• SPIS TREŚCI:

      • I. Wstęp

        1.1 Założenia i zadania programu wychowawczo-profilaktycznego

        II. Podstawy prawne programu wychowawczo-profilaktycznego

        III. Główne cele wychowania i profilaktyki

        IV. Absolwent szkoły

        V. Uczestnicy programu wychowawczo-profilaktycznego

        VI. Zadania do realizacji

        VII. Ewaluacja

      • I. Wstęp

      • Jako Szkoła Podstawowa w Tujsku istniejemy od 1 września 2019 roku. W związku z wprowadzoną reformą oświaty, w roku szkolnym 2018/2019 kształciliśmy ostatni rocznik gimnazjalistów, jako Zespół Szkół w Tujsku. Obecnie do naszej szkoły uczęszczają uczniowie w wieku przedszkolnym i podstawowym od 3 do 14 lat. Zmienił się charakter występujących problemów i stosowane przez grono pedagogiczne metody pracy wychowawczej i opiekuńczej.

        Zależy nam, aby uczniowie na terenie naszej szkoły czuli się bezpiecznie i darzyli pracowników szkoły zaufaniem. Istotne jest, aby praca wychowawcza i profilaktyczna przynosiła efekty w postaci wzrostu świadomości uczniów i ich rodzin. W naszym środowisku za najistotniejsze uznajemy zagrożenia na drodze, zagrożenia w otoczeniu dziecka, zagrożenia w trakcie zabaw i wolnego czasu, zachowania agresywne, stosowanie środków odurzających, alkoholu, czy nikotyny. W ostatnich latach zwiększył się problem ze stosowaniem używek w postaci e-papierosów oraz nadużywanie czasu spędzanego przed komputerem. Znacznie wzrosła liczba dzieci nadpobudliwych oraz mających problemy z emocjami. Istotnym problemem stała się niespodziewana potrzeba zmiany organizacji nauczania na system zdalny, izolacja od rówieśników oraz ograniczenia, związane ze stanem epidemii. Wymagało to pracy i wysiłku ze strony dzieci, rodziców i nauczycieli. Należało dostosować formy i techniki pracy do nauki w systemie zdalnym. Konieczna była również pomoc i wsparcie wobec trudności, na jakie napotykały dzieci i rodzice.

        Zadaniem naszej  szkoły jest wspomaganie uczniów w ich rozwoju umysłowym, moralno – emocjonalnym i fizycznym w zgodzie z ich potrzebami i możliwościami psychicznymi w warunkach poszanowania ich godności osobistej oraz wolności światopoglądowej i wyznaniowej. Należy podkreślić, że program wychowawczo- profilaktyczny wskazuje istotne zadania zarówno dla środowiska szkoły, jak i rodziców. Bowiem to rodzice są najważniejszymi osobami kształtującymi postawy dzieci. Zadaniem szkoły jest więc ścisła współpraca z domem rodzinnym i opiekunami dzieci.

        Dbamy o umożliwienie uczniom rozwoju ich talentów i zainteresowań poznawczych, społecznych, artystycznych i sportowych.

         Program Wychowawczo-Profilaktyczny powstał na podstawie:

        - zadań zawartych w podstawie programowej szkoły podstawowej

        - analizy potrzeb i oczekiwań rodziców i uczniów,

        - wniosków wynikających z pracy nauczycieli z uczniami.

        Stworzenie i regularne aktualizowanie programu wychowawczo-profilaktycznego jest ważne w celu ujednolicenia działań na gruncie szkoły pomiędzy podmiotami współtworzącymi środowisko wychowawczo-edukacyjne tj. nauczycielami, wychowawcami, specjalistami, uczniami i pozostałymi pracownikami szkoły z uwzględnieniem rodziców.

        Program wychowawczo-profilaktyczny jest dostosowany do wieku dzieci, potrzeb rozwojowych ale i otaczającego środowiska. Uczniowie kończący szkołę mają być wyposażeni w potrzebną wiedzę, dzięki której dojrzale i świadomie wejdą w dalszy etap edukacji i życia.

        Wychowanie to wspieranie dziecka w rozwoju ku pełnej dojrzałości w sferze fizycznej, emocjonalnej, intelektualnej, duchowej i społecznej, które powinno być wzmacniane i uzupełniane przez działania z zakresu profilaktyki dzieci i młodzieży.

        Wychowanie młodego pokolenia jest zadaniem rodziny i szkoły, która w swojej działalności musi uwzględniać wolę rodziców, ale także i państwa, do którego obowiązków należy stwarzanie właściwych warunków wychowania.

        Profilaktyka to proces wspomagania człowieka w radzeniu sobie z trudnościami zagrażającymi prawidłowemu rozwojowi i zdrowemu życiu, a także ograniczenie i likwidowanie czynników blokujących i zaburzających zdrowe życie.

      • 1.1 Założenia i zadania programu wychowawczo-profilaktycznego

      • 1.Wychowanie dzieci i młodzieży do wartości takich jak bezpieczeństwo, dyscyplina, kreatywność, odpowiedzialność, miłość, lojalność, nauka, zrozumienie, wspólnota, piękno, sprawiedliwość, mądrość, przyjaźń, wiedza, uczciwość, poważanie, tradycja, wolność, pasja.

        2.Kształtowanie postaw: obywatelskich, poszanowania tradycji i kultury własnego narodu, poszanowania dla innych kultur i tradycji oraz zapobieganie wszelkim przejawom dyskryminacji. Kształtowanie takich wartości jak: prawość, rodzina, rozwój, prawda, porządek, patriotyzm narodowy i lokalny, utrwalanie wartości występujących w środowisku lokalnym.

        3.Ochrona dzieci i młodzieży przed wszelkimi zagrożeniami poprzez działania wychowawczo- profilaktyczne, reagowanie w przypadku pierwszych oznak pojawienia się w szkole lub w domu zachowań ryzykownych.

        4.Wyposażenie uczniów w niezbędną wiedzę na temat niebezpieczeństw, jakie mogą napotkać w środowisku szkolnym i domowym, zdrowego rozwoju i stylu życia, stworzenie optymalnych warunków nauki i rozwoju uczniów, także monitorowanie podjętych działań.

