• Nauczanie zdalne

      • Załącznik do Zarządzenia Dyrektora Szkoły Podstawowej w Tujsku z dnia 23 marca 2020 r.

        ZASADY ZDALNEGO MONITOROWANIA POSTĘPÓW UCZNIA I OCENIANIA

        Postanowienia ogólne :

        1. Kształcenie zdalne ucznia podlega monitorowaniu i ocenie.

        2. Niniejsze zasady mają charakter przejściowy i wprowadza się w celu umożliwienia realizacji podstawy programowej oraz monitorowania postępów w edukacyjnych uczniów okresie, w którym tradycyjna forma realizacji zajęć jest niemożliwa do kontynuowania.

        3. Głównym narzędziem służącym monitorowaniu postępów uczniów jest dziennik elektroniczny oraz poczta elektroniczna, za pośrednictwem których uczniowie są zobligowani do przekazywania zdjęć/skanów wykonanych prac itp.

        4. Dziennik elektroniczny jest również narzędziem do wystawiania ocen i informowania uczniów i rodziców.

        5. Klasyfikowanie i promowanie uczniów odbywa się na zasadach opisanych w Statucie Szkoły Podstawowej w Tujsku.

        6. O zagrożeniach oceną niedostateczną nauczyciele informują rodziców/ prawnych opiekunów w terminie wynikającym z harmonogramu pracy szkoły poprzez dziennik elektroniczny.

        7. Egzamin klasyfikacyjny oraz poprawkowy zostaną przeprowadzone w formie zdalnej dostosowując go do warunków psychofizycznych i sprzętowych ucznia w uzgodnieniu z uczniem i rodzicami.

        8. Ocenianie w zdalnym nauczaniu powinno uwzględniać trudności w rzeczywistym sprawdzaniu wiedzy, możliwości weryfikacji wykonywanych zadań, specyfikę przedmiotu i indywidualną sytuacje każdego ucznia uwarunkowaną ograniczeniami w związku z epidemicznym zagrożeniem.

        9. Ocenianie powinno być motywujące do samokształcenia, aktywności, ukierunkowane na rozwój kompetencji kluczowych, pogłębianie wiedzy, rozwijanie umiejętności uczenia się i rozwijanie zainteresowań uczniów.

        10. W ocenianiu należy brać pod uwagę systematyczność, zaangażowanie i poprawność wykonywanych zadań.

        11. Nauczyciele przedmiotów indywidualnie określają kryteria oceny pracy podlegającej ocenie, kierując się zasadami :

        1. Działać na korzyść ucznia,

        2. Wykorzystać wszelkie dostępne możliwości wsparcia i motywowania ucznia,

        3. Oceny wystawiać możliwie często (oczywiście w pełni uzasadnionych sytuacjach).


        Metody i formy zdalnego monitorowania i oceniania :

        Zdalne monitorowanie i ocenianie postępów uczniów odbywać się będzie poprzez :

        1. Wykonywanie zadań krótko i długoterminowych;

        2. Wykonywanie zadań obowiązkowych i dodatkowych, tzw.(dla chętnych);

        3. Wykonanie zadań typu: karty pracy, wypracowania, projekty itp. Przesłanych przez uczniów na nośnik wskazany przez nauczyciela w określonym terminie;

        4. Wykonania zadań na platformach edukacyjnych ;

        5. Odpowiedzi ustne z wykorzystaniem platformy do komunikacji online;

        6. Rozwiązywanie testów powtórkowych i ćwiczeniowych, testów sprawdzających wiedzę (w formie ustalonej przez nauczycieli poszczególnych przedmiotów),

        7. I innych.

        2. Obowiązkiem nauczycieli jest gromadzenie prac zleconych do wykonania uczniom.


        Kryteria oceniania :

        1. Każde zadanie wysłane do ucznia jest zadaniem obowiązkowym do wykonania (poza zadaniami dla chętnych).

        2. Nieprzesłanie do nauczyciela zleconego zadania we wskazanym terminie, traktowane jest każdorazowo jako nieprzygotowanie do zajęć. Uczniowi przysługują 2 nieprzygotowania w semestrze, trzecie nieprzygotowanie oznacza ocenę niedostateczną.

        3. Nauczyciele wskazują, które zadanie podlega ocenie poprzez wskazanie kryteriów oceny do każdego takiego zadania:

        1. W przypadku przedmiotów (język polski, matematyka, język angielski) – min.1 ocena (nie więcej niż 3 oceny) /na tydzień,

        2. W przypadku pozostałych przedmiotów – min.1 ocena (nie więcej niż 3 oceny)/na 2 tygodnie.

        1. Uczeń ma możliwość poprawienia ocen otrzymanych za zadania wykonywane w czasie e-nauczania w sposób i w terminie wskazanym przez nauczyciela , po uprzednim uzgodnieniu.

        2. Korzystanie przez ucznia z prac innych osób( bez podania żródeł) – plagiat, skutkuje ocena niedostateczną bez możliwości poprawy. Prace niesamodzielne będą oceniane na ocenę niedostateczną.

        3. Wagi ocen – na czas nauczania zdalnego wagi ocen pozostają bez zmian.


        Ocenianie w przedmiotach: religia /etyka, wf, technika, plastyka, muzyka.

