klasy trzeciej rozpoczęli konkursowy filmik prezentujący działania związane z nauką tabliczki mnożenia. W ramach Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia nasza szkoła wzięła udział w konkursie VIDEO. Zadaniem konkursu było zaprezentowanie w 90 sekundowym filmiku, jak Szkoła obchodziła i przygotowywała się do tego dnia. Miło mi poinformować, iż NASZA szkoła zdobyła 5 miejsce w tym konkursie. Dzięki zaangażowaniu naszych uczniów szkoła otrzyma 5 zestawów Kart Grabowskiego „Tabliczka Mnożenia”, które zostaną przekazane klasie 3 SP.
Dziękuje wszystkim zaangażowanym osobą
Wyprawka pierwszoklasisty „Mała książka – wielki człowiek”
Instytut Książki z Krakowa w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” , której celem jest rozwój czytelnictwa wśród dzieci, przygotował wyprawki czytelnicze dla uczniów klasy pierwszej. Projekt realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.
W skład wyprawki czytelniczej wchodzą:
- „Pierwsze abecadło” – antologia tekstów najlepszych polskich autorów dziecięcych.
- „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” – broszura, która jest poradnikiem dla rodziców i opiekunów, podpowiadającym jak wspierać dziecko w nauce czytania.
- Kreatywny alfabet – plakat z literami do wycinania.
6 listopada uczniowie klasy pierwszej ze Szkoły Podstawowej w Tujsku również otrzymali wyprawkę. Ma ona zachęcić dzieci do samodzielnego czytania, jak i z udziałem najbliższych. Kampania Instytutu Książki obejmuje swoimi działaniami nie tylko dzieci, ale również ich rodziców, dziadków i opiekunów, podkreślając rolę i wartość czytania międzypokoleniowego.
Być, jak Ignacy
Nasze koło naukowe „Dzieci Nauki” w tym roku szkolnym bierze udział w programie edukacyjnym „Być, jak Ignacy”. Czym się zajmuje na naszym koło naukowym? Podczas zajęć kola uczymy się o polskich naukowcach i ich wynalazkach. Przykładem wielkiego polskiego naukowca jest patrona programu edukacyjnego Ignacy Łukaszewicz, który uzyskał z ropy naftowej- naftę. Dzięki temu stworzył on lampę naftowa, która zrewolucjonizowała świat. W czasie zajęć koła naukowego zdobywamy wiedzę przyrodniczą. Obecnie zajmujemy się działem ENERGII-gdzie ją można znaleźć, skąd ją pozyskać, jak ją wykorzystać, negatywne i pozytywne skutki przetwarzania energii itp. Jednak pozyskiwanie wiedzy na naszym kole nie polega tylko na czytaniu, słuchaniu i oglądaniu. W czasie naszych spotkań rozwiązujemy quizy, gramy w gry oraz wykonujemy doświadczenia.
Pasowanie na czytelnika uczniów klasy pierwszej
W październiku obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W tym czasie biblioteki szkolne organizują wystawki, konkursy, akcje czytelnicze i imprezy okolicznościowe. Tegoroczne hasło brzmi: „Z książką ci do twarzy”. Główny cel przedsięwzięcia to przede wszystkim zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce oraz rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. Biblioteka szkolna w Tujsku również włączyła się w obchody Międzynarodowego Święta Bibliotek Szkolnych. W tym roku szkolnym dla wszystkich czytelników przygotowano ciekawe konkursy. Ich tematyka i forma jest bardzo różnorodna, co powinno zadowolić nawet najbardziej wymagających czytelników. Szczegółowe informacje o konkursach zamieszczone są w linku biblioteka szkolna na stronie internetowej.
Międzynarodowe święto bibliotek szkolnych to również okazja do pasowania na czytelników biblioteki szkolnej uczniów klasy pierwszej.