        5. Kształtowanie postaw prozdrowotnych uczniów, w tym wdrożenie ich do zachowań higienicznych, bezpiecznych dla zdrowia własnego i innych osób, ponadto ugruntowanie wiedzy z zakresu prawidłowego odżywiania się, korzyści płynących z aktywności fizycznej, stosowania profilaktyki. Podnoszenie świadomości uczniów odnośnie zdrowia psychicznego i dbania o prawidłowy rozwój w tej sferze.

        6. Rozwijanie kompetencji osobistych dzieci i młodzieży, uwzględniający postęp technologiczny.

        Obiektem działań jest społeczność szkolna, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży. Program opracowany jest na podstawie diagnozy obszarów problemowych szkoły.

        Naszym założeniem jest stworzenie spójnych działań wychowawczo- profilaktycznych, dzięki którym uda się uchronić dzieci przed zachowaniami ryzykownymi oraz przygotować do świadomych i prawidłowych wyborów między tym, co dobre, a co złe. Chcemy, aby działania szkoły były również związane ze specyfiką naszej szkoły i uwzględniały bieżące potrzeby oraz zmieniającą się rzeczywistość. Założeniem programu wychowawczo- profilaktycznego jest ukształtowanie młodego człowieka, który będzie uczciwy, prawy, wrażliwy na potrzeby innych, świadomie kierujący swoim życiem, związany z lokalną społecznością, znający zasady kulturalnego zachowania wolnego od używek, agresji słownej i fizycznej. Pragniemy wspólnie z rodzicami wychować człowieka z umiłowaniem do naszej ojczyzny, szanującego tradycje narodowe ale i lokalne. Program wychowawczo- profilaktyczny zakłada, że uczniowie będą zdrowo i aktywnie spędzać czas, a wiedzę uzyskaną w szkole będą umiejętnie dostosowywać do zmieniającej się rzeczywistości, rozwoju technologii oraz pojawiających się wyzwań, związanych ze zmianami na świecie.

      • II. Podstawy prawne programu wychowawczo-profilaktycznego

        • Ustawa o systemie oświaty z dnia 7.09.1991 r. (Dz. U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 z późn. zmianami)- art.54 ust.2 pkt 1.

        • Karta Nauczyciela.

        • Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej art. 48 ust. 1, art. 54 ust. 3-4, art. 70 ust. 1.

        • Program polityki prorodzinnej państwa z dnia 17.11.1998 r.

        • Konwencja o Prawach Dziecka, przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych z dnia 20 listopada 1989 r. (Dz. U. z 1991 r. Nr 120, poz. 526, z późn. zm., art. 33).

        • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół. (Dz. U. z 2001r., Nr 61 poz. 624 i Dz. U. z 2002r. Nr 10, poz. 96 oraz Dz. U. z 2003r. Nr 146, poz. 1416, z późn. zm.).

        • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 12 sierpnia 1999 r. w sprawie sposobu nauczania szkolnego oraz zakresu treści dotyczących wiedzy o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach świadomej prokreacji zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego (Dz. U. z 1999 r. Nr 67, z późn. zm.)

        • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 20 sierpnia 1996 r. w sprawie sposobu organizowania i prowadzenia działalności w zakresie promocji zdrowia psychicznego i zapobiegania zaburzeniom psychicznym (Dz. U. Nr 112, poz. 537).

        • Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. Nr 35, poz. 230 i ost. zm. z 25 czerwca 2002 r. Dz. U. Nr 84, poz. 763).

        • Uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 7 maja 1998 r. w sprawie przeciwdziałania i zwalczania zjawisk patologicznych wśród nieletnich.

        • Rezolucja Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 1 sierpnia 1997 r. w sprawie opracowania rządowego programu zapobiegania i eliminowania zjawiska wykorzystania seksualnego nieletnich (Monitor Polski Nr 50 poz. 476).

        • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2003 r. w sprawie szczególnych form działalności wychowawczej i zapobiegawczej wśród dzieci i młodzieży zagrożonych uzależnieniem (Dz. U. Nr 26, poz. 226).

        • Ustawa z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (Dz. U. Nr 111, poz. 535).

        • Ustawa z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz. U. Nr 10, poz. 55).

        • Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (Dz. U. z 2010 r. Nr 33, poz. 178, z późn. zm.).

        • Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz. U. z 2005 r. Nr 180, poz. 1493, z późn. zm.)

        • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2013 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz. U. z 2013 r., poz. 532).

        • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 sierpnia 2012 r., ze zmianami z 14 maja 2014 oraz 26 czerwca 2016 w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół (Dz. U. 2012 Nr 0, poz. 977).

        • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 lipca 2015 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym (Dz. U., poz. 1113).

        • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 sierpnia 2015 r. w sprawie zakresu i form prowadzenia w szkołach i placówkach systemu oświaty działalności wychowawczej, edukacyjnej, informacyjnej i profilaktycznej w celu przeciwdziałania narkomanii.

        • Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej (Dz.U. z 2017 r., poz. 356)

        • Statut Szkoły (ewaluowane na bieżąco zgodnie z rozporządzeniami MEN).

        • Szkolny Zestaw Programów Nauczania.

      • III. Główne cele wychowania i profilaktyki

      • Głównym celem programu wychowawczo-profilaktycznego jest stworzenie warunków dla wszechstronnego rozwoju osobowości ucznia, ukierunkowanego na osiągnięcie pełni dojrzałości fizycznej, emocjonalnej, intelektualnej, duchowej i społecznej, a także eliminowanie i zapobieganie zachowaniom niepożądanym. Treści programu realizowane będą poprzez:

        1. Kształtowanie poczucia tożsamości narodowej, przynależności do społeczności szkolnej, lokalnej i regionalnej, świadomości swoich praw i obowiązków.

        2. Zaznajamianie z zagrożeniami bezpieczeństwa i zdrowia oraz uczenie prawidłowej reakcji na te zagrożenia.

        3. Kształtowanie umiejętności zachowania i postępowania w przypadku wystąpienia epidemii lub innego zagrożenia, które zobowiązuje do stosowania zasad i procedur takich jak: dystans społeczny wzmożona higiena, izolacja, kwarantanna, nauczanie zdalne lub inne wprowadzone przez upoważnione do tego organa.