        1. Przedmioty religia/etyka, wf, technika, plastyka, muzyka powinny przed wszystkim służyć rozwijaniu zainteresowań uczniów i wspierać pozostałe przedmioty w rozwijaniu kompetencji kluczowych i pożądanych postaw uczniów.

        2. Zadania do wykonania powinny być zadaniami długoterminowymi, możliwymi do realizacji przez ucznia w warunkach domowych .

        3. Zadań podlegających ocenie nie powinno być więcej niż 1 na 2 tygodnie.


        Monitorowanie i ocenianie w edukacji wczesnoszkolnej.

        1. Oceniając uczniów należy wziąć pod uwagę indywidualne możliwości psychofizyczne każdego ucznia oraz uwzględnić dostęp ucznia do komputera, Internetu, jego sytuacje rodzinną.

        2. Ocena ma służyć motywowaniu ucznia do pracy, ma być nagrodą za podjęte działania.

        3. Należy wziąć pod uwagę fakt, że proces zdalnego nauczania/ uczenia się dzieci klas I-III jest przede wszystkim wspomagany przez rodziców i w dużej mierze uzależniony od ich zaangażowania i możliwości.

        4. W okresie zdalnego nauczania nauczyciel ocenia pracę ucznia z wykorzystaniem narzędzi wskazanych przez nauczyciela.

        5. Każdy nauczyciel wybiera dowolną i dogodna formę pracy i informuje rodziców i uczniów o wybranej metodzie pracy. W okresie tym nauczyciel monitoruje i realizuje podstawę programową.

        6. W okresie zdalnego nauczania nauczyciel wystawia min jedna ocenę w tygodniu jednak nie więcej niż trzy.

        7. Nauczyciel powinien zaproponować uczniom gromadzenie wykonanych prac, które zostaną ocenione po powrocie do szkoły.

         

         

    • W wyniku wejścia w życie rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, dyrektor Szkoły Podstawowej w Tujsku ustala zasady określające weryfikacji obecności ucznia, usprawiedliwiania absencji ucznia oraz sposoby komunikowania się ze szkołą.

      Za podstawowe narzędzie komunikacji w czasie zdalnej pracy uznaje się dziennik elektroniczny Librus. Poprzez e-wiadomości nauczyciele, będą wysłać, zakres materiału do opanowania na dany dzień. Za pomocą dziennika elektronicznego Librus nauczyciel, będzie wysyłał informacje o innych sposobach komunikacji między nim a uczniami np:

      • w jaki sposób będzie pracował w czasie kwarantanny,

      • w jakiej formie ma zostać odesłana praca domowa.

      • godziny lekcji online, itp.

       

      Obecność ucznia na zajęciach potwierdza się, poprzez :

      • w edukacji przedszkolnej

      odebranie wiadomości wysłanej przez nauczyciela poprzez dziennik elektroniczny (Librus) na profilu rodzica w danym dniu (niezależnie od godziny) od nauczyciela

      • w edukacji wczesnoszkolnej (klasy 1 – 3 szkoły podstawowej)

      odebranie wiadomości wysłanej przez nauczyciela poprzez dziennik elektroniczny (Librus) na profil rodzica w danym dniu (niezależnie od godziny) od nauczyciela

      • w klasach 4- 8 szkoły podstawowej

      odebranie wiadomości wysłanej przez nauczyciela poprzez dziennik elektroniczny (Librus) na profil ucznia w danym dniu (niezależnie od godziny) od nauczyciela danego przedmiotu

      Poza e-dziennikiem (Librus) ze szkołą można nadal komunikować się telefonicznie, listownie, e-mail.

       

      Wyjaśnienie:

      Nauczyciel ma prawo wysłać późnym popołudniem wiadomość do ucznia, z zakresem materiału jaki, jest wyznaczony na kolejny dzień. Np. plastyka przypada na wtorek a wiadomość została wysłana od nauczyciela w poniedziałek o 18.00. Oznacza to, że jest to zadanie przygotowane na wtorek. Uczeń logując się we wtorek i odbierając wiadomość od nauczyciela potwierdza swoją obecność na plastyce. Nieodebranie wiadomości jest uznane za nieobecność. Odebranie „hurtowe” zaległych wiadomości uznawane jest również za nieobecność.

      Za nieobecność usprawiedliwioną uznaje się wysłanie poprzez profil rodzica informacji do wychowawcy, wyjaśniające przyczyny nieodbierania wiadomości.

      Jeżeli przyczyną nieobecności ucznia jest nagły problem z internetem to można usprawiedliwić ucznia telefonicznie. Rozumiemy, że Państwo nie mając w danej chwili dostępu do internetu nie napiszą wiadomości poprzez e-dziennik. Telefonicznie należy podać sekretarzowi szkoły następując informacje: kto usprawiedliwia ucznia, imię i nazwisko ucznia, klasę, oraz dni które należy usprawiedliwić. Na usprawiedliwienie nieobecności rodzic ma 7 dni.

      Usprawiedliwienia wysłane poprzez inne metod do wychowawców (skype, messenger, whatsapp, facebook itp.) oraz z profilu ucznia nie będą uznawane.