Pasowanie odbyło się w bibliotece szkolnej 23 października 2020 r. Uroczystość pasowania poprowadzili dla pierwszaków uczniowie klasy drugiej, którzy pod kierunkiem bibliotekarza Pani Katarzyny Popielarczyk przygotowali przedstawienie o szanowaniu książek przez czytelników. Zadawali zagadki czytelnicze uniom klasy pierwszej. Na uroczystości obecny był Pan dyrektor Dariusz Różycki, który osobiście pasował uczniów na czytelników biblioteki szkolnej. Uczniom klasy pierwszej zostały wręczone pamiątkowe dyplomy i zakładki do książek z uroczystości pasowania na czytelników. Na koniec pierwszoklasiści mogli wybrać sobie przygotowane przez bibliotekarza książki i wypożyczyć je do domu. Cała uroczystość przebiegała w miłej atmosferze.
7
Dzień Szalonej Fryzury
W czwartek 22 październia z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego odbył się w naszej szkole Dzień Szalonej Fryzury. Zabawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów. Fantazja i nieskrępowana wyobraźnia zaowocowały zabawnymi i kunsztownymi fryzurami.
Gratulacja za wszystkich odważnych.
28
5-latki na spacerach
Pogoda nie zawsze sprzyja zabawom na placu zabaw. Wtedy wybieramy się na spacer. Poznajemy najbliższą okolicę i realizujemy wyznaczone cele. Do tej pory uczyliśmy się przechodzić bezpiecznie po pasach. Uczyliśmy się też, jak należy zadbać o swoje bezpieczeństwo na drodze, gdy nie ma chodnika i poruszamy się poboczem. Zbieraliśmy kasztany, które wykorzystujemy na zajęciach. A we wtorek 20 października szukaliśmy rzepów, które potem wykorzystaliśmy do inscenizacji utworu Lucyny Krzemienieckiej pt. O tym, jak się rzep do psiego ogona przyczepił. Było bardzo wesoło, recytowaliśmy wyuczone rymowanki, śpiewaliśmy piosenki i obserwowaliśmy zmiany zachodzące w przyrodzie, pamiętając, że - kto na spacer wyruszy, otwiera oczy i uszy. W najbliższym czasie pójdziemy szukać kolorowych liści, z których zrobimy piękne jesienne bukiety.
2
Dzień Edukacji Narodowej
W dniu 14 października obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Ze względu na obostrzenia COVID-19 dzień ten, spędziliśmy zupełnie inaczej niż w latach wcześniejszych. Dzień Nauczyciela nasi uczniowie spędzili na wykonaniu trzech zadań
- Zadanie I Prezentacja strojów nauczycielskich z dowolnej epoki
- Zadanie II Plakat z okazji Dnia Edukacji Narodowej
- Zadanie III Nagranie filmiku
Jak zwykle, nasi uczniowie okazali się kreatywni w wykonaniu zadań. Niektórzy z nauczycieli mogli znaleźć również swoich sobowtórów.
Dzień Nauczyciela zakończył się niespodzianką przygotowana przez Samorząd Uczniowski, gdzie każdy nauczyciel otrzymał złotą kredę oraz została zaśpiewana przez chór szkolny piosenka dla grona pedagogicznego.
W tym dniu, zgodnie z tradycją naszej szkoły odbyło się również uroczyste pasowanie uczniów klasy pierwszej. Nasi Pierwszoklasiści zaprezentowali w części artystycznej swoje umiejętności potwierdzając gotowość do rozpoczęcia nauki, jako pełnoprawni uczniowie. Po zakończeniu części artystycznej nastąpił Akt Ślubowania uczniów klasy pierwszej, wręczenie Nagrody Wójta oraz Nagród Dyrektora Szkoły z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Gratujemy wszystkim Pierwszoklasistom.
Dziękujemy również wszystkim za złożone życzenia.