        4. Przygotowanie do życia i aktywnego udziału w grupie i społeczeństwie. Kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania, efektywnej współpracy, komunikowania się z rówieśnikami i dorosłymi. Wdrażanie do życia w społeczności szkolnej i w grupie rówieśniczej. Kształtowanie postaw, respektowanie norm społecznych i wychowanie do wartości.

        5. Wspieranie rozwoju intelektualnego, przygotowanie do odbioru dóbr kultury i sztuki, upowszechnianie czytelnictwa, szanowanie dorobku narodowego przy jednoczesnym otwarciu się na wartości europejskie.

        6. Zapobieganie zachowaniom agresywnym.

        7. Kształtowanie właściwych nawyków higienicznych i zdrowotnych, umiejętności dokonywania wyboru zachowań chroniących zdrowie własne i innych ludzi, propagowanie ekologicznego stylu życia. Motywowanie do zdrowego stylu życia.

        8. Wspieranie ucznia w pokonywaniu trudności w związku z wystąpieniem epidemii lub innego zagrożenia, które powoduje zmianę systemu nauczania i związane z tym ewentualne skutki zarówno w organizacji pracy, jak i mogące wystąpić problemy indywidualne ucznia.

        9. Wspomaganie, w miarę posiadanych zasobów, wszechstronnego i harmonijnego rozwoju ucznia, z uwzględnieniem jego indywidualnej sytuacji. Zapewnienie mu bezpieczeństwa fizycznego, psychicznego i emocjonalnego. Wspieranie ucznia w procesie nabywania wiedzy, sprawności, postaw i nawyków, które zapewniają mu przygotowanie do racjonalnego i godnego życia oraz kontynuacji nauki na dalszym etapie.

        Celem wychowania przedszkolnego jest wsparcie całościowego rozwoju dziecka. Wsparcie to realizowane jest przez proces opieki, wychowania i nauczania – uczenia się, co umożliwia dziecku odkrywanie własnych możliwości, sensu działania oraz gromadzenie doświadczeń na drodze prowadzącej do prawdy, dobra i piękna. W efekcie takiego wsparcia dziecko osiąga dojrzałość do podjęcia nauki na pierwszym etapie edukacji.

        Edukacja wczesnoszkolna obejmuje pierwsze trzy lata nauki dziecka w szkole i ma za zadanie stopniowo przygotować dziecko do uczestnictwa w życiu społeczności szkolnej i środowiska lokalnego, a w dalszej perspektywie – do pełnoprawnego uczestnictwa w życiu społecznym. Cele wychowania i sposób ich realizacji dostosowany jest do indywidualnych możliwości intelektualnych, emocjonalnych, społecznych i zdrowotnych dziecka będącego w wieku przedszkolnym i młodszym wieku szkolnym. Zakres wiadomości i umiejętności zdobytych w ramach realizacji programu wychowawczo-profilaktycznego stanowi podstawę do prowadzenia procesu wychowawczo- profilaktycznego na dalszych etapach kształcenia.

      • IV. Absolwent Zespołu Szkół w Tujsku

      • Absolwent naszej szkoły przechodzi długi okres edukacyjny. Może go rozpocząć już w wieku 3 lat, a kończy mając 14 lat. Spędza więc pod okiem nauczycieli, wychowawców, specjalistów nawet 11 lat. To najważniejszy i dynamiczny okres rozwoju. Spójny program wychowawczo- profilaktyczny ma pozwolić wychować człowieka świadomego, gotowego do podjęcia wyzwań w dalszych latach rozwoju, respektującego zasady prawne, moralne, społeczne.

        Absolwent naszej szkoły:

        • jest wykształconym, kulturalnym, wartościowym, prawym, tolerancyjnym, zdrowym, dobrze przygotowanym do życia i dalszego kształcenia człowiekiem;

        • jest przygotowany do wyboru i kontynuacji dalszej ścieżki edukacyjnej i zawodowej

        • umie korzystać ze swej wiedzy i umiejętności w życiu, przestrzega norm etycznych i jest wrażliwy na potrzeby drugiego człowieka;

        • ma poczucie więzi patriotycznej z tradycją i kulturą regionu i kraju z którym się utożsamia;

        • jest człowiekiem uczciwym, tolerancyjnym i odpowiedzialnym, odróżniającym dobro od zła, kierującym się zasadami moralnymi;

        • ma świadomość konsekwencji zdrowotnych i prawnych stosowania środków psychoaktywnych i różnego rodzaju używek

        • dba o środowisko, świadomie i odpowiedzialnie korzysta z dobrodziejstw natury;

        • prowadzi zdrowy tryb życia;

        • jest empatyczny;

        • nie jest obojętny na cudzą krzywdę;

        • potrafi korzystać z technologii informatycznych na poziomie, który pozwala na swobodną naukę w systemie zdalnym, w przypadku wystąpienia takiej konieczności

      • V. Uczestnicy programu wychowawczo- profilaktycznego szkoły

      • Program realizują wszyscy pracownicy szkoły, w dostępnym sobie zakresie działania, którzy są współodpowiedzialni za wszechstronny rozwój osobowości ucznia.

        Dyrektor szkoły:

        • Współpracuje z podmiotami i instytucjami wspomagającymi szkolę w realizacji zadań wychowawczo – profilaktycznych.

        • Monitoruje realizację założeń Szkolnego Programu Wychowawczo- Profilaktycznego.

        • Modyfikuje szkolną działalność wychowawczo-profilaktyczną poprzez badanie jakości pracy wychowawczej i profilaktycznej.

        Rada Pedagogiczna:

        • Opiniuje i zatwierdza regulaminy, procedury postępowania, systemy wspomagania wychowawczego i profilaktycznego szkoły.

        Wychowawcy klas:

        • Diagnozują potrzeby zespołu klasowego i poszczególnych uczniów.

        • Opracowują plan pracy wychowawczej i profilaktycznej.

        • Kształtują nawyki przestrzegania zasad bezpieczeństwa oraz odpowiedniego zachowania się ucznia w różnych sytuacjach.

        • Zapoznają uczniów i rodziców ze Statutem Szkoły, WSO, Programem Wychowawczo-Profilaktycznym.

        • Zapoznają z prawami i obowiązkami dziecka, ucznia, człowieka.

        • Dbają o poczucie bezpieczeństwa i akceptacji ucznia w klasie.

        • Koordynują pracę wychowawczą w zespole klasowym, kładąc nacisk na integrację młodzieży.

        • Wdrażają do samooceny postępów, wykorzystują potencjał grupy i wspierają rozwój uczniów i usamodzielnianie się.

        • Dokonują rozpoznania sytuacji rodzinnej i osobistej ucznia.

        • Podejmują działania w przypadku przemocy wobec niego, zaniedbań opiekuńczych, ujawnionych nałogów.

        • Wnioskują o objęcie pomocą psychologiczno – pedagogiczną uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

        • Informują rodziców o proponowanych formach pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

        • Nadzorują realizację obowiązku szkolnego.

        • Promują osiągnięcia klasy i pojedynczych uczniów.

        • Inspirują pracę zespołową w klasie, przydzielają zespołom zadania na rzecz klasy, szkoły i środowiska oraz wspólnie oceniają stopień ich realizacji.

        • Współpracują z rodzicami; włączają ich w sprawy programowe i organizacyjne klasy.

        • Współpracują z dyrekcją szkoły, specjalistami pracującymi w szkole, z nauczycielami uczącymi w klasie , pielęgniarką.

        • Współdziałają z instytucjami pracującymi na rzecz dziecka, policją, poradnią psychologiczno - pedagogiczną, sądami rodzinnymi;

        Nauczyciele :

        • Oddziałują wychowawczo na uczniów niezależnie od przypisanych im funkcji dydaktycznych.

        • Odpowiadają za życie, zdrowie i bezpieczeństwo dzieci podczas pobytu w szkole, podczas wyjść i wyjazdów szkolnych.

        • Udzielają pomocy w przezwyciężaniu niepowodzeń szkolnych w oparciu o rozpoznane potrzeby uczniów, informują o potrzebach związanych z problemami w nauce oraz o przejawianych zdolnościach.

        • Wspierają swoją postawą i działaniami pedagogicznymi rozwój psychofizyczny uczniów, ich zdolności i zainteresowania.

        • Inspirują uczniów do twórczych poszukiwań, aktywności i samodzielności.

        • Kształcą i wychowują dzieci w duchu patriotyzmu.

        • Reagują na przejawy nietolerancji , dyskryminacji i innych negatywnych zachowań, dążą w swojej pracy do integracji zespołu klasowego, angażując w życie klasy wszystkich uczniów.

        • Wspólnie z pedagogiem zabiegają o różne formy pomocy wychowawczej i materialnej dla uczniów, dostosowują wymagania edukacyjne do specyficznych potrzeb ucznia.

        • Współtworzą atmosferę życzliwości i zrozumienia, budzą szacunek swoją wiedzą, kompetencją i postawą.

        • Proponują uczniom pozytywne formy wypoczynku dostępne w szkole i poza nią.

        • Realizują w toku pracy wychowawczej treści i cele programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły.

        • wykazują szczególne wsparcie dla uczniów w przypadku zmian organizacji nauki i mogących wystąpić z tego powodu trudności np. w przypadku zdalnego nauczania

        Uczniowie, Samorząd Uczniowski:

        • Przestrzegają regulaminy obowiązujące w szkole.

        • Współorganizują imprezy i akcje szkolne.

        • Akceptują innych uczniów i szanują ich prawa, wydają opinie w przypadku przyznawanych kar zgodnie ze Statutem Szkoły.

        • Współtworzą społeczność szkolną i wykorzystują swe prawo do samorządności.

        • Kierują swym rozwojem i stają się coraz bardziej samodzielni.

        • Prowadzą zdrowy tryb życia dbają o swoje środowisko.

        • Mają szacunek do kultury, języka i tradycji narodowej.

        • Uczestniczą w opiniowaniu dokumentów szkolnych (Statut Szkoły, Szkolny Program Wychowawczo-Profilaktyczny).

        Specjaliści – pedagog, socjoterapeuta, logopeda:

        • Współpracują z wychowawcami, nauczycielami, instytucjami wspierającymi dziecko i rodzinę.

        • Diagnozują sytuacje wychowawcze w szkole. Pracują indywidualnie i grupowo z uczniami, pomagają w rozwiązywaniu pojawiających się trudności.

        • Prowadzą badania i działania diagnostyczne uczniów, w tym diagnozują indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne uczniów w celu określenia przyczyn niepowodzeń edukacyjnych oraz wspierania mocnych stron uczniów.

        • Rozpoznają potrzeby i oczekiwania uczniów.

        • Minimalizują skutki zaburzeń rozwojowych, zapobiegają zaburzeniom zachowania oraz inicjują różne formy pomocy w środowisku szkolnym i pozaszkolnym uczniów.

        • Inicjują i prowadzą działania mediacyjne i interwencyjne w sytuacjach kryzysowych.

        • Udzielają pomocy psychologicznej i pedagogicznej w formach odpowiednich do rozpoznanych potrzeb. Wspierają nauczycieli w udzielaniu takiej też pomocy.

        • Kształtują umiejętności i postawy uczniów, nauczycieli, rodziców.

        • Wspierają ucznia w planowaniu dalszego etapu kształcenia, przygotowują do podejmowania właściwych wyborów życiowych.

        • wykazują szczególne wsparcie dla uczniów, ale i rodziców/opiekunów w przypadku zmian organizacji nauki i mogących wystąpić z tego powodu trudności np. w przypadku zdalnego nauczania

        Rodzice:

        • Mają prawo do wychowania zgodnie z własnymi przekonaniami religijnymi i moralnymi, jeśli nie są one w sprzeczności z prawami dziecka.

        • Znają i akceptują Program Wychowawczo-Profilaktyczny proponowany przez szkołę.

        • Wspierają dziecko we wszystkich jego poczynaniach i zapewniają mu poczucie bezpieczeństwa.

        • Wspierają wychowawców nauczycieli w podejmowanych przez nich działaniach, służą wiedzą, doświadczeniem i pomocą.

        • Aktywnie uczestniczą w życiu szkoły.

        • Dbają o właściwą formę spędzania czasu wolnego przez dzieci.

        • wspierają szkołę w przypadku wystąpienia zmian organizacyjnych, spowodowanych wystąpieniem epidemii lub innego zagrożenia, wpływającego na funkcjonowanie szkoły

        Pracownicy administracji i obsługi:

        • Dbają o bezpieczne warunki uczniów w szkole i w jej otoczeniu.