22
Pasowanie pierwszoklasistów
Dnia 14 października odbyło się uroczyste Ślubowanie uczniów klas pierwszych Szkoły Podstawowej w Tujsku. Ślubowanie to ważne i wzruszające wydarzenie, wielkie przeżycie dla pierwszoklasisty. W życiu dziecka wpisuje się na trwałe moment pójścia do szkoły. Ten mały człowiek, dołączając się do społeczności uczniowskiej, będzie nie tylko zgłębiać wiedzę, ale będzie starał się być dobrym kolegą, przyjacielem, uczniem. Uroczystość rozpoczęła się powitaniem zebranych gości i uczniów przez Samorząd Szkolny oraz Dyrektora Dariusza Różyckiego. W dalszej części spotkania nastąpiła prezentacja programu artystycznego. Po zakończeniu części artystycznej nastąpił Akt Ślubowania. Wszystkie dzieci otrzymały dyplom pasowania na ucznia, legitymację szkolną oraz upominki podarowane przez Panią Wójt Ewę Dąbską oraz Bank Spółdzielczy ze Stegny. Nie zabrakło również przygotowanej niespodzianki przez uczniów klas II i III oraz wszystkich grup przedszkolnych. Moment składania Ślubowania oraz Akt Pasowania na Ucznia na pewno pozostanie na długo w pamięci dzieci i ich rodziców, dla których była to ważna chwila, której towarzyszyło ogromne wzruszenie, zaduma i radość.
7
Dzień Szalonego Kapelusznika
6 października obchodziliśmy w naszej szkole DZIEŃ SZALONEGO KAPELUSZNIKA. Wtorkowy poranek rozświetlił szkolny korytarz paletą barw i różnorakich kształtów kapeluszy.
Samorząd Uczniowski dziękuje tym, którzy wykazali się pomysłowością i poczuciem humoru. Dzień kapelusza odbył się po raz pierwszy, ale już wiemy, że nie ostatni.
1
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
Dnia 2 października w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. W tym roku do akcji edukacyjnej zgłosiły się 5,242 szkoły! Tylko 10 pierwszych miejsc było nagrodzonych. Nasza szkoła zajęła 5 miejsce! to rewelacyjny wynik. Bardzo Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i gratulujemy Tym, którzy z uśmiechem na twarzy odbierali plakietkę „ Eksperta Tabliczki Mnożenia”. Taki sam uśmiech gościł na naszej twarzy, kiedy odbieraliśmy dyplom za 5 miejsce oraz nagrody.
Tydzień Tabliczki Mnożenia
W dniach od 28 wrzenia do 2 października w szkole obchodziliśmy tydzień tabliczki mnożenia. Kulminacją całego tygodnia był zorganizowane w dniu 2 października egzaminy z tabliczki mnożenia w ramach Światowego Dnia Tabliczki Mnożna. W tym dniu uczniowie mogli zdobyć certyfikat i odznakę potwierdzającą ich znajomość tabliczki mnożenia.
W ramach tygodnia tabliczki mnożenia było zagrać w gry związane z tabliczką. Wśród naszych uczniów została przeprowadzona sonda, podczas której, szkolni dziennikarze sprawdzili znajomość tabliczki mnożenia wśród swoich kolegów i uczniów.
Oprócz zadań ćwiczących tabliczkę mnożenia uczniowie wykonali w ramach tygodnia tabliczki mnożenia sowy 3D, które są symbolem Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Sowy wykonane przez naszych uczniów można podziwiać na holu głównym szkoły.
Dziękuje wszystkim zaangażowanym osobą
5
Rozpoczęcie roku szkolnego
Tegoroczne rozpoczecie roku szkolnego 2020/2021 przebiegło zupełnie odmiennie niz w latach poprzednich. Tym razem, ze wzgledu na panujacą w kraju pandemię, nie było uroczystego apelu dla wszystkich uczniów szkoły. Rozpoczecie odbyło się kameralnie - klasy spotkały się ze swoimi wychowawcami, na których to spotkaniach podane zostały najważniejsze ustalenia dotyczące funkcionowanie szkoły w zmienionej rzeczywistości. Wychowawcy z uczniami wspominali rowniez wydarzenia sprzed 81 lat - rocznicę wybuchu II wojny swiatowej.