        • Wspierają działania szkoły w przypadku wystąpienia epidemii lub innej sytuacji, wymagającej wdrożenia dodatkowych procedur postępowania

        • Współpracują z dyrekcją szkoły, nauczycielami, specjalistami w realizacji zadań wychowawczych i profilaktycznych .

      • VI. Zadania wychowawczo- profilaktyczne i formy realizacji

      • KSZTAŁTOWANIE POZYTYWNYCH POSTAW SPOŁECZNYCH I PROMOWANIE BEZPIECZNYCH ZACHOWAŃ

        ZADANIA

        FORMY I SPOSOBY REALIZACJI

        OSOBY ODPOWIEDZIALNE

        TERMIN

        KLASA

        I.  Przygotowanie uczniów do aktywnego życia w społeczeństwie

        1. Praca w Samorządzie Szkolnym oraz Samorządzie Klasowym.

        2. Wolontariat – zbiorki żywności, akcje charytatywne, propagowanie wśród uczniów i środowiska lokalnego idei pomocy bezinteresownej podczas festynów, spotkań poza szkolnych, warsztatów.

        3. Godne reprezentowanie szkoły w czasie uroczystości szkolnych i lokalnych.

        4. Kształtowanie właściwych postaw wobec osób niepełnosprawnych, starszych i odmiennych kulturowo.

        5. Poznanie i respektowanie praw i obowiązków ucznia poprzez wspólną pracę przy opracowywaniu regulaminów. Zapoznanie uczniów z zapisami kodeksu ucznia i statutu szkoły.

        Rozwijanie zainteresowań i rozbudzanie pasji wśród uczniów poprzez udział w różnego rodzaju wydarzeniach kulturalnych i sportowych.

        6.  Kształtowanie umiejętności refleksyjnego, ukierunkowanego korzystania z elektronicznych nośników informacji takich jak  - internet, radio, telewizja, gry komputerowe.

        7. Aktywny udział uczniów podczas uroczystości szkolnych oraz akcji organizowanych przez szkołę. Kształtowanie umiejętności bycia członkiem zespołu i umiejętności współpracy z innymi.

        8. Wyzwalanie aktywności pozalekcyjnej uczniów poprzez pokazanie znaczenia postaw twórczych oraz dodatkowej działalności na rzecz szkoły albo środowiska lokalnego.

        9. Upowszechnianie czytelnictwa – konkursy pięknego czytania, prezentowanie najnowszych i najciekawszych pozycji czytelniczych dla dzieci i młodzieży.

        Wychowawcy

        Nauczyciele

        specjaliści

        Cały rok szkolny

        grupy przedszkolne

        I-III SP IV-VIII SP

         

         

        II. Uzyskanie wysokiego poziomu kultury osobistej wśród uczniów

        1. Zbudowanie systemu wartości poprzez udział w akcjach charytatywnych, wolontariacie, itp.

        2. Wzmocnienie poczucia odpowiedzialności za swoje słowa i czyny – lekcje wychowawcze, pogadanki, apele szkolne. Diagnoza postaw

        3. Szacunek i tolerancja dla odmiennych poglądów, ludzi, religii – pogadanki, warsztaty – zajęcia ukazujące wzorce właściwego zachowania i postaw.

        4. Praca na rzecz innej osoby, klasy, szkoły. Poszanowanie cudzych dóbr materialnych i osobistych oraz mienia szkoły – działania mające na celu wykazywanie troski o wygląd sal, otoczenia szkoły.

        5. Ćwiczenia z uczniami prawidłowych zachowań w sytuacjach konfliktowych, przyznania się do popełnionego błędu – scenki dramowe w czasie lekcji wychowawczych, apeli szkolnych, przedstawień profilaktycznych. Omawianie z uczniami sytuacji konfliktowych i pobudzanie ich do stawiania pytań, które ukażą sedno konfliktu oraz pokażą drogę do rozwiązania go.

        Wychowawcy

        Nauczyciele

        specjaliści

         

        cały rok szkolny

        grupy przedszkolne

        I-III SP IV-VIII SP

         

        III. Rozwijanie zachowań asertywnych i empatycznych

        1. Ćwiczenie prawidłowych postaw i zachowań uczniów w grupie rówieśniczej – stawianie uczniów w hipotetycznej sytuacji wymagającej zajęcia określonego stanowiska, pogadanki w czasie lekcji, prelekcje specjalistów.  Rozwijanie umiejętności aktywnego słuchania i zabierania głosu – dyskusje i debaty.

        2. Przeciwdziałanie niedostosowaniu społecznemu, kształtowanie przyjaznego klimatu w szkole, budowanie prawidłowych relacji rówieśniczych oraz relacji uczniów i nauczycieli, a także nauczycieli, uczniów i rodziców.

        Nauczyciele

        Wychowawcy

        specjaliści

        Cały rok szkolny

        grupy przedszkolne

        I-III SP IV-VIII SP

         

        IV. Integracja działań wychowawczo – profilaktycznych szkoły i rodziców.

        1. Zapoznanie rodziców z dokumentacją szkolną tj. Statutem Szkoły, Programem Wychowawczo- Profilaktycznym  podczas spotkań rodziców z wychowawcami klas.

        2. Zapoznanie rodziców ze wszystkimi działaniami podejmowanymi przez pracowników szkoły mającymi na celu zapewnienie bezpieczeństwa uczniów: dyżury nauczycieli, procedury wdrażane podczas sytuacji trudnych; egzekwowanie wszystkich wymagań i procedur.

        3. Poruszanie z rodzicami tematów wychowawczych adekwatnych do problemów klasowych; badanie opinii odnośnie skuteczności podejmowanych działań wychowawczych i edukacyjnych oraz PSO.

        4. Konsultacje nauczyciele – rodzice w sprawie oczekiwań rodziców odnośnie pracy wychowawczej i profilaktycznej

         

        5. Współpraca z Radą Rodziców przy organizacji uroczystości szkolnych, klasowych oraz uroczystości lokalnych.

        6. Przekazanie informacji rodzicom:

        - o prawach i obowiązkach ucznia,

        - metodach oddziaływań wychowawczych

        - szkodliwości nadopiekuńczości;

        - zbyt liberalnego wychowania, itp.

        7. Wdrażanie rodziców do udziału w zajęciach otwartych, prelekcjach specjalistów. Zaangażowanie rodziców w współorganizowanie uroczystości szkolnych, wyjazdów klasowych i szkolnych.

        8. Wyróżnienie rodziców za wkład pracy, pomoc Szkole w poprawianiu warunków pracy i nauki -  wręczanie rodzicom podziękowań podczas uroczystości szkolnych (apele).

        - dyrekcja

        - wychowawcy

        - nauczyciele

        - specjaliści

         

        cały rok szkolny

        grupy przedszkolne

        I-III SP IV-VIII SP

         


        KSZTAŁTOWANIE WIĘZI Z KRAJEM OJCZYSTYM, POSZANOWANIE DLA DZIEDZICTWA NARODOWEGO ORAZ INNYCH KULTUR I TRADYCJI

         

        ZADANIA

        SPOSOBY I FORMY REALIZACJI

        OSOBY ODPOWIEDZIALNE

        TERMIN

        KLASA

        I. Kształtowanie poczucia przynależności do rodziny, grupy rówieśniczej i wspólnoty narodowej oraz postawy patriotycznej, miłości do ojczyzny, kultywowania tradycji.

        1. Wdrażanie właściwych postaw i zachowań w miejscach Pamięci Narodowej, w czasie uroczystości szkolnych, w kościele i na cmentarzu – godziny wychowawcze, zajęcia lekcyjne i pozalekcyjne, uroczystości szkolne i klasowe, wycieczki.

        2.Podtrzymywanie i kultywowanie tradycji szkolnej w obszarze organizacji i aktywnego udziału w uroczystościach szkolnych i pozaszkolnych o charakterze patriotycznym i rocznicowym.

        3. Wspólne śpiewanie hymnu narodowego podczas obchodów świąt narodowych i szkolnych. Dbałość o odpowiedni strój w czasie świąt szkolnych i akademii.

        nauczyciele

        wychowawcy

         

        cały rok szkolny

        grupy przedszkolne

        I-III SP IV-VIII SP

         

        II. Wprowadzenie w życie kulturalne Szkoły wspólnoty lokalnej

        1. Zdobywanie, pogłębianie wiedzy o własnej miejscowości, regionie, kraju.  Poznanie historii i tradycji własnej rodziny i jej związek z historią regionu, poznanie historii najważniejszych obiektów w gminie– wycieczki lokalne, gazetki, zajęcia dydaktyczne.

        2. Wdrażanie do aktywnego uczestnictwa w życiu wspólnoty lokalnej, imprezach regionalnych – organizacja uroczystości szklonych.

        nauczyciele, wychowawcy, rodzice

        cały rok szkolny

        grupy przedszkolne

        I-III SP IV-VIII SP

         

        III. Poszanowanie historii i kultury regionu(wzajemne ścieranie się elementów kultur różnych regionów)

        1. Zapoznanie z elementami kulturowymi niektórych – wybranych – regionów Polski, poznanie historii zabytków – wycieczki, konkursy, zajęcia lekcyjne i pozalekcyjne.

        2. Poznanie wybranych legend – konkursy, zajęcia lekcyjne.

        - nauczyciele (szczególnie z zakresu geografii, historii, j.polskiego)

        - wychowawcy (w tym grup przedszkolnych i klas I-III SP)

        cały rok szkolny

        grupy przedszkolne

        I-III SP IV-VIII SP

         

        IV. Wspólnota Europejska a tożsamość narodowa

        1. Poznanie istoty Wspólnoty Europejskiej, krajów Unii Europejskiej – pielęgnowanie polskiej tradycji narodowej, warsztaty i lekcje kształtujące postawę tolerancji wobec innych kultur i narodów, konkursy.

        2. Zachowanie tożsamości narodowej we wspólnocie. Wychowanie w duchu tolerancji – warsztaty i lekcje.

        Wychowawcy, nauczyciele (w ramach zajęć lekcyjnych i dodatkowych)

        Klub Europejczyka (nauczyciele prowadzący)

        Specjaliści

         

        -  rok szkolny

        - Dzień Europejski II półrocze

        grupy przedszkolne

        I-III SP IV-VIII SP

         

         


        WYCHOWANIE PROZDROWOTNE

        ZADANIA

        FORMY I SPOSOBY REALIZACJI

        OSOBY ODPOWIEDZIALNE

        TERMIN

        KLASA

        I. Kształtowanie zachowań sprzyjających zdrowiu

        1. Korygowanie wad budowy, postawy oraz wymowy – zajęcia z gimnastyki korekcyjnej, zajęcia logopedyczne.

        2. Kształtowanie nawyków prozdrowotnych takich jak: dbałość o higienę osobistą, schludny wygląd zewnętrzny, zdrowe odżywianie, relaks, umiejętne wykorzystanie czasu wolnego – pogadanki na godzinach wychowawczych, lekcje i zajęcia realizujące edukację zdrowotną, konkursy/działania dotyczące zdrowego stylu życia.

        3. Kształtowanie sprawności fizycznej, odporności. Uświadamianie roli i znaczenia sportu, rozwijanie własnych predyspozycji zakresie różnych dyscyplin sportu – lekcje WF i zajęcia SKS, zajęcia w terenie, wycieczki piesze i rowerowe, zawody sportowe.

        4. Bezpieczeństwo w ruchu drogowym – poruszanie się po drogach i ulicach w szczególności bezpieczna droga do i ze szkoły – zajęcia wychowania komunikacyjnego, egzaminy na kartę rowerową, współpraca z policjantami.

        wychowawcy

        nauczyciele (szczególnie nauczyciele wychowania fizycznego, nauczyciel gimnastyki korekcyjnej)

        specjaliści

        pielęgniarka szkolna

        cały rok szkolny

        grupy przedszkolne

        I-III SP IV-VIII SP

         

        II. Zapewnienie bezpieczeństwa fizycznego i psychicznego uczniom

        1. Zapewnienie bezpieczeństwa i higieny pracy ucznia – zapoznanie uczniów i rodziców z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi na terenie szkoły. Opracowanie i realizacja harmonogramu dyżurów nauczycielskich.

        2. Pomoc i opieka psychologiczno – pedagogiczna – uwzględnianie opinii i orzeczeń PPP w pracy z uczniami, współpraca z specjalistycznymi instytucjami udzielającymi pomocy psychologiczno – pedagogicznej.

        3. Tworzenie grup wsparcia dla uczniów z trudnymi sytuacjami życiowymi, pomoc dzieciom z problemami edukacyjnymi i emocjonalnymi – ogniska wychowawcze, zajęcia socjoterapeutyczne, zajęcia korekcyjno – kompensacyjne, wspieranie rodziców w nawiązywaniu kontaktów ze specjalistami.

        4. Rozwiązywanie kryzysów rozwojowych i życiowych uczniów, związanych z wyjazdami rodziców za granicę w celach zarobkowych, a także przemocą w rodzinie – wzmożona kontrola sytuacji rodzinnej w szczególnych przypadkach, rozmowy indywidualne z dziećmi, współpraca z instytucjami zewnętrznymi, procedura Niebieskie Karty w przypadkach przemocy, interwencje w przypadkach zagrożenia stabilności życiowej dziecka, zdrowia lub życia.

        Nauczyciele

        Nauczyciele odpowiedzialni za organizację dyżurów

        Wychowawcy

        Specjaliści (pedagog, socjoterapeuta, logopeda)

        Pedagog w ramach udziału w Zespole Interdyscyplinarnym ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie

        Cały rok szkolny

        grupy przedszkolne

        I-III SP IV-VIII SP

         

        III. Uzależnienia, rozpoznawanie ich i zapobieganie

        1. Wzbogacanie wiedzy ucznia na temat zagrożeń społecznych – współpraca i spotkania z kuratorem sądowym, lekarzem, pielęgniarką i psychologiem.

        2. Kształtowanie umiejętności unikania negatywnych wpływów środowiska – realizacja treści i programów profilaktycznych, prowadzenie indywidualnych i grupowych zajęć terapeutycznych.

        Nauczyciele

        Wychowawcy

        Specjaliści

        cały rok szkolny

        grupy przedszkolne

        I-III SP IV-VIII SP

         

         


        WYCHOWANIE EKOLOGICZNE

        ZADANIA

        FORMY I SPOSOBY REALIZACJI

        OSOBY ODPOWIEDZIALNE

        TERMIN

        KLASA

        I. Rozwijanie wrażliwości na problemy środowiska

        1. Przybliżanie uczniom problematyki konieczności ochrony środowiska naturalnego – realizacja programów ekologicznych, zajęcia lekcyjne.

        2. Zwrócenie uwagi na wpływ codziennych czynności i zachowań na stan środowiska naturalnego, uwrażliwienie na związek degradacji środowiska ze zdrowiem człowieka – udział w akcjach Sprzątanie Świata, Dzień Ziemi, zbiórka surowców wtórnych.

        4. Wskazanie sposobów ochrony przyrody ożywionej i nieożywionej – koło ekologiczne, zajęcia terenowe, pogadanki tematyczne, współpraca z funkcjonariuszami Parku Krajobrazowego.

        Nauczyciele (szczególnie z przyrody, biologii, geografii)

        Wychowawcy w ramach godzin wychowawczych, zajęć pozalekcyjnych, udziału w akcjach ekologicznych

        cały rok szkolny

        grupy przedszkolne

        I-III SP IV-VIII SP

         

         


        PROFILAKTYKA ZAGROŻEŃ

        ZADANIA

        FORMY I SPOSOBY REALIZACJI

        OSOBY ODPOWIEDZIALNE

        TERMIN

        KLASA

        I Zwiększenie poziomu bezpieczeństwa ucznia w szkole

         

        1. Doskonalenie warunków bezpiecznego funkcjonowania ucznia w szkole i poza nią.

        Ochrona uczniów przed skutkami niepożądanych działań ludzi z zewnątrz - lekcje z wychowawcą, pogadanki.

        2. Eliminowanie zagrożeń pożarowych – pogadanki, spotkania z funkcjonariuszami straży pożarnej, alarm przeciwpożarowy.

        3. Zapewnienie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz odpoczynku między lekcjami - zajęcia warsztatowe i profilaktyczne.

        4. Ochrona mienia społecznego.

        Przeciwdziałanie agresji w szkole.

        Eliminowanie zagrożeń związanych z zachowaniami ryzykownymi uczniów-

        Lekcje z wychowawcą, apele, pogadanki, zajęcia pozalekcyjne, zajęcia warsztatowe i profilaktyczne.

         

        - dyrekcja

        - nauczyciele

        - wychowawcy

        - specjaliści

        - pracownicy obsługi 

         

        cały rok szkolny

        grupy przedszkolne

        I-III SP IV-VIII SP

         

        II. Kształtowanie umiejętności samodzielnego, codziennego dbania o własne bezpieczeństwo

         

        1. Zaznajamianie z przepisami BHP, drogami ewakuacyjnymi w szkole.

        2. Zaznajamianie i systematyczne przypominanie zasad bezpiecznego poruszania się po drogach, podróżowania, nawiązywania znajomości, wypoczynku nad wodą, itp.

        3. Zaznajamianie z zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu i urządzeń elektronicznych (telefonów komórkowych, tabletów) - lekcje z wychowawcą, apele, pogadanki, zajęcia pozalekcyjne, zajęcia warsztatowe i profilaktyczne.

        Wychowawcy

        Nauczyciele (w tym nauczyciel odpowiedzialny za realizację próbnych ewakuacji)

        Specjaliści

        Cały rok szkolny

        grupy przedszkolne

        I-III SP IV-VIII SP

         

        III. Doskonalenie umiejętności rozpoznawania zagrożeń i właściwego zachowania się w sytuacjach niebezpiecznych

         

        1. Minimalizowanie zagrożeń związanych z drogą „do” i „ze” szkoły.

        2. Kształtowanie gotowości i umiejętności udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach.

        3. Uświadamianie zagrożeń związanych z życiem towarzyskim, podróżami, aktywnością w okresach wolnych od nauki.

        4. Doskonalenie umiejętności szacowania ryzyka sytuacyjnego, rozpoznawanie nietypowych sygnałów niebezpieczeństwa.

        5. Uświadamianie zagrożeń związanych z korzystaniem z Internetu.

        6. Poznawanie sposobów krytycznego korzystania z mediów i prasy- pogadanki, prezentacje multimedialne, spotkania z policjantem.

        Zajęcia z pielęgniarką szkolną i nauczycielem przyrody.

        Czytanie literatury dotyczącej tematu.

        Nauczyciele

        Wychowawcy

        Specjaliści

        cały rok szkolny

        grupy przedszkolne

        I-III SP IV-VIII SP

         

        IV. Eliminowanie agresji z życia szkoły

         

        1. Doskonalenie umiejętności rozpoznawania i nazywania zachowań agresywnych oraz egoistycznych.

        2. Kształtowanie postaw odrzucających przemoc oraz umiejętności nieagresywnego, asertywnego zachowywania się w sytuacjach konfliktowych i problemowych.

        3. Monitorowanie nasilenia zjawiska agresji w szkole.

        - nauczyciele

        - wychowawcy

        - specjaliści

        cały rok szkolny

        grupy przedszkolne

        I-III SP IV-VIII SP

         

        V. Wspieranie nabywania umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych, ryzykownych i konfliktowych

        1. Doskonalenie umiejętności rozpoznawania czynników ryzyka.

        2. Propagowanie wiedzy o społecznych mechanizmach wywierania wpływu i konstruktywnych sposobach radzenia sobie z nimi.

        3. Podniesienie kompetencji wychowawczych rodziców, opiekunów.

        (zażywanie substancji psychoaktywnych, dopalaczy, narkotyków, palenie papierosów)

        4. Propagowanie wiedzy podnoszącej efektywność działań profilaktycznych - negocjacje, mediacje, asertywna komunikacja własnych potrzeb, dyskusje, rozmowy, pogadanki.

        Aktywne uczestniczenie w lokalnych i krajowych akcjach edukacyjnych.

        Współpraca z osobami i instytucjami zajmującymi się problematyką uzależnień.  

        Nauczyciele

        Wychowawcy

        Specjaliści

        Cały rok szkolny (intensyfikacja działań w zależności od nasilenia występujących trudności)

        grupy przedszkolne

        I-III SP IV-VIII SP

         

        VI. Zapobieganie niepowodzeniom dydaktycznym- wspieranie uczniów mających trudności w nauce i w przystosowaniu się w grupie.

         

        1. Diagnozowanie trudności w nauce.

         

        2.Dostosowywanie wymagań do możliwości indywidualnych uczniów.

        3. Zorganizowanie pomocy koleżeńskiej.

        4. Tworzenie zespołów wsparcia.

        5. Budowanie motywacji do nauki.

        6. Rozwijanie zainteresowań i uzdolnień uczniów.

        7. Wdrażanie do aktywnych form spędzania wolnego czasu.

        Nauczyciele

        Wychowawcy

        Specjaliści

        Cały rok szkolny

        grupy przedszkolne

        I-III SP IV-VIII SP

         

        VII. Wsparcie  rodziców i nauczycieli w podnoszeniu swojej wiedzy i umiejętności wychowawczych

         

        Przekazywanie rodzicom wiedzy na temat przyczyn i istoty niepowodzeń dydaktycznych- wskazówki do pracy w domu z dzieckiem - organizowanie szkoleń dla uczniów, rodziców i nauczycieli.

        Nauczyciele

        Wychowawcy

        Specjaliści

        Cały rok szkolny

        grupy przedszkolne

        I-III SP IV-VIII SP

          

        VIII. Opieka zdrowotna i pomoc socjalna

         

        1. Organizowanie bezpłatnych obiadów w stołówce szkolnej.

        2. Zapomogi losowe dla dzieci najbardziej potrzebujących

        3. Opieka po lekcjach w świetlicy szkolnej- pomoc w nauce.

        4. Badania kontrolne prowadzone przez pielęgniarkę szkolną.

        5. Troska o higienę osobistą dzieci. Przeglądy czystości.

        6. Organizowanie akcji charytatywnych na terenie szkoły, np. Szlachetna paczka.

        nauczyciel/opiekun dożywiania

        nauczyciele sprawujący opiekę na świetlicy

        nauczyciele w ramach swoich obowiązków

        pielęgniarka szkolna

        wychowawcy

        specjaliści

        Szkolny Klub Wolontariatu
         

         

        Cały rok szkolny

        grupy przedszkolne

        I-III SP IV-VIII SP

         

        IX. Badania, diagnoza i analiza rozmiarów niedostosowania społecznego uczniów.

         

        Opracowanie i przeprowadzenie badań ankietowych wśród uczniów, rodziców i nauczycieli

        wychowawcy

        specjaliści

        cały rok szkolny

        grupy przedszkolne

        I-III SP IV-VIII SP

         

        X. Współpraca z instytucjami i stowarzyszeniami.

        1. Współpraca z PPP w Nowym Dworze Gdańskim

        2.  Współpraca z Komisariatem Policji w Stegnie i Nowym Dworze Gdańskim

        3.  Współpraca z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Stegnie

        4. Współpraca ze Świetlicą Środowiskową 

        5. Współpraca z Sądem Rodzinnym w Malborku

        6.Współpraca z Zespołem Interdyscyplinarnym przy GOPS w Stegnie

        Wychowawcy

        pedagog/socjoterapeuta

        cały rok szkolny

        grupy przedszkolne

        I-III SP IV-VIII SP

         

      • VII. Ewaluacja

      • W celu oceny skuteczności podejmowanych działań oraz wprowadzenia ewentualnych zmian, Program Wychowawczo- Profilaktyczny w trakcie realizacji będzie podlegał ewaluacji. Przewiduje się przeprowadzenie na koniec roku szkolnego badania przy użyciu ankiety. Jej adresatami będą uczniowie, rodzice i nauczyciele. W przypadku klas/grup młodszych wnioski do ewaluacji opierać się będą na rozmowach z uczniami i obserwacji. Badania i zastosowane techniki będą dostosowane do wieku dzieci. Wyniki badań będą przedstawione radzie pedagogicznej w celu ustalenia efektywności działań wychowawczych i profilaktycznych.

        Do realizacji zadań zastosowane będą następujące narzędzia i techniki badawcze:

        - ankiety dla uczniów;

        - ankiety dla rodziców;

        - ankiety dla nauczycieli;

        - analiza ilościowa i jakościowa badań ankietowanych pod koniec każdego roku;

        - wywiady środowiskowe;

        - obserwacja;

        - notatka;

        - wywiad;

        - analiza dokumentów tj. sprawozdania wychowawców z realizacji założeń PWP